W oborze przy boksie z krowami stoi kobieta i mężczyzna, którzy obejmują się i uśmiechają. Za nimi są krowy.

Wielkopolscy rolnicy najlepsi w całym kraju!

Na co dzień prowadzą rodzinne gospodarstwo z rozwiniętą produkcją mleczną, nastawioną na technologie. I choć na początku Teresa i Mariusz Smolarkowie nie wierzyli w swój sukces, dzisiaj są Krajowymi Mistrzami AgroLigi 2021, największego konkursu w branży rolniczej. Do zgłoszenia przekonali ich pracownicy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, którzy od lat współpracują z gospodarzami. Jak wyglądała droga po zwycięstwo?

Grafika przedstawiająca polanę z małymi animowanymi postaciami. W górnej części znajduje się duży napis Piknik Poznaj Dobrą Żywność.

Piknik Poznaj Dobrą Żywność

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprasza na Piknik Poznaj Dobrą Żywność, który odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca na terenie warszawskiego Toru Wyścigów Konnych Służewie.

Na scenie w rzędzie stoi kilku mężczyzn w garniturach. Jeden z nich przemawia.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu organizatorem Krajowych Dni Pola 2023

Już za niespełna rok, w dniach 1-5 czerwca, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu będzie organizatorem czwartych Krajowych Dni Pola Sielinko 2023. Organizację wydarzenia symbolicznie przekazał Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie.

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające Wiesławę Nowak siedzącą przy biurku

Zmarła Wiesława Nowak, była Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy, że po ciężkiej chorobie zmarła Wiesława Nowak, była Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w latach 2016–2021. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w piątek, 10 czerwca, o godzinie 14.30 na cmentarzu komunalnym na Junikowie. Rodzinie oraz Bliskim składamy szczere kondolencje.

Baner informujący o konferencji "Innowacyjna i zrównoważona produkcja rolnicza w ramach Zielonego Ładu". Jest zdjęcie krowy oraz logotypy Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Konferencja online pod nazwą „Innowacyjna i zrównoważona produkcja rolnicza w ramach Zielonego Ładu”

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zaprasza Państwa do udziału w transmisji online konferencji organizowanej w ramach projektu pod nazwą „Innowacyjna i zrównoważona produkcja rolnicza w ramach Zielonego Ładu” złożonego w konkursie numer 6/2022 dla Partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na poziomie krajowym.

Logotypy Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Operacja pod nazwą „Innowacyjna i zrównoważona produkcja rolnicza w ramach Zielonego Ładu”

Dwuletnia operacja „Innowacyjna i zrównoważona produkcja rolnicza w ramach Zielonego Ładu” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja realizowana w ramach konkursu nr 6/2022 dla Partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) na wybór operacji, które będą realizowane w 2022 i 2023 roku w ramach dwuletniego planu operacyjnego na lata 2022–2023 na poziomie krajowym.

Zbliżenie na kłosy pszenicy.

Konferencja „Ochrona środowiska na terenach wiejskich – skutecznie i opłacalnie”

Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński wraz z Zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy współorganizacji Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zapraszają na konferencję pod nazwą „Ochrona środowiska na terenach wiejskich – skutecznie i opłacalnie”.

Zdjęcie ilustracyjne. Na stole znajdują się słoiki miodu, plaster miodu oraz dwa żółte kwiaty.

Żyj zdrowo – spożywaj cuda z ula

Miód, według dyrektywy Unii Europejskiej, jest naturalną słodką substancją wytworzoną przez pszczoły (Apis mellifera) z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, przerabiają ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach. Produkt ten może być płynny lub skrystalizowany.

Zbliżenie na trzaskające ognisko. Otaczają je kamienie.

Noc Walpurgii – ostatnia noc kwietnia

W czasach pogańskich bieg codzienności ulegał zawieszeniu podczas dwóch nocy w ciągu roku. Ludom słowiańskim bardziej znana jest Noc Kupały, czyli Noc Świętojańska, związana z przesileniem letnim i obchodzona w wigilię świętego Jana. Natomiast ludy germańskie skupiały się na Nocy Walpurgii, mającej celtyckie pochodzenie i związanej z wypędzaniem bydła na pastwiska.

Na trawiastym polu stoi ciągnik. Za nim włączone są zraszacze wodne.

Przetarg na system nawadniający w Sielinku

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu ogłasza przetarg na dostawę wraz z montażem i serwisem Systemu nawadniającego 37 hektarów w Sielinku. Termin składania ofert mija 25 maja 2022 roku o godzinie 10.