Wnętrze pomieszczenia. Doradcy rolniczy stoją z nagrodami wręczonymi za konkurs Doradca Roku. Obok nich stoją przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa.i

Wielki sukces doradcy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego! Łukasz Kuleczka zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Doradca Roku”

Łukasz Kuleczka, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Doradca Roku”. Jednocześnie Łukasz Kuleczka został zwycięzcą etapu wojewódzkiego konkursu w Wielkopolsce.

– To bardzo miłe i cieszę się, że moja praca oraz zaangażowanie zostały zauważone. To kolejny bodziec, by się dalej rozwijać, stawiać przed sobą nowe wyzwania – mówi Łukasz Kuleczka, który na co dzień pracuje w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego nr 2 w Sielinku.

Zdobywca drugiego miejsca w konkursie, Łukasz Kuleczka kuca na polu i dotyka ręką ziemi.

– Serdecznie gratuluję tak wielkiego sukcesu panu Łukaszowi. Cieszę się, że praca wykonywana przez naszego pracownika oraz jego pasja i zaangażowanie zostały docenione przez kapitułę konkursu. Nie mam wątpliwości, że pan Łukasz to świetny doradca z bardzo dużą wiedzą, którą stale chce poszerzać. Mam nadzieję, że przez kolejne lata nadal będzie działał na rzecz wielkopolskiego rolnictwa – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

„Rolnictwo jest w moim życiu od zawsze”

Konkurs „Doradca Roku” składał się z dwóch etapów. Pierwszym był etap wojewódzki. W każdym z regionów wybierana była najlepsza trójka doradców rolniczych. W przypadku Wielkopolski najlepszy okazał się właśnie Łukasz Kuleczka (drugie miejsce zajęła Magdalena Świątkowska, a trzecie Izabela Saturska).

Oprócz wygranej na etapie wojewódzkim Łukasz Kuleczka został zgłoszony do ogólnopolskiego etapu konkursu, gdzie zajął drugie miejsce. Jak sam mówi, jego praca w WODR jest bardzo zróżnicowana.

– Wykonuję typowe dla doradcy rolniczego zadania takie jak wypełnianie wniosków dla rolników o różnego rodzaju dofinansowania czy też prowadzenie wymaganej przez różne instytucje dokumentacji dla rolników. Poza tym organizuję także szkolenia, pokazy, demonstracje czy konferencje, a w niektórych gospodarstwach prowadzę także rachunkowość rolną – opowiada Łukasz Kuleczka.

Łukasz Kuleczka prezentuje nagrodę za zdobycie drugie miejsca. Obok stoi wiceminister rolnictwa Anna Gembicka i wicedyrektor WODR Maciej Szłykowicz.

I dodaje: – Do tego dochodzi praca na poletkach i polach demonstracyjnych w Sielinku. To bardzo ważne dla rolników, że mogą dowiedzieć się, jak poszczególne odmiany prezentują się w naszych lokalnych warunkach. Jest jeszcze trzecia gałąź, tego co robię w WODR. Są to projekty unijne, które wdraża WODR, jak na przykład projekt SmartAgriHubs czy eDWIN.

Łukasz Kuleczka opowiada, że przede wszystkim podoba mu się, że jego praca jest zbieżna z jego zainteresowaniami oraz pozwala mu się stale rozwijać. – Wchodzimy w cyfryzację rolnictwa i to dla mnie ważne, że mogę uczestniczyć w licznych szkoleniach, rozwijać swoją wiedzę i zainteresowania, ale także wdrażać różne rozwiązania w sposób praktyczny – opowiada Łukasz Kuleczka.

Jednocześnie dodaje, że jego zainteresowanie rolnictwem wynika także z faktu, że jego rodzice mają gospodarstwo rolne. – Odkąd pamiętam rolnictwo jest w moim życiu od zawsze. To ciężka, ale dająca satysfakcję praca. Żeby dobrze ją wykonywać, przede wszystkim trzeba ją lubić. Ale najważniejsze jest to, by każdego dnia ciężko i wytrwale pracować, bo nic samo się nie zrobi – nie ma wątpliwości Łukasz Kuleczka.

Łukasz Kuleczka, młody mężczyzna w szarej kurtce stoi na polu i uśmiecha się.

„Doradca Roku” – doradca WODR na drugim miejscu!

Konkurs „Doradca Roku” organizowany był przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wszystkimi ośrodkami doradztwa rolniczego w Polsce. Konkurs był skierowany do osób wpisanych na listę doradców rolniczych. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w czwartek, 18 listopada.

Zwycięzcą ogólnopolskiego etapu konkursu został Stefan Wacław z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Z kolei trzecie miejsce zajęła Monika Miniewska z Dolnośląskiego ODR.