Sterta dokumentów, w tle mężczyzna w garniturze trzyma długopis.

Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Mając na uwadze obowiązki, wynikające z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie Małoletnich, a także poczucie odpowiedzialność za zapewnienie im poszanowania prawa do ochrony godności i wolności od wszelkich form krzywdzenia, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (dalej WODR) przyjmuje niniejszy dokument, jako spis standardów, zasad i procedur w przypadku podejrzenia, że Małoletniemu, przebywającemu na terenie WODR, może dziać się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom.

§ 1

1. Ustawa z dnia 13 maja 2024 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie Małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1802 z późn. zm.),

2. Ustawa z dnia 22 października 2022 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 76).

3. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.).

4. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/we (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

§ 2

Ilekroć mowa jest w Regulaminie o:

  1. Koordynatorze – należy przez to rozumieć osobę delegowaną przez WODR do podejmowania działań opisanych w §3 niniejszego dokumentu.
  2. Krzywdzeniu małoletniego – należy przez to rozumieć zachowanie, które może stanowić popełnienie na szkodę Małoletniego czynu karalnego lub jakiegokolwiek innego czynu zabronionego, zagrażającego życiu, zdrowiu czy godności Małoletniego, w tym jego zaniedbywanie, działanie lub zaniechanie osoby czy instytucji i każdy rezultat takiego działania lub zaniechania, mający negatywny wpływ na prawa, swobody, dobra osobiste i prawidłowy rozwój Małoletniego (przemoc fizyczna i psychiczna, w tym także rówieśnicza).
  3. Małoletnim – należy przez to rozumieć osobę poniżej 18 roku życia.
  4. Młodocianym – należy przez to rozumieć osobę powyżej 15 i poniżej 18 roku życia, zatrudnioną w WODR.
  5. Opiekunie praktyk – należy przez to rozumieć osobę, która sprawuje nad Małoletnim pieczę merytoryczna i formalną, w czasie trwania praktyk.
  6. Osobie dorosłej – należy rozumieć przez to osobę przebywającą na noclegu w obiektach noclegowych WODR.
  7. Ustawie – należy przez to rozumieć aktualną wersję ustawy z dnia 13 maja 2024 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie Małoletnich.

§ 3

1. WODR wyznacza Koordynatora, w osobie Pani Agnieszki Włodek.

2. Kontakt do Koordynatora: tel. 61 863 04 45, kom. +48 798 453 734, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., kontakt osobisty: siedziba WODR Poznań, ul. Sieradzka 29 w Poznaniu, pok. 410, III p.

3. Koordynator odpowiedzialny jest za:

  1. monitorowanie przestrzegania wdrożonych standardów ochrony Małoletnich w tym przeszkolenia pracowników z zawartych w nich zasad,
  2. dokonywania przeglądów i aktualizację standardów zarówno do przepisów prawa, jak i do potrzeb faktycznych,
  3. przyjmowanie zgłoszeń dot. aktów krzywdzenia lub uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia Małoletnich,
  4. rozpoznanie zgłoszenia i, w razie potwierdzenia jego zasadności, poinformowanie Dyrektora WODR o konieczności podjęcia interwencji,
  5. sporządzenie raportu z przeprowadzonego rozeznania dot. zgłoszenia aktu krzywdzenia lub uzasadnionego podejrzenia krzywdzenia Małoletniego,
  6. dokumentowanie przebiegu zgłoszenia i podjętych działań interwencyjnych,
  7. prowadzenie Rejestru interwencji.

4. Koordynator dokonuje przeglądu standardów nie rzadziej niż raz na 24 miesiące.

5. O rodzaju interwencji, którą należy podjąć w związku z zapisami §3 ust. 3 lit. d, decyduje Dyrektor WODR, na podstawie raportu, złożonego przez Koordynatora.

6. W przypadku potwierdzenia faktu krzywdzenia Małoletniego, Dyrektor WODR informuje opiekunów prawnych Małoletniego o tym fakcie oraz o rodzaju podjętej interwencji, chyba, że poinformowanie to jest sprzeczne z dobrem Małoletniego.

7. Dane kontaktowe do Koordynatora są dostępne dla wszystkich pracowników WODR oraz dla Małoletnich, przebywających na terenie WODR.

§ 4

1. Rekrutacja pracowników w WODR odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz z poszanowaniem wewnętrznych procedur WODR.

2. Przed powierzeniem pracownikowi obowiązków, związanych z opieką, edukacją, wypoczynkiem lub rozwijaniem zainteresowań przez Małoletnich, WODR rozpoznaje, czy osoba ta nie widnieje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

3. Weryfikacji pracownika w zakresie braku karalności za przestępstwa na tle seksualnym, dokonuje się w następujący sposób:

  1. nowych pracowników, którym zostaną powierzone obowiązki, o których mowa w ust. 2, przed ich zatrudnieniem, na podstawie dostarczonego przez nich zaświadczenia o niekaralności lub zaświadczenia, o które WODR wystąpi samodzielnie,
  2. pracowników już zatrudnionych w dniu wejścia w życie ustawy, na podstawie dostarczonego przez nich zaświadczenia o niekaralności.

4. Warunkiem dopuszczenia przez WODR podmiotów trzecich, realizujących jakiekolwiek formy aktywności dla Małoletnich, do udziału w organizowanych przez siebie imprezach targowych, jest złożenie przez ten podmiot pisemnego oświadczenia, że wdrożył on standardy ochrony Małoletnich oraz że osoby, z których będzie korzystał, spełniają wymogi prawne, określone w Rozdziale 3 Ustawy.

§ 5

1. Opiekun praktyk oraz każdy pracownik WODR, mający bezpośredni kontakt z Małoletnim, przebywającym na terenie jednostki, bez względu na charakter łączących go z Małoletnim relacji służbowych, zobowiązany jest do profesjonalnego traktowania Małoletniego, polegającego w szczególności na:

  1. zachowaniu cierpliwości i szacunku w komunikacji z Małoletnim,
  2. uważnym słuchaniu Małoletniego oraz udzielaniu mu jasnych odpowiedzi i przekazywaniu zrozumiałych komunikatów, adekwatnych do wieku, a także możliwości psychofizycznych Małoletniego,
  3. docenianiu i szanowaniu zaangażowania Małoletniego w realizację powierzonych mu zadań,
  4. równym traktowania Małoletnich, bez względu na płeć, orientację seksualną, status społeczny, sprawność/niepełnosprawność fizyczną i psychiczną, pochodzenie i kolor skóry, poglądy religijne, polityczne i społeczne, a także osobiste sympatie czy animozje,
  5. nieprzejawianiu zachowań, mających znamiona upokarzania, lekceważenia lub obrażania Małoletniego (zakaz używania wulgarnych słów, żartów lub gestów, nawiązywania do aktywności lub atrakcyjności seksualnej, bicia, popychania, zastraszania, przymuszania czy stosowanie gróźb.),
  6. nieujawnianiu osobom nieupoważnionym informacji o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej Małoletniego,
  7. szanowaniu prawa Małoletniego do prywatności,
  8. utrzymywaniu wyłącznie relacji zawodowych, tzn. unikaniu sytuacji intymnych, w tym przebywania z Małoletnim w odosobnionym, zamkniętym pomieszczeniu, umawiania się z nim po godzinach pracy, nawiązywania relacji w mediach społecznościowych i na prywatnych kanałach komunikacji czy wchodzenia z nim w jakiekolwiek inne relacje osobiste, w szczególności takich, które mogłyby prowadzić do zauroczenia pracownika Małoletnim czy Małoletniego pracownikiem lub być za takie odebrane,
  9. unikaniu zbędnego kontaktu fizycznego, chyba, że taki kontakt uzasadniony jest niepełnosprawnością lub inną wymagającą tego sytuacją – w takim przypadku należy kierować się profesjonalnym osądem, słuchając i obserwując Małoletniego, pytając go o zgodę na kontakt fizyczny, zachowując jednocześnie świadomość, że nawet przy zachowaniu dobrych intencji, taki kontakt może być niewłaściwie zinterpretowany przez Małoletniego lub osoby trzecie.

2. Zabronione jest utrwalanie wizerunku Małoletniego, w jakiejkolwiek formie, bez jednoznacznej i wyrażonej na piśmie zgody jego opiekuna prawnego, a w przypadku Małoletnich w wieku od 13 do 17 lat włącznie, także jednoczesnej zgody samego Małoletniego.

3. Niezależnie od wyrażonych zgód, o których mowa w ust. 2, każdy pracownik WODR powinien mieć świadomość cyfrowych zagrożeń i ryzyka, wynikającego z zamieszczania wizerunków Małoletnich w mediach społecznościowych oraz kanałach komunikacyjnych WODR i dokonać oceny tego ryzyka, przed publikacją wizerunku Małoletniego.

4. Zabronione jest częstowanie Małoletniego alkoholem, wyrobami tytoniowymi czy innymi używkami, a także zażywanie ich w obecności Małoletniego.

5. W przypadku praktyk, zatrudniania młodocianych lub innych form współpracy z Małoletnimi, organizowanymi przez WODR, opiekunowie praktyk oraz pozostali pracownicy WODR winni zwrócić uwaga na relacje rówieśnicze pomiędzy Małoletnimi, w tym w szczególności na:

  1. akty przemocy dokonywane przez Małoletniego wobec innych Małoletnich, w tym bójki, wyzwiska, nękanie, znieważanie, obrażanie, ośmieszanie, izolowanie od innych,
  2. dyskryminację pomiędzy Małoletnimi ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie rasowe i etniczne, poglądy religijne, polityczne i społeczne, niepełnosprawność i inne,
  3. niewłaściwe zachowania seksualne, objawiające się w słowach lub gestach.

6. Każdy pracownik WODR, niezależnie od stanowiska pracy oraz charakteru relacji zawodowych z Małoletnim, w razie stwierdzenia krzywdzenia Małoletniego lub podejrzenia krzywdzenia go przez innego pracownika WODR, rówieśnika, opiekuna prawnego lub jakąkolwiek inną osobę, zobowiązany jest do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu Koordynatorowi.

§ 6

1. WODR zamieszcza na swojej stronie www oraz w widocznym miejscu w prowadzonych przez niego obiektach noclegowych w Sielinku i Marszewie, informację o obowiązku poddania się weryfikacji, dot. relacji Małoletniego i Osoby dorosłej, nocujących w obiektach.

2. WODR, podczas rejestracji gości w prowadzonych przez siebie obiektach noclegowych, może dokonać weryfikacji tożsamości Małoletniego oraz jego relacji z Osobą dorosła, z którą przebywa w obiekcie noclegowym, w tym na podstawie dowodu tożsamości Małoletniego oraz Osoby dorosłej, aplikacji mObywatel, internetowego konta Pacjenta, orzeczenia sądowego lub innego dokumentu, potwierdzającego prawo tej osoby do sprawowania pieczy nad Małoletnim (np. zgoda opiekuna prawnego, zawierająca dane Małoletniego, adres jego zamieszkania, kontakt telefoniczny do opiekuna prawnego, numer dokumentu tożsamości oraz PESEL osoby podróżującej z Małoletnim.

3. W trakcie rozmowy z Małoletnim pracownik powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy Małoletni ma możliwość swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się, w szczególności czy Osoba dorosła nie udziela odpowiedzi w imieniu Małoletniego lub nie wywiera na niego presji w inny sposób.

4. Jeżeli w trakcie przeprowadzanej weryfikacji, pracownik nabierze uzasadnionych podejrzeń, co do rzeczywistej relacji Małoletniego i Osoby dorosłej, powiadamia o tym niezwłocznie Koordynatora i czeka na dalsze instrukcje, mając jednocześnie Małoletniego pod obserwacją.

5. W przypadku:

  1. stwierdzenia krzywdy małoletniego, na podstawie zebranych informacji, Koordynator tworzy Plan wsparcia, który określa podmioty i osoby, w tym w szczególności rodziców/opiekunów prawnych Małoletniego, których należy powiadomić o jego krzywdzeniu lub podejrzeniu krzywdzenia, a następnie dokonuje zawiadomienia tych osób/podmiotów,
  2. powzięcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego Koordynator przekazuje informacje Dyrektorowi, który zawiadamia organy ścigania (policję).

6. Powiadomienia, o którym mowa w ust. 5, dokonuje się możliwie najszybszym kanałem komunikacji, przy czym wymagane jest bezzwłoczne potwierdzenie, że wiadomość dotarła i została odczytana.

7. Jeśli pracownik nie może skontaktować się z Koordynatorem i Dyrektorem, składa stosowne zawiadomienie na policji i jeśli to możliwe, nie pozwala Osobie dorosłej i Małoletniemu oddalić się z obiektu noclegowego, do czasu jej przyjazdu.

8. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia Małoletniego, pracownik niezwłocznie powiadamia policję z jednoczesnym powiadomieniem Koordynatora lub Dyrektora.

§ 7

1. Wszystkie działania podejmowane w związku z ochroną małoletnich są dokumentowane przez Koordynatora.

2. Z przebiegu zgłoszenia oraz interwencji Koordynator sporządza kartę interwencji, na której opisany jest cały przebieg zdarzenia, od momentu powzięcia informacji o krzywdzeniu Małoletniego, do momentu przekazania sprawy odpowiednim organom lub instytucjom.

3. Wszelkie informacje dot. Małoletniego, jego sytuacji rodzinnej, materialnej, zdrowotnej i innej, zebranej dokumentacji, a także jego danych osobowych i miejsc przebywania, są poufne. WODR zobowiązuje wszystkich pracowników do zachowania ścisłej poufności w powyższym zakresie.

4. Koordynator odpowiada za przeszkolenie pracowników, w tym także za bieżące szkolenia pracowników nowozatrudnionych, z zasad ochrony Małoletnich, w tym w szczególności okoliczności wskazujących na to, że Małoletni może być krzywdzony oraz zasad reagowania w takich przypadkach.

Instrukcja dla małoletniego

Prawa małoletniego:

  1. Masz prawo do poszanowania godności osobistej, w szczególności do poszanowania Twojej wartości jako człowieka, posiadającego indywidualne walory duchowe i moralne.
  2. Masz prawo do prywatności, w szczególności do nieingerowania w Twoją korespondencję, ochrony Twojego wizerunku i informacji o Twoim życiu osobistym, sytuacji rodzinnej, zdrowotnej i ekonomicznej oraz prawo do nietykalności cielesnej.
  3. Masz prawo do ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną, wyzyskiem i nadużyciem, upokarzaniem, lekceważeniem, obrażanie oraz wszelkimi innymi przejawami okrucieństwa.
  4. Masz prawo do wypowiadania swoich poglądów i opinii oraz prawo do bycia wysłuchanym.
  5. Masz prawo do otrzymania jasnych, zrozumiałych poleceń służbowych i przekazywanych komunikatów oraz prawo do zadawania pytań i uzyskania zrozumiałych odpowiedzi oraz pomocy, w realizacji powierzonych Ci zadań
  6. Masz prawo do równego traktowania bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, status społeczny, sprawność/niepełnosprawność fizyczną i psychiczną, pochodzenie i kolor skóry, poglądy religijne, polityczne i społeczne, a także osobiste sympatie czy antypatie.

Procedura interwencyjna:

  1. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, jeśli złamano Twoje prawa i zastosowano wobec Ciebie przemoc w jakiejkolwiek formie, powiedz o tym koordynatorowi ds. ochrony małoletnich. Przedstaw mu zaistniałą sytuację i poproś o pomoc. Jeśli będzie Ci łatwiej opowiedzieć o zdarzeniu Twojemu opiekunowi praktyk, zrób to – opiekun przekaże sprawę koordynatorowi, który podejmie odpowiednie działania, mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz poinformuje o niej Twoich opiekunów prawnych.
  2. Nie bój się rozgłosu – zarówno opiekun, jak i koordynator zachowają pełną poufność informacji, które im przekażesz. Możesz bezpiecznie powierzyć im swój problem.
  3. Po wyjaśnieniu okoliczności, wysłuchaniu wyjaśnień Twoich oraz wyjaśnień sprawcy /sprawców przemocy, koordynator podejmie stosowne kroki, zgodne z przyjętymi w WODR standardami ochrony małoletnich oraz podejmie działania, które pozwolą Ci na dalsze, bezpieczne odbywanie praktyk zawodowych.
  4. Zgłoszenia możesz dokonać osobiście, telefonicznie lub mailowo. Kontakt do koordynatora: Agnieszka Włodek, WODR Poznań, ul. Sieradzka 29, pok. 410, III p., tel. 61 863 04 45, tel. kom. +48 798 453 734, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pamiętaj! Każdy kto dopuszcza się wobec Ciebie zachowań przemocowych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych (w tym słownych) jest przestępcą i powinien zostać ukarany!

Ważne telefony i adresy:

  • Telefon Zaufania - 19 288 (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 20:00 - 08:00; w soboty, niedziele i święta - całodobowo)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – tel. 800 12 12 12 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu)
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu) oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy psychologicznej Dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności takie jak: agresja i przemoc w szkole – tel. 800 100 100 (linia czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 12 – 15)
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu) oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia – tel. 22 668 70 00 oraz 116 123 (linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu)
  • Anonimowa Policyjna Linia Specjalna „Zatrzymaj Przemoc” – tel. 800 120 148 – (bezpłatna linia dostępna 24 godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu)
  • Linia wsparcia psychologicznego Polskiego Czerwonego Krzyża – tel. 22 230 22 07 (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 16 – 20)
  • Bezpłatna aplikacja mobilna „Twój parasol” – www.twojparasol.com

Treść oryginalna: Zarządzenie nr 44/2025 Dyrektora Wielopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich w WODR w Poznaniu (plik PDF, 3,68 megabajta)