

O KSOW+
Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich+ (KSOW+) to partnerska sieć wymiany informacji i współpracy na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym pomiędzy organizacjami i administracją, przedstawicielami sektora rolnictwa, doradcami, naukowcami, podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie innowacji i innymi podmiotami działającymi na rzecz rozwoju rolnictwa, w tym podnoszeniu jego konkurencyjności i poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast.
KSOW+ jest kontynuacją Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) działającej od 2009 roku, Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich (SIR) działającej od 2015 roku i Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (SGD), która funkcjonuje od 2015 roku. Zapewnia to ciągłość funkcjonowania oraz wykorzystanie zbudowanego dotychczas potencjału w zakresie doświadczenia, wiedzy i współpracy.
KSOW+ ma charakter otwarty – partnerami sieci mogą być różne podmioty zaangażowane w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich: w szczególności instytucje publiczne, podmioty gospodarcze i społeczne, podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie, osoby fizyczne (np. rolnicy), a także inne sieci, pod warunkiem, że wyrażą wolę aktywnej współpracy z KSOW+, m.in. rejestrując się w bazie partnerów KSOW+.
Wspiera
- Wdrażanie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, w tym poprzez działania informacyjne i promocyjne.
- Wymianę informacji, wiedzy i doświadczeń oraz wzajemne uczenie się między podmiotami zaangażowanymi w rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.
- Ludzi i organizacje w działaniach na rzecz podnoszenia konkurencyjności rolnictwa, wiejskich społeczności lokalnych oraz rozwoju obszarów wiejskich.
- Partnerów we wspólnych działaniach.
- Lokalne Grupy Działania, Grupy Operacyjne EPI oraz inne inicjatywy terytorialne.
- Tworzenie sieci kontaktów i nawiązywanie współpracy w celu realizacji wspólnych działań.
- System wiedzy i innowacji (AKIS).
Promuje
- Projekty, inicjatywy i skuteczne rozwiązania służące rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich (tzw. dobre praktyki).
- Innowacyjne rozwiązania wprowadzone do praktyki i inspirujące pomysły wpływające na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.
Informuje
- O polityce rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu informuje, że w ramach pomocy technicznej Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 realizuje operację pn. „Koszty funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ w województwie wielkopolskim w 2025 roku”.
Operacja pozwoli na zapewnienie zatrudnienia pracowników realizujących zadania w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich + w województwie wielkopolskim, zapewnienie możliwości realizacji podróży służbowych oraz podniesienie kwalifikacja zawodowych pracowników.
Celem operacji jest wsparcie wdrażania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej oraz utworzenie i funkcjonowanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich +. Planuje się, iż operacja zapewni możliwość funkcjonowania podmiotu odpowiedzialnego za realizację zadań określonych w PS WPR na lata 2023-2027.
Grupa docelową są potencjalni beneficjenci programu.
Wartość operacji: 617 660,00 zł
Wysokość wkładu UE: 339 713,00 zł
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu informuje, że w ramach pomocy technicznej Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 realizuje operację pn. „Realizacja Planu operacyjnego KSOW+ w 2025 roku w województwie wielkopolskim”.
Operacja obejmuje organizację stoisk informacyjnych na wydarzeniach masowych oraz realizację krajowych i zagranicznych wyjazdów studyjnych, szkoleń, warsztatów, konferencji, publikacji, filmu, artykułów w prasie i w internecie.
Celem operacji jest wsparcie operacji realizowanych w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich +. Planuje się, iż operacja zapewni prawidłową realizację Planu Strategicznego na terenie województwa wielkopolskiego w zakresie operacji realizowanych w ramach KSOW+.
Wartość operacji: 926 490,00 zł
Wysokość wkładu UE: 509 569,50 zł
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.