Tłum ludzi na deptaku.

Zielona energia dla rolnictwa, bogactwo roślin i regionalne smaki zdominowały Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie

Za nami kolejna edycja Jesiennych Targów Rolno-Ogrodniczych AGROMARSZ w Marszewie. Tysiące odwiedzających mogło skorzystać z oferty lokalnych przedsiębiorców, poznać wielkopolskie smaki i uzyskać fachowe informacje dotyczące rolnictwa i ogrodnictwa.

Oficjalną część targów rozpoczął Maciej Szłykowicz, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Następnie głos zabierali kolejno: pani Anna Lis (w imieniu eurodeputowanej Andżeliki Możdżanowskiej), pani Anna Nowicka-Jarych (w imieniu minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i minister zdrowia Katarzyny Sójki), poseł Andrzej Grzyb, wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz kierownik KRUS w Pleszewie, Elżbieta Ostrysz.

Mężczyzna przemawia do mikrofonu przy mównicy.

 Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.

Najlepsze smaki Wielkopolski

Podczas uroczystego otwarcia nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu „Skarby wielkopolskiej spiżarni” dla Kół Gospodyń Wiejskich, organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pierwsze miejsce zajęło KGW w Choczu (powiat pleszewski), drugie miejsce KGW Żeroniczki (powiat turecki), a trzecie KGW w Osieku Wielkim (powiat kolski). Wyróżnienia specjalne otrzymały: KGW w Jankowie Pierwszym, KGW w Jóźwinie, KGW w Słopanowie i KGW „Dziarskie Babki” z Dzierzążenka.

Dodatkowo przyznano również nagrody za najpiękniejsze stroje oraz stoisko. W pierwszej kategorii zwyciężyło KGW „Kłodzianki” w Kłodzie, natomiast najlepsze stoisko zaprezentowało KGW Wysogotówek.

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia z czekiem.

Słoiczki z dżemem.

Następnie wręczono odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa dla pięciu pań z KGW, przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa. Uhonorowane zostały: pani Aleksandra Dziel z KGW w Strzyżewie Paczkowym, pani Wioletta Karpińska z KGW w Kani, pani Stanisława Piskuła z KGW Żeroniczki, pani Kazimiera Ratajska z KGW Zaborowo oraz pani Stanisława Jakubiak z KGW w Łąkiem.

Zielona energia i pokazy dronów

Główne hasło targów brzmiało „Przyjazna energia w domu i zagrodzie”, a więc nie zabrakło wystawców specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii. Zainteresowani mogli poznać ofertę energooszczędnych rozwiązań, a także poznać zalety korzystania z fotowoltaiki, turbin wiatrowych czy pomp ciepła.

Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz ogrodniczy. Dziesiątki drzewek, kwiatów rabatowych, nasion i akcesoriów ogrodniczych trafiało w ręce kupujących, którzy dodatkowo mogli porozmawiać z ogrodnikami i uzupełnić wiedzę na temat uprawy poszczególnych roślin. Dodatkowym atutem były atrakcyjne ceny oferowane przez ogrodników, z których kupujący chętnie korzystali.

Spacerujący ludzie, dookoła jest zieleń.

Ludzie spacerujący po deptaku.

Z kolei rolnicy mogli skorzystać z obecności przedstawicieli wielu instytucji okołorolniczych. Do ich dyspozycji były między innymi stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Podczas targów odbył się również Dzień Kukurydzy na poletkach demonstracyjnych WODR. Uczestnicy mogli obserwować pokaz z wykorzystaniem usługi Poldrony, czyli zastosowania drona do biologicznej ochrony kukurydzy. Ponadto, fachowcy z firm branżowych omówili kolekcję odmian tej rośliny.

Zbliżenie na kolorowe wrzosy.

Kolba kukurydzy z bliska.

Dodatkową atrakcją towarzyszącą targom był III Piknik Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych zorganizowany z udziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały swoje popisowe dania, którymi częstowały odwiedzających. Na stoiskach można było znaleźć również wiele wyrobów rękodzielniczych, ręcznie robioną biżuterię i domowe przetwory.

Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu były objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Wielkopolskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronat medialny nad targami sprawowali: Głos Wielkopolski i pleszew.naszemiasto.pl, TVP3 Poznań, Radio Poznań, Wieści Rolnicze, Agroprofil, magazyn BioMasa, Życie Pleszewa i Poradnik gospodarski.