Po ścieżce między polami jedzie czerwono-czarny ciągnik. W tle są drzewa.

Rozwój małych gospodarstw – nabór do 27 października

Można się już ubiegać o przyznanie wsparcia na Rozwój małych gospodarstw w ramach interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski będą przyjmowane do 27 października 2023 roku wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Trzy kolorowe ule stoją w pasiece. Za nimi są drzewa.

Trzy interwencje pszczelarskie – nabór wniosków wydłużony do 15 września

Beneficjenci pomocy udzielanej w ramach trzech interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 mają o kilka dni więcej na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o płatność.

Zbliżenie na kłosy zboża na tle nieba.

Premie dla młodych rolników – nabór do 29 września

30 sierpnia 2023 roku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie Premii dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Tym razem można starać się o otrzymanie większego dofinansowania niż w latach ubiegłych – 200 tysięcy złotych.

Na ściernisku stoją dwie białe świnie z głowami skierowanymi ku dołu.

Wsparcie dla producentów świń – nabór wniosków do 15 września

Do 15 września 2023 roku producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą się ubiegać o pomoc finansową. Komisja Europejska wyraziła zgodę na realizację tego wsparcia.

W zagrodzie na błocie znajdują się małe prosięta. Są blisko obiektywu i wypełniają cały kadr. Ryjki mają umorusane ziemią.

Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – wnioski już od 7 września

Od 7 września do 6 października 2023 roku rolnicy będą mogli starać się o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dofinansowanie będzie można otrzymać między innymi na wykonanie ogrodzenia chlewni czy posadowienie silosu na paszę. Nabór wniosków realizowany będzie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Po ścieżce między polami jedzie czerwono-czarny ciągnik. W tle są drzewa.

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – wnioski do 31 sierpnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło ułatwienie dla rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa. Mogą oni wnioskować o płatność, która zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie. Dokumenty należy składać do 31 sierpnia 2023 roku wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus.

Zdjęcie ilustracyjne. Na zbliżeniu widoczne są dwie uściśnięte dłonie mężczyzn.

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – nabór od 4 września

4 września 2023 roku rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Zdjęcie ilustracyjne - pole uprawne

Tylko do 14 sierpnia rolnicy poszkodowani w wyniku wojny mogą się ubiegać o dopłaty do materiału siewnego

Tylko do 14 sierpnia 2023 roku trwa nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ta pomoc uruchomiona została w ramach wsparcia dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie.

Zdjęcie ilustracyjne - pole uprawne

Dopłaty do materiału siewnego - nabór przedłużony do 10 lipca

Do 10 lipca można ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Od tego roku wprowadzone zostały odrębne stawki dla ekologicznych sadzonek i ziarna. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Przypominamy, że Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu świadczy usługi związane z wypełnianiem dokumentacji. Zapraszamy do naszych biur doradczych.

Trzy kolorowe ule stoją w pasiece. Za nimi są drzewa.

Interwencje pszczelarskie – w dwóch przypadkach termin złożenia wniosków wydłużony do 25 sierpnia

Termin dofinansowania dwóch interwencji pszczelarskich uległ zmianie. Wnioski o dopłaty do modernizacji gospodarstw pasiecznych i walki z warrozą można składać do 25 sierpnia.