- WODR

Różnorodność ziół, kwiatów i kolorów w ogródku na Krajowych Dniach Pola

Podczas Krajowych Dni Pola spodziewamy się wielu miłośników i pasjonatów ogródków kwiatowych i ziołowych. Każdemu poświęcimy czas oprowadzając po wszystkich rabatach ogródka, pokazując całą kolekcję kwitnących bylin, traw, roślin jednorocznych, ziół i roślin przyprawowych – mówi Ewa Tuliszka, specjalistka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego numer 2 w Sielinku, która na co dzień opiekuje się tamtejszym ogródkiem ziołowo-kwiatowym. Wszyscy chętni będą mogli zwiedzić ogródek podczas Krajowych Dni Pola.

Sprawdź program Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl

Jakie nowości w tym roku zobaczymy w ogródku?

W tym roku w edukacyjnym ogródku ziołowo-kwiatowym wykonaliśmy nowe nasadzenia, pojawiły się nowe rośliny, została przeprowadzona metamorfoza. Myślę, że wiele pomysłów i ciekawych aranżacji zaskoczy naszych gości. Mamy nową rabatę z tawułką chińską i brunnerą, kwitnącą drobnymi niebieskimi kwiatkami, ozdobną z dużych liści, o ciekawym zielonym unerwieniu. Dotychczasowe nasadzenia naszego ogródka uzupełniamy o nowe sadzonki kwiatów bylinowych. Posadzono całą rabatę dalii, sporo mieczyków w różnych kolorach wokół róż rabatowych, kanny, czyściec gęstokwiatowy, orliki. Były też przesadzane mocno rozrośnięte byliny i trawy. Ponadto, posadzone zostały krzewy Budlei Dawida w trzech kolorach, przyciągające mnóstwo motyli. Dochodzą jeszcze inne wieloletnie byliny, o zdecydowanych kolorach i łatwe w uprawie, które zobaczycie Państwo podczas Krajowych Dni Pola.

Czy były jakieś utrudnienia w tegorocznych pracach w ogródku?

Zaskoczyła nas zimna wiosna, więc zamówione nowe sadzonki czekały na posadzenie po zimnej Zośce i po zimnych ogrodnikach. To pozwala na ich szybki wzrost i uzyskanie pięknego efektu. Pozyskiwaliśmy z wysiewu sadzonki aksamitek i cyni, które znalazły swoje miejsce po przekwitnięciu wcześniejszych roślin cebulowych.

Czemu mają służyć tegoroczne zmiany w ogródku?

Założeniem tej metamorfozy były takie zmiany, które dodatkowo wzbogacą rabaty o zestaw roślin kwitnących na przełomie maja i czerwca, aby w czasie Krajowych Dni Pola ogród był pięknie ukwiecony. Ponadto, ogródek wzbogacamy wyszukanymi rodzimymi roślinami, które są bezpieczne i odporne na szkodniki, a szczególnie na żarłoczne, nagie ślimaki. Co roku dokładamy kolejną „cegiełkę” na budowanie w tym miejscu bioróżnorodności, czyli oprócz dosadzania roślin na rabatach i grządkach, zapraszamy do ogrodu ptaki, pożyteczne owady czy drobne ssaki, na przykład jeża. Mamy świadomość, że im więcej organizmów i gatunków znajduje się w ogrodzie tym lepiej dla wszystkich. Mamy sporą kolekcję roślin miododajnych, które przyciągającą owady, są motyle na jeżówkach i lawendzie, bąki, trzmiele, murarki zapylające, mieszkające w swoim domku. Obserwujemy przylatujące ptaki, które u nas karmią się, nie tylko nasionami w okresie zimy i jesieni, ale też w okresie wegetacji, na przykład larwami, ograniczając populację szkodników, dbamy też o wodę w poidełku dla nich. Naszym celem jest pokazanie przyszłym młodym gospodyniom, rolniczkom, jakie kwiaty i zioła uprawiały niegdyś nasze babcie i prababcie, aby zaszczepić w nich chęci do uprawy w swoich ogródkach przydomowych.

Czego mogą spodziewać się osoby odwiedzające ogródek ziołowo-kwiatowy podczas Krajowych Dni Pola?

Przy wejściu przygotowujemy ozdobione pojemniki, donice ogrodowe, wypełnione kwiatami surfini, bratkami, begoniami. Wykorzystamy jeszcze dobrze zachowane dawne, stare naczynia, które kiedyś były używane w zagrodach wiejskich. Podczas Krajowych Dni Pola spodziewamy się wielu miłośników i pasjonatów ogródków kwiatowych i ziołowych. Każdemu poświęcimy czas oprowadzając po wszystkich rabatach ogródka, pokazując całą kolekcję kwitnących bylin, traw, roślin jednorocznych, ziół i roślin przyprawowych. To miejsce położone na przeciwko Muzeum Gospodarki Mięsnej w Sielinku z oddali przyciąga barwami kwiatów. Rok rocznie czynimy nieustanne starania, aby ten ogródek był jeszcze piękniejszą wizytówką naszego Ośrodka.

Plakat promujący Krajowe Dni Pola Sielinko 2023

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.

Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.

Sponsor Strategiczny: KUHN Polska

Sponsorzy Główni Branżowi: Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen

Partner Główny Branżowy: Krajowa Grupa Spożywcza

Główny Darczyńca: Fundacja Enea