Słoneczny dzień. Zbliżenie na uprawę na polu demonstracyjnym na Krajowych Dniach Pola w Minikowie.

Krajowe Dni Pola – ogrom pracy i wyzwań. Jak wyglądają przygotowania?

Ogrom pracy, duże wyzwanie, ale jednocześnie możliwość zaprezentowania się przed całą Polską – tak w skrócie wygląda organizacja największej imprezy rolniczej w Polsce, czyli Krajowych Dni Pola. W tym roku, 3-5 czerwca w Sielinku, odbędą się IV Krajowe Dni Pola, które organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Jak przebiega organizacja takiego dużego wydarzenia?

– Cieszymy się, że IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 odbędą się w Wielkopolsce. To dla nas zaszczyt, ale jednocześnie poważne wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że nasz zespół zadba o odpowiednią organizację tego wydarzenia – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Krajowe Dni Pola - ogólnopolskie wydarzenie dla rolników

Pierwsze Krajowe Dni Pola odbyły się w 2020 roku w Minikowie w województwie kujawsko-pomorskim.

– W 2017 roku dyrektor Kamiński zwrócił się z propozycją do ówczesnego Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Zarudzkiego, aby w 2020 roku zorganizować w Minikowie Krajowe Dni Pola. Po uzyskaniu akceptacji rozpoczęły się poszukiwania lokalizacji oraz budowanie koncepcji realizacji tego pionierskiego przedsięwzięcia – opowiada Dawid Skotnicki, komisarz Krajowych Dni Pola w Minikowie, które były organizowane w 2020 i 2021 roku przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

W 2022 roku wielkiego wyzwania, jakim jest organizacja Krajowych Dni Pola, podjął się Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

– Organizacyjnie i logistycznie impreza była całkowicie innym wyzwaniem niż te, które do tej pory odbywały się z naszej inicjatywy na terenie województwa. Przede wszystkim dotyczyło to zasięgu terytorialnego oraz ogromnej liczby odbiorców przekazów internetowych i samych uczestników – mówi Sławomir Piotrowski, dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Cały tekst o organizacji tego wydarzenia dostępna jest na stronie internetowej Krajowych Dni Pola.

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy

Krajowe Dni Pola to niepowtarzalne „święto pola” obejmujące obchody główne oraz całoroczne wybrane wydarzenia w całym kraju. Podczas tego wydarzenia prezentowana będzie oferta firm, instytucji, organizacji zaopatrujących polskie rolnictwo w rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne w zakresie produkcji roślinnej.

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

Zapraszamy do Sielinka w dniach 3-5 czerwca 2023 roku.