Młoda kobieta w ludowym stroju stoi na polu między uprawami. W ręku trzyma kłosy zboża.

Bezpłatne szkolenia on-line dla Kół Gospodyń Wiejskich

Obserwatorium Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Regionów, które działa przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie realizuje operację „Projekt edukacyjny dla KGW oraz Kreatorów Przedsiębiorczości Wiejskiej”. W ramach operacji zaplanowane są bezpłatne szkolenia on-line dla członkiń i członków Kół Gospodyń Wiejskich. O kwalifikacji na szkolenia decyduje wiek oraz kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają osoby do 35. roku życia.

Grafika ilustracyjna. Z prawej strony jest uśmiechnięta kobieta trzymająca tablet, po lewej stronie jest napis "Przedsiębiorczość kobiet z obszarów wiejskich" oraz termin wydarzenia. Pod spodem znajdują się logotypy partnerów.

Konferencja „Przedsiębiorczość kobiet z obszarów wiejskich”

Konferencja „Przedsiębiorczość kobiet z obszarów wiejskich” jest wydarzeniem organizowanym przez Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się 14 lipca 2022 roku o godzinie 9.30 w formie webinarium.

Słoneczny dzień, na polu przechadza się grupa ludzi, widać ich od tyłu.

Lustracja kolekcji odmian roślin uprawnych w Kościelnej Wsi

W piątek, 24 czerwca 2022 roku na terenie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Kościelnej Wsi odbyła się lustracja kolekcji odmian roślin uprawnych. Rolnicy oraz doradcy z powiatu kaliskiego i pleszewskiego mieli okazję poznać charakterystyki odmian z listy zalecanych do uprawy w województwie wielkopolskim.

Zbliżenie na koszyczki z różnymi odmianami czereśni.

Dzień Otwartych Drzwi w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią zorganizował w dniu 22 czerwca 2022 roku Dzień Otwartych Drzwi. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wykłady, panele dyskusyjne, zwiedzanie kolekcji roślin uprawnych.

Na stole leży wianek upleciony z różowych kwiatów.

Obchody Nocy Świętojańskiej

„Jutro święty Janek, puść na wodę wianek” - to staropolskie przysłowie odnosi się do Nocy Świętojańskiej, która jest chrześcijańskim zwyczajem obchodzonym dawniej głównie przez mieszkańców wsi, którzy to z początkiem lata dbali o uprawy oraz zbierali już pierwsze warzywa, a wieczór był dla nich czasem odpoczynku i zabawy.

Zbliżenie na dłonie dwóch osób. Dłoń młodej osoby położona jest na dłoni starszej osoby.

Seminarium „Gospodarstwa Opiekuńcze – badania potencjału społecznego i rynkowego”

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprasza na seminarium pod nazwą „Gospodarstwa Opiekuńcze – badania potencjału społecznego i rynkowego”. Wydarzenie odbędzie się w środę, 22 czerwca 2022 roku o godzinie 11 w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego numer 2 w Sielinku.

Panie z nagrodzonych kół gospodyń wiejskich pozują do zdjęcia z dyplomami. Wśród nich są mężczyźni, którzy wręczali nagrody.

Wiosenny konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa odbyła się jedenasta edycja wiosennego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Kotlin. W tym roku gospodarzem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich z Kotlina, a tematem przewodnim wydarzenia „Wiosenna potrawa z kapusty”. W kulinarnych zmaganiach uczestniczyło 9 Kół Gospodyń Wiejskich.

Widok z góry na sanktuarium - biały budynek z dwiema wieżami. Wokół niego jest zielony teren ogrodzony płotem. W tle widać domy, drzewa i las.

Wielkopolska Częstochowa. Sanktuarium Maryjne w Biechowie

We wsi Biechowo znajduje się perełka późnobarokowej architektury, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - jedno z ważniejszych i najciekawszych sanktuariów w Wielkopolsce, nazywane przez pielgrzymów „Małą Częstochową”. Słynie ono nie tylko z okazałego wpisanego na listę zabytków kościoła ale przede wszystkim z Cudownego Obrazu Matki Bożej Biechowskiej, do którego przybywają liczne pielgrzymki.

Podwórko przed wiejskim domem. Na kamiennym podłożu stoją drewniane stoły z ławami. Przy domku rośnie drzewo z zielonymi i żółtymi liśćmi. W tle widać pole i las.

Stan agroturystyki w Wielkopolsce w 2021 roku

Niewątpliwie turystyka jest jedną z branż, która najsilniej odczuła skutki COVID-19, choć w poszczególnych okresach różnie to wyglądało. Jak zatem pandemia wpłynęła na działalność gospodarstw agroturystycznych w Wielkopolsce? Zebrane dane za ubiegły rok dają możliwość spojrzenia na drugi rok jej zagrożeń i efektów.

Biały dom widziany od frontu. Przed wejściem są drewniane filary. Przed domem znajduje się kamienny murek. W otoczeniu rosną drzewa iglaste.

Agroturystyka Lena lepsza od gór i morza

Gospodarstwa agroturystyczne proponują nam przyjemny i spokojny rodzinny wypoczynek w wyjątkowej atmosferze, pełnej natury i pięknych widoków. Takim miejscem jest właśnie Agroturystyka Lena, znajdująca się w małej miejscowości o nazwie Koza Wielka w gminie Perzów, powiat kępiński.