kłosy pszenicy

Ważna informacja MRiRW

Pomoc krajowa dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych – wnioski są przyjmowane do 5 czerwca.

Silos zbożowy załadunek traktora

Skup niewypłacalny? KOWR zrekompensuje straty

Ze środków Funduszu Ochrony Rolnictwa będą przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny w 2023 roku.

Współczesna obora

Wsparcie na ochronę wód przed azotanami, nabór rusza 20 lutego

Od 20 lutego do 20 marca 2024 roku będzie się można ubiegać o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z którego na ten cel wypłacono już ponad 275 milionów złotych na rzecz 3,6 tysiąca rolników.

Rój lecących pszczół

Interwencje pszczelarskie, start siedmiu naborów

Od 20 listopada 2023 roku do 18 stycznia 2024 roku hodowcy pszczół, zrzeszające pszczelarzy organizacje, ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze będą mogli składać wnioski o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym czasie przeprowadzonych zostanie siedem naborów. Trzy z nich są znane beneficjentom (I.6.2; I.6.3; I.6.5) – były realizowane w kwietniu tego roku - cztery interwencje będą przeprowadzone po raz pierwszy. Również tym razem dokumenty będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ławica ryb w morzu

Fundusze Europejskie dla Rybactwa

Nabór wniosków rusza jeszcze w 2023 roku.

Krowa w kojcu

ARiMR, będzie wsparcie na ochronę wód przed azotanami

Od 25 października do 24 listopada 2023 roku będzie się można ubiegać o środki na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Banknoty pieniędzy

Płatności bezpośrednie i obszarowe 2023

Od poniedziałku, 16 października ruszyły wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych za 2023 roku. Przygotowano na razie 2 miliardy zł do wypłaty.