Kobiety w fartuchach stoją przy stoisku z potrawami i pozują do zdjęcia.

Pszczoły opanowały Gołaszyn. "Wielkopolska Wieś Zaprasza" za nami!

W upalnej, lecz radosnej atmosferze przebiegło wydarzenie „Wielkopolska Wieś Zaprasza” w Gołaszynie, którego tematem przewodnim były pszczoły. Odwiedzający między innymi degustowali lokalne potrawy i wyrabiali świeczki z wosku.

Tegoroczna edycja wrześniowej imprezy w Gołaszynie, organizowanej przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przebiegła pod hasłem „Wielkopolska miodem płynąca” i to właśnie pszczelarstwo było głównym akcentem wydarzenia.

Przy stole siedzą dwie dziewczynki widziane od tyłu i robią świeczki z wosku.

Mężczyzna opowiada coś i gestykuluje. Przed nim siedzą słuchacze widziani od tyłu.

Odwiedzający mogli poznać ciekawostki ze świata pszczół, obejrzeć odzież i narzędzia do pracy w pasiece, a także zakupić różnorodne rodzaje miodu. Dużym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, cieszyło się wyrabianie świec z wosku pszczelego. Pasjonaci i pszczelarze mogli również wysłuchać wykładów merytorycznych prowadzonych przez Jędrzeja Wigurę, pszczelarza WODR. Wykłady prowadziła również pani Izabela Olińska z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która opowiedziała słuchaczom o zagrożeniach związanych z kleszczami.

Talerze z drożdżówkami i ciastem.

Zielony ul w kwiaty. Obok niego stoją wrzosy.

Atrakcję stanowiły również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie odwiedzający mogli spróbować domowych wypieków i przetworów oraz podziwiać wyroby rękodzielnicze. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto dwa konkursy. W konkursie na najlepszą potrawę z miodem zwyciężyło KGW Chwałkowo, drugie miejsce zajęło KGW Stara Przysieka Pierwsza, a trzecie KGW Bonikowo. Natomiast w konkursie na całokształt stoiska wygrało KGW Rębowo, na drugim miejscu uplasowało się KGW Stara Przysieka Pierwsza, a trzecie miejsce zajęło KGW Szurkowo. Ponadto, całą imprezę umilał występ zespołu wokalnego „Złote Kłosy” z Bonikowa.

Grupa ludzi stoi przed namiotem i pozuje do zdjęcia.

W wydarzeniu uczestniczyli wicedyrektorzy WODR, Maciej Szłykowicz i Alicja Stachowiak, a także pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego numer 3.