Ujęcie od góry na kalkulator oraz długopis, które leżą na otwartym zeszycie w kratkę.

Kalkulacje rolnicze dotyczące produktów roślinnych oraz produkcji zwierzęcej - wrzesień 2023

Przedstawiamy kalkulacje dotyczące produktów roślinnych oraz produkcji zwierzęcej, które obejmują między innymi materiał siewny, rodzaj nawozu, koszty maszyn oraz usługi. Zestawienie dotyczy września 2023 roku.

Po ścieżce między polami jedzie czerwono-czarny ciągnik. W tle są drzewa.

Rozwój małych gospodarstw – nabór do 27 października

Można się już ubiegać o przyznanie wsparcia na Rozwój małych gospodarstw w ramach interwencji z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski będą przyjmowane do 27 października 2023 roku wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Trzy kolorowe ule stoją w pasiece. Za nimi są drzewa.

Trzy interwencje pszczelarskie – nabór wniosków wydłużony do 15 września

Beneficjenci pomocy udzielanej w ramach trzech interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 mają o kilka dni więcej na złożenie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o płatność.

Zbliżenie na kłosy zboża na tle nieba.

Premie dla młodych rolników – nabór do 29 września

30 sierpnia 2023 roku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie Premii dla młodych rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Tym razem można starać się o otrzymanie większego dofinansowania niż w latach ubiegłych – 200 tysięcy złotych.

Zdjęcie ilustracyjne - pole uprawne

Wcześniejsze nabycie rejestrowanych odmian materiału siewnego

Departament Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o możliwości wcześniejszego zgłoszenia się do producentów materiału siewnego odmian zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze.

Na ściernisku stoją dwie białe świnie z głowami skierowanymi ku dołu.

Wsparcie dla producentów świń – nabór wniosków do 15 września

Do 15 września 2023 roku producenci trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą się ubiegać o pomoc finansową. Komisja Europejska wyraziła zgodę na realizację tego wsparcia.

W zagrodzie na błocie znajdują się małe prosięta. Są blisko obiektywu i wypełniają cały kadr. Ryjki mają umorusane ziemią.

Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – wnioski już od 7 września

Od 7 września do 6 października 2023 roku rolnicy będą mogli starać się o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dofinansowanie będzie można otrzymać między innymi na wykonanie ogrodzenia chlewni czy posadowienie silosu na paszę. Nabór wniosków realizowany będzie w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Po ścieżce między polami jedzie czerwono-czarny ciągnik. W tle są drzewa.

Płatność dla małych gospodarstw zamiast płatności bezpośrednich – wnioski do 31 sierpnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziło ułatwienie dla rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa. Mogą oni wnioskować o płatność, która zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie. Dokumenty należy składać do 31 sierpnia 2023 roku wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus.

Zbliżenie na kalkulator oraz monety leżące na kartkach z wykresami.

Miesięczne notowania cen - sierpień 2023

Przedstawiamy notowania cen produktów i usług rolniczych obowiązujących w Wielkopolsce w sierpniu 2023 roku. Ceny zostały podzielone według rejonów Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Zdjęcie ilustracyjne. Na zbliżeniu widoczne są dwie uściśnięte dłonie mężczyzn.

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – nabór od 4 września

4 września 2023 roku rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.