Zdjęcie ilustracyjne - pole uprawne

Wcześniejsze nabycie rejestrowanych odmian materiału siewnego

Departament Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o możliwości wcześniejszego zgłoszenia się do producentów materiału siewnego odmian zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze.

W misce leżą łodygi trzech różnych ziół.

Właściwości lecznicze ziół

Obecność ziół w naszym życiu i odżywaniu jest bardzo istotna. Mogą służyć nie tylko jako przyprawy, ale są w stanie zastąpić leki apteczne czy też przerodzić się w nowe hobby.

Widok od góry na dwa słoje wypełnione nasionami soi. Po lewej stronie są pomarańczowe, po prawej beżowe.

Systemy zaprawiania nasion oraz zastosowanie inokulantów

Zaprawianie nasion ma wiele korzystnych aspektów. Doceniają tę technikę hodowcy zajmujący się integrowaną produkcją i ochroną roślin, producenci ekologiczni jaki i konwencjonalni. W każdym przypadku dzięki zaprawianiu nasion wschody roślin są bardziej wyrównane, młode rośliny są odporniejsze na choroby i lepiej się rozwijają, co przekłada się w dłuższej perspektywie na wyższe plony o lepszej jakości.

Zbliżenie na brązowe kłosy zboża.

Odmiany zbóż jarych – wiosna 2023

Centrala Nasienna w Czarnkowie oferuje do sprzedaży w sezonie „wiosna 2023” następujące odmiany zbóż jarych.

Zbliżenie na kolby kukurydzy rosnące na polu.

Kryteria doboru odmian kukurydzy

Z uwagi na duży areał uprawy kukurydza należy do grupy głównych roślin uprawianych w Polsce. Uprawiana jest ona z przeznaczeniem na ziarno lub kiszonkę. W północnej części kraju uprawia się więcej kukurydzy kiszonkowej, natomiast w południowej ziarnowej. Jak zatem wybrać odpowiednią odmianę?

 Zbliżenie na dwie białe główki rzepy z łodygami.

Rzepa — zastosowanie, właściwości zdrowotne, składniki odżywcze

Rzepa w ostatnim czasie stała się dość popularnym i lubianym warzywem. Jest bombą witaminową i zajmuje coraz więcej miejsca w jadłospisie osób dbających o zdrowie. Rzepa, zarówno czarna jak i biała, zawiera bardzo dużo cennych składników odżywczych, a jej regularne spożywanie jest bardzo zalecane.

Zbliżenie na roślinę wyrastającą z ciemnej gleby.

Prawidłowe pobieranie i oznaczanie prób glebowych z działki rolnej

Prawidłowe i zbilansowane nawożenie jest bardzo ważne w obecnym systemie uprawy konwencjonalnej, zrównoważonej czy ekologicznej i staje się niejednokrotnie problemem dla rolnika. Najczęściej jest to zauważalne w przypadku niedoborów, ale również nadmiar składników mineralnych w glebie powoduje straty w plonie lub opóźnienie dojrzewania. Wykonanie próbek glebowych może szybko dać nam odpowiedź na temat tego, co dzieje się z uprawą i z jakimi problemami się ona zmaga.

Zbliżenie na fioletowe kwiaty facelii.

Uprawa facelii błękitnej

Facelia błękitna (nazywana też wiązanką wrotyczową) to roślina o wielu różnych zaletach. Można ją uprawiać jako plon główny, czyli na nasiona, ale doskonale sprawdza się też jako roślina na poplon, która szybko rośnie i daje dużo masy zielonej.

Zbliżenie na brązowe kłosy zboża.

Nowe odmiany zbóż jarych w 2023 roku

W 2023 roku komisja do spraw rejestracji odmian roślin zbożowych w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych pozytywnie zaopiniowała wpisanie do krajowego rejestru 22 nowych odmian zbóż jarych.

Zbliżenie na kolbę kukurydzy rosnącą na polu.

Choroby i szkodniki kukurydzy

Kukurydza obecna jest niemal w każdym zakątku kraju, co sprawia, iż organizmy szkodliwe mają dostęp do tej rośliny, namnażając się, a następnie rozprzestrzeniając. W kukurydzy infekowane mogą być wszystkie części rośliny, od korzeni po kolby.