Zdjęcie ilustracyjne. Na drewnianym stole leżą laptop, tablet i telefon komórkowy.

Bezpłatne szkolenia „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne”

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprasza na bezpłatne jednodniowe szkolenia „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne” na terenie województwa wielkopolskiego. Szkolenia odbędą się we wrześniu.

W rzędzie są logotypy: Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Informacja o realizowanej operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Partner KSOW informuje, że w dniu 21.06.2022 roku podpisana została umowa z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na realizację operacji pod nazwą „Nasze regionalne dziedzictwo w kuchni i na parkiecie” .

W rzędzie są logotypy: Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Informacja o realizowanej operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Partner KSOW informuje, że w dniu 21.06.2022 roku podpisana została umowa z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na realizację operacji pod nazwą „Ekologiczny system produkcji rolnej przyjazny dla klimatu, środowiska, gospodarki”.

Zdjęcie do artykułu  - WODR

Premiera platformy doradczej eDWIN na Krajowych Dniach Pola Poświętne 2022

W sobotę, 11 czerwca, wystartowały Krajowe Dni Pola Poświętne 2022, które organizuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. To właśnie na tej imprezie, w niedzielę, będzie miała miejsce oficjalna premiera platformy doradczej eDWIN z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Podczas Krajowych Dni Pola odwiedzający mogą dowiedzieć się o platformie eDWIN oraz zarejestrować konto w systemie na dwóch stoiskach eDWIN.

Zdjęcie do artykułu  - WODR

Platforma doradcza eDWIN oficjalnie zaprezentowana na targach w Sielinku! Prapremiera za nami

Platforma doradcza eDWIN jest już dostępna dla wszystkich chętnych! Podczas targów w Sielinku, organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, platforma została oficjalnie zaprezentowana w ramach prapremiery. Od teraz rolnicy mogą korzystać już z Wirtualnego gospodarstwa, dzięki któremu będą otrzymywali powiadomienia o zagrożeniach na polu, występowaniu szkodników, ostrzeżenia przed załamaniem pogody oraz będą mieli uproszczony kontakt z doradcą rolniczym i dostęp do danych meteorologicznych.

Ujęcie z drona. Słoneczny dzień. Z góry widoczny jest teren targów w Sielinku ze stoiskami oraz spacerującymi ludźmi.

Konkurs wiedzy, pokaz i warsztaty upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą

Przedsięwzięcie „Konkurs wiedzy, pokaz i warsztaty upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą dla uczestników Wielkopolskich Targów Rolniczych w Sielinku w 2022 roku” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wnętrze sali wykładowej. Dyrektor WODR Jacek Sommerfeld stoi w z mikrofonem w ręku. Obok niego stoi moderator konferencji. Przed mężczyznami widoczni są od tyłu słuchacze konferencji.

Ochrona roślin kluczowa dla efektywności i jakości produkcji rolniczej

Jednym z kluczowych czynników decydujących o efektywności i jakości produkcji rolniczej jest ochrona roślin - nie ma wątpliwości Maciej Zacharczuk, kierownik projektu eDWIN. W piątek 27 maja jako pierwszy wygłosił wykład na konferencji w Poznaniu, która podsumowywała trzyletnie prace nad projektem. Jej organizatorem był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w w Poznaniu. Była to trzecia z czterech konferencji podsumowujących. Ostatnia odbędzie się 31 maja w Kościerzynie, zaś już od 3 czerwca platforma doradcza eDWIN będzie dostępna dla wszystkich chętnych.

Grafika ukazująca fragment plakatu promującego konferencję online. Na górze znajdują się logotypy Funduszy Europejskich, flaga Polski, logo eDWIN i flaga Unii Europejskiej. Poniżej jest grafika dłoni trzymającej telefon oraz logo WODR i informacja o zaproszeniu na konferencję online.

Platforma doradcza eDWIN - konferencja podsumowująca projekt

Znaczenia dostępu informacji w innowacyjnym podejściu do wymogów integrowanej ochrony roślin, praktyczne wykorzystanie platformy eDWIN i Wirtualnego Gospodarstwa lub dalsze perspektywy rozwoju platformy doradczej eDWIN - to tylko niektóre tematy wykładów, które zostaną wygłoszone podczas konferencji „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin eDWIN jako narzędzie cyfryzacji gospodarstw rolnych”, podsumowującej trzyletnie prace nad projektem i platformą eDWIN. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zachęca wszystkich chętnych do uczestnictwa online w konferencji, która odbędzie się 27 maja.

Na zdjęciu widać ekran telefonu, na którym wyświetlają się różne informacje. Dłoń dotyka ekranu telefonu. W tle widoczne zielone uprawy.

Ogólnopolska platforma doradcza eDWIN będzie dostępna od 3 czerwca

Nowa platforma doradcza eDWIN, która ułatwi codzienną pracę rolników na polu oraz przyczyni się do poprawy jakości produkowanej żywności, zostanie udostępniona dla wszystkich chętnych w piątek, 3 czerwca. Dzięki niej rolnicy będą szybko otrzymywali ostrzeżenia między innymi o szkodnikach, zagrożeniach na polu lub załamaniach pogody. Oficjalna premiera aplikacji eDWIN odbędzie się podczas Krajowych Dni Pola Poświętne 2022 w dniach 11-13 czerwca. Prapremiera będzie miała miejsce podczas targów w Sielinku, 4-5 czerwca, organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Widoczny z bliska dron unoszący się w powietrzu, do którego od dołu podczepiony jest plastikowy pojemnik z białymi kuleczkami w środku. W tle widoczna jest trawa.

Poldrony pomagają ochronić pole rolników. Jak skorzystać z nowoczesnej usługi?

Skuteczna ochrona kukurydzy przed omacnicą prosowianką poprzez wykorzystanie materiału biologicznego zrzucanego z drona latającego nad polem – taką możliwość oferuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach swojej usługi Poldrony. Aktualnie prowadzimy zapisy dla rolników zainteresowanych wykonaniem zabiegu. Obloty dronem zaplanowane są w czerwcu.