- WODR

Wojewoda Michał Zieliński: Wielkopolscy rolnicy należą do czołowych producentów

Krajowe Dni Pola to sztandarowe wydarzenie nie tylko dla rolników. Zależy nam na tym, by pokazać, jak nowoczesna technologia może być pomocna w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, jak można ją wykorzystywać w codziennej pracy, aby zwiększyć produkcję i by była ona zarazem przyjazna dla środowiska – mówi Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, który jest patronem honorowym Krajowych Dni Pola.

Sprawdź program Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl

Około 60 procent powierzchni Wielkopolski stanowią użytki rolne. Mimo że warunki dla rolnictwa nie są łatwe - zarówno, jeśli chodzi o klimat, jak i warunki glebowe, to jednak wielkopolscy rolnicy osiągają bardzo dobre wyniki w uprawach roślin i hodowli zwierząt oraz w znacznym stopniu mają wpływ na rozwój naszego regionu.

Należy podkreślić, że wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się nowoczesnością oraz wysoką kulturą rolną. To wszystko przekłada się na to, że wielkopolscy rolnicy należą do czołowych producentów między innymi zbóż, żywca wieprzowego i drobiowego oraz mleka. Jako wojewoda wielkopolski doceniam ciężką pracę rolników. To dzięki ich trudowi i poświęceniu, na naszych stołach nie brakuje chleba, mamy owoce, warzywa, mięso, wędliny. Często zapominamy, że produkty spożywcze nie biorą się z supermarketu, lecz za każdym plastrem szynki czy kromką chleba, stoi rolnik i jego ciężka praca. Jestem dumny z mieszkańców wielkopolskich wsi, u których nie zaginął etos pracy na roli oraz przywiązanie do ziemi.

Wspomniał pan, że wielkopolskie gospodarstwa są nowoczesne. Warto podkreślić, że innowacje w rolnictwie są hasłem przewodnim tegorocznych Krajowych Dni Pola, które od 3 do 5 czerwca 2023 roku będą odbywały się w Sielinku koło Opalenicy.

Krajowe Dni Pola, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Rolnictwo innowacyjne”, to sztandarowe wydarzenie nie tylko dla rolników. Zależy nam na tym, by pokazać, jak nowoczesna technologia może być pomocna w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, jak można ją wykorzystywać w codziennej pracy, aby zwiększyć produkcję i by była ona zarazem przyjazna dla środowiska.

Co będzie czekało na uczestników Krajowych Dni Pola w Sielinku?

Zainteresowani będą mogli zdobyć fachową wiedzę na temat nowoczesnej uprawy roślin, hodowli zwierząt czy najnowszego sprzętu i pojazdów dla rolnictwa. Będą poletka doświadczalne, wykłady specjalistów, pokazy, Będzie można zobaczyć między innymi ponad 800 gatunków roślin uprawnych na poletkach demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dodatkowo będzie można zapoznać się z bogatą ofertą firm świadczących usługi dla rolnictwa, wymienić się doświadczeniami. Będzie też osobna strefa poświęcona energii odnawialnej, bo w dobie kryzysu energetycznego wywołanego wojną na Ukrainie, to bardzo ważny temat. Dużą atrakcją będzie również strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która zawsze cieszyła się znacznym zainteresowaniem ze strony odwiedzających targi w Sielinku. Dlatego zachęcam wszystkie osoby zajmujące się rolnictwem do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Z pewnością każdy otrzyma solidną porcję wiedzy, którą będzie można wykorzystać w produkcji rolnej.

Ostatni dzień targów poświęcony będzie w szczególności uczniom szkół rolniczych. Dlaczego?

Wielkopolscy rolnicy dbają o to, by w gospodarstwie zawsze pozostał następca, ucząc swoich dzieci miłości do ziemi, pracowitości oraz tego, aby poważnie podchodzić do rolniczych obowiązków. Wielu młodych ludzi wybiera szkoły rolnicze, aby zdobyć odpowiednie wykształcenie, przejąć ojcowiznę i rozwijać ją. Jako wojewoda stawiam na młodzież, bo zdaję sobie sprawę z tego, że młodzi są siłą napędową w rozwoju naszego regionu i przyszłością Wielkopolski. Dlatego jeden dzień największej branżowej imprezy rolniczej będzie poświęcony uczniom szkół kształcących przyszłych rolników. Chcemy w ten sposób pokazać, że zawód rolnika jest nie tylko atrakcyjny, ale wymaga ciągłego kształcenia się, by nadążyć za nowymi technologiami i móc je wdrażać w gospodarstwie. Chcemy przekonać młodych ludzi, że współczesny gospodarz nie tylko potrafi operować widłami i jeździć traktorem, ale to prawdziwy przedsiębiorca, który potrafi obsłużyć nowoczesny sprzęt, śmiało sięga po dotacje na rozwój gospodarstwa, a jego produkty z powodzeniem mogą podbijać rynek.

Wspomniał Pan, że często zapominamy o tym jak wygląda praca w rolnictwie, nie doceniamy jej. Krajowe Dni Pola to nie tylko wydarzenie dla rolników, ale również dla mieszkańców miast. Czy osoby niezwiązane z rolnictwem też znajdą coś dla siebie?

Oczywiście, mnóstwo atrakcji będzie czekało również na osoby, które z rolnictwem nie mają do czynienia, a wieś kojarzy im się tylko z miejscem, w którym można odpocząć od miejskiego zgiełku. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do Sielinka, gdzie będzie można nie tylko zobaczyć na czym polega praca rolnika. Wielu może się zdziwić, bo często nasze wyobrażenie o pracy w gospodarstwie jest zupełnie inne i dziś rolnik musi posiadać bardzo dużą wiedzę, żeby korzystać z technologii. Ale będzie też wiele dodatkowych atrakcji: stoiska, na których będzie można spróbować pysznych lokalnych produktów, będą stoiska poświęcone wielkopolskim tradycjom, dodatkowo będzie można kupić sadzonki roślin ozdobnych, które będzie można posadzić przed domem lub na balkonie. Na najmłodszych będzie na pewno konkursów. Z pewnością nikt nie będzie się nudził i to będzie dobrze spędzony czas.

Krajowe Dni Pola to duże wyzwanie dla organizatora, czyli Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Prace rozpoczęły się już kilka miesięcy temu, żeby do czerwca wszystko było dopięte na ostatni guzik. To nie tylko przygotowanie poletek pokazowych, ale również wystawy zwierząt, zaproszenie specjalistów, którzy poprowadzą prelekcje. WODR współpracuje z wieloma partnerami, wśród których są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Cieszę się, że w organizację Krajowych Dni Pola włączają się również samorządy. To ogromne wydarzenie, które każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających, co oznacza, że jest to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Ale Wielkopolanie pracowitość mają we krwi, dlatego wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i czeka nas wspaniałe wydarzenie promujące i wspierające polskie rolnictwo.

Plakat promujący Krajowe Dni Pola Sielinko 2023

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.

Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.

Sponsor Strategiczny: KUHN Polska

Sponsorzy Główni Branżowi: Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen

Partner Główny Branżowy: Krajowa Grupa Spożywcza

Główny Darczyńca: Fundacja Enea