Skraj lasu, z drzewami pokrytymi żółtymi, jesiennymi liśćmi.

Rowerem przez śródpolne zagajniki w Parku Krajobrazowym w Turwii

Szukając miejsca na spędzenie wolnego czasu w ciszy, pośród zieleni i jesiennego złota liści drzew, warto zwrócić uwagę na nietypowy krajobraz rolniczy, jaki możemy podziwiać w Parku Krajobrazowym imienia Dezyderego Chłapowskiego w Turwii, w powiecie kościańskim. Utworzony w 1992 roku Park na powierzchni ponad 17 000 hektarów pomiędzy Kościanem i Śremem jest unikatowym symbolem krajobrazu rolniczego ukształtowanego w dziewiętnastym wieku.

Widok zza zarośli na jezioro. Na pierwszym planie jest zieleń, a z prawej strony drzewo. Po jeziorze płynie żaglówka.

Polodowcowe pamiątki w Powidzkim Parku Krajobrazowym

Powidzki Park Krajobrazowy to utworzony w 1998 roku obszar chroniony o powierzchni 25 887,21 hektara położony w północno-wschodniej Wielkopolsce, który warto zwiedzić, aby wypocząć na łonie natury i choć przez chwilę powrócić do źródeł życia na ziemi.

Z oddali widać kościół z dwiema wieżyczkami. Prowadzi do niego ścieżka, po obu jej stronach jest murek, a za nim drzewa.

Gmina Kazimierz Biskupi zabytkami stoi

Kazimierz Biskupi jest gminą leżącą w województwie wielkopolskim. To niewątpliwie piękny rejon, który charakteryzuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Znajduję się na jej terenie wiele zabytków architektury sakralnej, bogate dziedzictwo kulturalne jak i historyczne.

Panie z nagrodzonych kół gospodyń wiejskich pozują do zdjęcia z dyplomami. Wśród nich są mężczyźni, którzy wręczali nagrody.

Wiosenny konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa odbyła się jedenasta edycja wiosennego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Kotlin. W tym roku gospodarzem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich z Kotlina, a tematem przewodnim wydarzenia „Wiosenna potrawa z kapusty”. W kulinarnych zmaganiach uczestniczyło 9 Kół Gospodyń Wiejskich.

W zewnętrznej zagrodzie znajdują się alpaki. Dwie są koloru białego, jedna brązowa.

Alpakarnia i nie tylko. Atrakcje w powiecie konińskim

Powiat koniński obfituje w liczne atrakcje turystyczne oraz daje możliwości wypoczynku w sprzyjających okolicznościach przyrody. Nie bez powodu rejony te nazywane są wielkopolskimi mazurami. Strefy pobliskich jezior coraz częściej przekształcane są w całe kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe, tworząc miejsce relaksu dla całej rodziny.

Widok z góry na sanktuarium - biały budynek z dwiema wieżami. Wokół niego jest zielony teren ogrodzony płotem. W tle widać domy, drzewa i las.

Wielkopolska Częstochowa. Sanktuarium Maryjne w Biechowie

We wsi Biechowo znajduje się perełka późnobarokowej architektury, Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - jedno z ważniejszych i najciekawszych sanktuariów w Wielkopolsce, nazywane przez pielgrzymów „Małą Częstochową”. Słynie ono nie tylko z okazałego wpisanego na listę zabytków kościoła ale przede wszystkim z Cudownego Obrazu Matki Bożej Biechowskiej, do którego przybywają liczne pielgrzymki.

Biały dom widziany od frontu. Przed wejściem są drewniane filary. Przed domem znajduje się kamienny murek. W otoczeniu rosną drzewa iglaste.

Agroturystyka Lena lepsza od gór i morza

Gospodarstwa agroturystyczne proponują nam przyjemny i spokojny rodzinny wypoczynek w wyjątkowej atmosferze, pełnej natury i pięknych widoków. Takim miejscem jest właśnie Agroturystyka Lena, znajdująca się w małej miejscowości o nazwie Koza Wielka w gminie Perzów, powiat kępiński.

Front pałacu o białych ścianach i kwadratowej architekturze.

Wiosna w Parku Radolińskich w Jarocinie

Zespół pałacowo-parkowy w Jarocinie przyciąga architekturą oraz pięknym, zielonym otoczeniem. Niegdyś była to siedziba rodu Radolińskich, związanych z Jarocinem od siedemnastego wieku. Dzisiaj pałac przeznaczony jest na cele instytucji miejskich.

Widok z lotu ptaka na gospodarstwo położone między zielonymi polami. Obok widać duży zalew.

„Owocowy Raj Nad Zalewem” – domowe przetwory i swojski klimat

Gospodarstwo agroturystyczne „Owocowy Raj Nad Zalewem” przyjmuje gości od kilkunastu lat. Powstało na bazie rodzinnego gospodarstwa rolno-sadowniczego położonego nieopodal zalewu na rzece Powie, w gminie Stare Miasto w powiecie konińskim. W pierwszych latach funkcjonowania goście przyjmowani byli tylko w starym, drewnianym domu, zbudowanym w latach czterdziestych ubiegłego wieku, utrzymanym w klimacie minionych lat.

W pomieszczeniu znajduje się kilkanaście osób. W pierwszym rzędzie siedzą kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich. Jedna z nich trzyma pamiątkową tabliczkę. Na stole znajdują się kosze z prezentami.

Obchody jubileuszów w gminie Brudzew

W dniu 7 marca 2022 roku odbyło się walne zebranie sprawozdawczo–wyborcze Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Brudzew. Wydarzenie połączone było z obchodami 15-lecia działalności Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz 12-lecia zespołu Razem.