W hali ze skrzyniami z ziemniakami stoi mężczyzna. Widać go z profilu. Trzyma w dłoni ziemniaka, a drugą dłonią dotyka ziemniaka w skrzyni.

Z sercem do sadzeniaków

Historia jego gospodarstwa sięga ponad stu lat, a na temat uprawy ziemniaków wie wszystko. Tadeusz Zatylny prowadzi gospodarstwo nastawione na uprawę sadzeniaków i od dawna współpracuje z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Szklarnia z pnączami pomidorów. Pomiędzy roślinami stoi mężczyzna, widać go z profilu. Patrzy na roślinę i dotyka liście.

Królestwo pomidorów uprawianych na wełnie

To jedno z najnowocześniejszych gospodarstw w regionie, które zajmuje się uprawą pomidorów, ale również truskawek. Dzisiaj na jego czele stoi Mariusz Chenczke, który przejął firmę po rodzicach. Podobnie jak oni, tak i pan Mariusz od lat współpracuje z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, a gospodarstwo Chenczke należy do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR.

Wnętrze stajni. Boksy ozdobione są filarami, które sięgają do łukowego sklepienia. Kolory dominujące w stajni to biel i brąz. Na podłodze przy boksach leży siano.

Stado Ogierów – wyjątkowe miejsce dla każdego

Zaledwie kilkaset metrów od samego centrum Gniezna i tamtejszej katedry znajduje się wyjątkowe miejsce, jakim jest Stado Ogierów. Należy ono do Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Żydowo, które współpracuje z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Słoneczny dzień. Na polu kuca mężczyzna z ziemniakiem w rękach i uśmiecha się do zdjęcia.

Królestwo cebuli i ziemniaka. Tomasz Jazdon Wielkopolskim Rolnikiem Roku

Zaczynał od niewielkiego gospodarstwa przejętego razem z braćmi po rodzicach. W ciągu ponad 35 lat rozbudowali je tak, że dzisiaj są jednym z największych producentów ziemniaków i cebuli w Wielkopolsce. Do tego, w tym roku Tomasz Jazdon został laureatem konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Od wielu lat rolnik ze wsi Chobienice współpracuje także z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Wnętrze sali bankietowej. Uczestnicy gali stoją i pozują do wspólnego zdjęcia.

10 lat Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego!

Dwudniowa konferencja z wykładami na temat biologicznych metod ochrony roślin, dobrostanu krów czy rolnictwa przyszłości, wizyta oraz zwiedzanie muzeum rolnictwa w Szreniawie, uroczysta gala z podziękowaniami dla gospdoarstw współpracujących z WODR - tak przebiegały obchody 10-lecia istnienia Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, które miały miejsce w dniach 8-9 września.

Słoneczny dzień. Na polu obok uprawy stoi grupa osób. Przy tłumie stoi flaga z nazwą firmy. Na horyzoncie widać domy.

Wągrowiecki Dzień Rzepaku w gospodarstwie demonstracyjnym

Dzięki dobrej współpracy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wągrowcu z firmą RAPOOL Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) i panem Andrzejem Torzewskim, 7 czerwca odbyło się spotkanie pod hasłem „Wągrowiecki Dzień Rzepaku”. W spotkaniu uczestniczyło około 90 rolników, głównie z powiatu wągrowieckiego, którzy zajmują się uprawą rzepaku ozimego i pszenicy ozimej.

Gospodarz stoi przed zewnętrznym wybiegiem ze świniami. Na rękach trzyma prosię w czarne łaty. W tle jest chlewnia z cegły.

Gospodarstwo w zgodzie z naturą. Zagroda ekologiczna państwa Kupajów

Spokój, las, śpiew ptaków… W takim otoczeniu przyrody mieści się gospodarstwo państwa Kupajów, którzy prowadzą hodowlę ekologiczną. W chowie dominują świnie złotnickie, ale są tutaj także kury, króliki, kozy, a nawet owce. Całe towarzystwo przyciąga wycieczki z okolicznych szkół, które uczą się pod okiem gospodarzy rolnictwa w praktyce.

Właściciel gospodarstwa, Bogdan Królik kuca w szklarni obok rzędu wyrastających tulipanów i dotyka roślinę ręką.

Mała Holandia w Wielkopolsce. Tulipany znane na całym świecie

Gospodarstwo pana Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim kwitnie przez cały rok. I to dosłownie, bo na polach i w szklarniach nieustannie trwa produkcja tulipanów, które od wielu lat podbijają polski i zagraniczny rynek. Interesowi nie zaszkodziła nawet pandemia, a już wkrótce gospodarstwo odwiedzą wyjątkowi goście…

Obora, kojec z bydłem. Przed nim stoi gospodarz, Norbert Sieczka, ubrany w roboczy strój.

„Rolnik musi być ekonomistą”. Produkcja bydła mięsnego w gospodarstwie Norberta Sieczki

Kawnice-Kolonia, wieś pod Koninem. To tutaj znajduje się gospodarstwo pana Norberta Sieczki, specjalizujące się w produkcji bydła mięsnego. Sam handel to jednak tylko część przedsiębiorczości gospodarza, który założył grupę producencką, inwestuje w ziemię, a jego obora stanowi przykład dla innych rolników. Nic więc dziwnego, że gospodarstwo zostało włączone do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Szeroka perspektywa. W oddali widać gospodarstwo, czyli dom, budynek gospodarczy i dużo drzew oraz krzewów.

Współpraca z gospodarstwami demonstracyjnymi na terenie powiatu jarocińskiego

Na terenie powiatu jarocińskiego znajdują się dwa gospodarstwa demonstracyjne, które należą do Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Współpraca z nimi trwa już wiele lat, a sami rolnicy są profesjonalistami w swoim fachu i laureatami nagród rolniczych.