Zielony ciągnik jedzie po polach

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji w gospodarstwie rolnym

Lato to czas wytężonej pracy w gospodarstwach rolnych, szczególnie w okresie żniw, gdy gospodarze pracują od świtu do nocy by skosić zboże. Często w pracach na gospodarstwie pomagają dzieci. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i dzieci w gospodarstwie podczas wakacji? Tego będzie można dowiedzieć się między innymi na stoisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podczas Krajowych Dni Pola.

Sprawdź program Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl

– Tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nie narażajmy więc dzieci na kalectwo czy utratę życia – apeluje Łukasz Grabowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu.

Każdego roku KRUS przeprowadza szereg akcji informacyjno-edukacyjnych na temat bezpieczeństwa pracy na roli, ze szczególnym naciskiem na troskę o najmłodszych mieszkańców obszarów wiejskich.

Pomoc dzieci w prowadzeniu gospodarstwa to nic złego, o ile są to drobne zadania do wykonania. Wszystkie prace wykonywane przez najmłodszych powinny być wykonywane pod nadzorem dorosłych, ale jest szereg zadań, których dzieci pod żadnym pozorem wykonywać nie mogą. Należy pamiętać, by nie obciążać najmłodszych obowiązkami ponad ich siły.

Pojazdy i maszyny rolnicze nie dla dzieci

Bezwzględnie trzeba pilnować tego, żeby dzieci nie obsługiwały pojazdów i pracujących urządzeń rolniczych oraz nie bawiły się w ich pobliżu.

– Należy pamiętać, że osoba, która kieruje traktorem czy kombajnem, ma ograniczoną widoczność. Operator maszyny może nie zauważyć, że w pobliżu znajduje się dziecko, co może skończyć się tragedią. Dlatego bezwzględnie należy pilnować, by najmłodsi nie zbliżali się do pracujących pojazdów, czy to w trakcie pomocy w pracach czy podczas zabawy – przestrzega dyrektor Grabowski.

Ponadto, dodaje, że najmłodsi nie tylko powinni trzymać się z daleka od pojazdów, ale też pod żadnym pozorem nie mogą wsiadać za kierownicę traktora czy kombajnu. – To wymaga specjalnych umiejętności i uprawnień – przypomina Łukasz Grabowski.

Ciężkie pojazdy rolnicze mogą jednak kusić, szczególnie chłopców. Dlatego nigdy nie należy zostawiać kluczyków w stacyjce, żeby dziecko samodzielnie nie uruchomiło silnika. Maluch może tylko dla zabawy przekręcić kluczyk, ale gdy pojazd ruszy z miejsca, to już zabawne nie będzie.

Ale nie tylko pojazdy stanowią zagrożenie, lecz również wszystkie maszyny używane w rolnictwie. Niestety każdego roku media obiegają informacje o tragicznych wypadkach: dwunastolatce, której maszyna do kopania ziemniaków wciągnęła włosy i zerwała skórę z głowy, o ośmiolatce, której urządzenie do zwijania agrowłókniny na plantacji warzyw wciągnęło rączkę czy kilkuletniej dziewczynce, która mimo ostrzeżeń matki podeszła zbyt blisko do pracującej maszyny i została wciągnięta przez urządzenie. To tylko niektóre z wielu nieszczęśliwych wypadków, o których media ogólnopolskie informowały w poprzednich latach.

– Urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie rolnym wyposażone są w ostre i ruchome elementy. Ryzyko wciągnięcia czy spowodowania urazu jest bardzo duże. Dlatego dzieci nie tylko nie powinny przebywać w pobliżu pracujących maszyn, ale też nie powinny ich obsługiwać – apeluje dyrektor poznańskiego oddziału KRUS.

Zwierzęta hodowlane groźne dla dzieci

Co ważne, dzieci nie można angażować do prac przy zwierzętach hodowlanych o dużej masie ciała, takich jak bydło czy trzoda chlewna.

– Zwierzęta mogą być niebezpieczne i spowodować poważne uraz przez kopnięcie, przygniecenie, uderzenie, czy ugryzienie. Dziecko nie jest w stanie przewidzieć jak zachowa się zwierzę, bo nie zna jego reakcji na bodźce zewnętrzne. Ryzyko wypadku jest więc bardzo duże – przestrzega dyrektor Łukasz Grabowski.

Ponadto, dodaje, że dzieci nie powinny być również świadkiem prac przy uboju i rozbiorze zwierząt.

– Może to spowodować uraz psychiczny u najmłodszych, nieprzygotowanych na taki widok – mówi Łukasz Grabowski.

Zakaz dźwigania ciężarów

Podczas prac w gospodarstwie dorośli powinni również pamiętać, że dzieci nie mają tyle siły co rodzice. Nie wolno więc pozwolić na to, by dźwigały ciężary. To może spowodować urazy w nie do końca rozwiniętym układzie kostno-stawowym, w tym nieodwracalne urazy kręgosłupa.

– Dzieci nie powinny uczestniczyć w czynnościach związanych z dźwiganiem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów – stanowczo podkreśla dyrektor KRUS w Poznaniu.

Edukacja i profilaktyka

W 2022 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS w całej Polsce 11 649 wypadków, o 439 (3,6 %) mniej niż w 2021 roku. Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 10 667 zdarzeń. To o 930 (8 proc.) mniej niż w poprzednim roku.

Żeby wypadków z roku na rok było coraz mniej, pracownicy KRUS wykonują ogromną pracę, organizując akcje prewencyjne i profilaktyczne, w tym między innymi z udziałem policji. W okresie najbardziej intensywnych prac polowych policjanci odwiedzają rolników i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo dzieci.

Takie odwiedziny funkcjonariuszy odbywają się również na terenie wielkopolskich wsi. KRUS organizuje również konkursy, których celem jest przypominanie o bezpiecznej pracy na roli. To między innymi Ogólnopolski Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Celem tego konkursu jest szerzenie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.

– Dzięki podejmowanym działaniom prewencyjnym, rośnie świadomość rolników i poprawia się bezpieczeństwo, co potwierdzają spadające statystyki dotyczące wypadków. Dlatego będziemy kontynuowali wszystkie działania, dzięki którym tych wypadków może być jeszcze mniej – zapewnia dyrektor Łukasz Grabowski z KRUS w Poznaniu.

Plakat promujący Krajowe Dni Pola Sielinko 2023

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.

Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.

Sponsor Strategiczny: KUHN Polska

Sponsorzy Główni Branżowi: Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen

Partner Główny Branżowy: Krajowa Grupa Spożywcza

Główny Darczyńca: Fundacja Enea