Czwarte ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w Polsce czwartego w 2025 roku ogniska choroby niebieskiego języka, serotyp 3 (BTV-3). Ognisko choroby zostało stwierdzone 10 lipca w gospodarstwie utrzymującym bydło, zlokalizowanym w powiecie słupskim, w województwie pomorskim.

Próbki pobrane w ramach badań urzędowych zostały zbadane w krajowym laboratorium referencyjnym, tj. PIWet - PIB w Puławach, gdzie uzyskano dodatni wynik badań molekularnych metodą PCR potwierdzający obecność materiału genetycznego wirusa BT serotypu 3 u dwóch zwierząt. Zakażenie przebiega bezobjawowo, zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby.

Wszystkie dotąd odnotowane w 2024 r. ogniska BTV dotyczyły dwóch województw:

  1. dolnośląskiego – powiaty:
  • lwówecki (ogniska nr 6 i 7),
  • lubański (ogniska nr 3 i 4),
  • wołowski (ognisko nr 1);
  1. zachodniopomorskiego – powiaty:
  • kołobrzeski (ognisko nr 5),
  • pyrzycki (ognisko nr 2).

W 2025 r. odnotowano już 4 ogniska BTV w dwóch kolejnych województwach:

  1. warmińsko-mazurskim – powiat:
  • Lidzbark Warmiński (ognisko 1/2025)
  1. Zachodniopomorskim – powiaty:
  • Goleniowski (ogniska 2/2025 i 3/2025)
  1. Pomorskim – powiat:
  • słupski (ognisko 4/2025)

Do dziś odnotowano łącznie w 2024 i 2025 roku 11 ognisk BTV. Dotyczą one już czterech województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Niestety, obostrzenia rozciągają się na sąsiednie województwa - wykrycie ogniska choroby niebieskiego języka wiąże się z wyznaczeniem strefy o promieniu 150 km.

Przypominamy, że choroba nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Nie obowiązują również żadne ograniczenia dotyczące spożycia mięsa i produktów mięsnych, mleka czy wykorzystania skór oraz wełny pochodzących od przeżuwaczy.

Choroba niebieskiego języka nie jest zwalczana w UE z urzędu, ale poszczególne państwa członkowskie mogą wprowadzać swoje zasady walki z nią, m. in. poprzez wydawanie zaleceń dla hodowców dot. szczepień zwierząt oraz ograniczenie handlu międzynarodowego żywymi zwierzętami.

Uwaga! O każdym podejrzeniu wystąpienia choroby należy niezwłocznie poinformować powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższy podmiot świadczący usługi lekarsko – weterynaryjne. Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia choroby niebieskiego języka, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.

Więcej informacji o chorobie niebieskiego języka można znaleźć w artykule dostępnym na stronie internetowej www.wodr.poznan.pl, kliknij TUTAJ

 

Mapa ognisk BT w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów, które nie są wolne od zakażenia BTV ani nie są objęte programem likwidacji zakażenia BTV. Źródło: GLW

 

Tekst: Wioleta Barczak, główny specjalista ds. produkcji zwierzęcej WODR

Zdjęcie: Freepik