Przy mównicy stoi mężczyzna i przemawia. Obok niego jest ekran z wyświetloną prezentacją. Przed nim siedzi publiczność.

„Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” – tysiące przeszkolonych rolników

Zakończył się cykl spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”, który został przeprowadzony w 31 powiatach od 16 stycznia do 1 marca 2023 roku. Podczas szkoleń rolnicy spotykali się z przedstawicielami instytucji rolniczych aby porozmawiać na temat zmian w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Spotkania były organizowane wspólnie przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolską Izbę Rolniczą i odbywały się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego, Michała Zielińskiego.

Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zgromadziły łącznie ponad 5 tysięcy odbiorców, głównie rolników i producentów rolnych.

– Fora przyciągnęły tłumy uczestników, co pokazuje, że te spotkania były potrzebne. Rolnicy mogli poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z wejściem nowych przepisów, a także uzyskać nowe informacje, które pomogą im w codziennej pracy – wyjaśnił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Jedyne takie spotkania w Polsce

Cykl „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” powstał z myślą o rolnikach w kontekście zmian w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Główne tematy dotyczyły ekoschematów, czyli nowego rodzaju płatności bezpośrednich, a także systemu warunkowości i nowych przepisów PS WPR.

– Podczas spotkań rolnicy poruszali wiele kwestii, które nie do końca były dla nich jasne. Padały pytania dotyczące płatności, ale też nowych przepisów związanych chociażby z zasadami nawożenia czy uprawy zbóż – uzupełnia Jacek Sommerfeld.

Przy mównicy stoi mężczyzna i przemawia do mikrofonu, widziany jest od boku. Za nim jest ekran z prezentacją multimedialną.

Widok na salę od góry. Sala wypełniona jest publicznością.

W realizację spotkań zaangażowali się nie tylko organizatorzy, ale też samorządy oraz wiele instytucji rolniczych. Szkolenia stwarzały możliwość bezpośredniego kontaktu z doradcami, którzy pozostawali w kontakcie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i mogli na bieżąco dopytywać o kwestie najbardziej niepokojące rolników. Informacje były aktualizowane i przekazywane podczas kolejnych szkoleń.

Pytania i uwagi, na które nie udało się uzyskać odpowiedzi podczas spotkań, zostały zebrane i przekazane do odpowiednich instytucji. Otrzymane odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie internetowej WODR.

Kontynuacja szkoleń

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w dalszym ciągu prowadzi stacjonarne szkolenia w powiatach i gminach, które mają bardziej szczegółowy zakres. Dodatkowo, od 14 marca Ośrodek wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie organizował szkolenia dotyczące aplikacji eWniosek Plus oraz dodatkowe kursy z PS WPR.

Osoby zainteresowane szkoleniami zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.