Pola demonstracyjne WODR w Sielinku

Darmowe konsultacje oraz degustacje od lokalnych producentów na Krajowych Dniach Pola

Krajowe Dni Pola to okazja, by zdobyć wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną, na przykład u specjalistów z instytucji działających w sektorze rolnictwa takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tych instytucji na Krajowych Dniach Pola w Sielinku na pewno nie zabraknie.

Sprawdź program Krajowych Dni Pola Sielinko 2023

Odwiedź stronę internetową Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 - www.dnipola2023.pl

– Krajowe Dni Pola to jedno z ważniejszych wydarzeń w roku w branży rolniczej. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że tegoroczne edycja odbędzie się w Wielkopolsce w Sielinku. Rolnicy z całej Polski będą mogli w jednym miejscu obejrzeć i porównać potencjał odmian roślin uprawnych, prezentowane odmiany są wynikiem wieloletniej pracy hodowlanej – mówi Bogdan Fleming, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Poznaniu.

Połączenie teorii i praktyki w jednym miejscu

– Krajowe Dni Pola to już impreza cykliczna o prestiżowym znaczeniu, przyciągająca tysiące osób związanych z rolnictwem i środowiskiem wiejskim. Obecność producentów maszyn i urządzeń rolniczych, pasz, materiału siewnego, hodowców zwierząt oraz instytucji związanych ze środowiskiem wiejskim daje odwiedzającym możliwość zdobycia nowej wiedzy, kontaktów i niejednokrotnie możliwość zawierania nowych umów o współpracy – mówi Łukasz Grabowski, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Oddział Regionalny w Poznaniu.

– Corocznie Krajowe Dni Pola pokazują jak wygląda nowoczesne, światowe rolnictwo, jego perspektywy i kierunki rozwoju. Dają szansę poznania nowych technik i technologii upraw. Innowacje w obszarze rolnictwa precyzyjnego, czy sposoby zastosowania dronów w rolnictwie są idealnymi przykładami postępu, jaki nastąpił w rolnictwie. Dni Pola łączą teorię, którą gwarantują liczne i tematyczne panele dyskusyjne z udziałem specjalistów branżowych i rolników, z praktyką: pokazy sprzętów rolniczych i poletka demonstracyjne z odmianami roślin uprawnych – mówi Mateusz Bukowski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lokalni producenci, degustacje i informacje o bezpieczeństwie

Na stoiskach poszczególnych instytucji wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez specjalistów KRUS.

– Zorganizujemy stoisko, na którym pracownicy Kasy udzielać będą odpowiedzi na pytania dotyczące zasad bhp w rolnictwie oraz zmianach w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Przedstawione zostaną nowości w tym zmiany w zasadach przechodzenia na emeryturę oraz korzystania z Centrów Rehabilitacji Rolników przez osoby mające uprawnienia do emerytury rolniczej – mówi Łukasz Grabowski.

I dodaje: – Jednym z głównych zadań KRUS jest promocja bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Dlatego też KRUS wykorzystuje każdą możliwość spotkania się ze środowiskiem wiejskim w celu popularyzacji zasad bhp w rolnictwie oraz informowania o wszelkich zmianach w zasadach ubezpieczenia społecznego rolników.

– W trakcie trwania Krajowych Dni Pola w Sielinku KOWR OT w Poznaniu zorganizuje stoisko informacyjne. Przygotujemy także strefę produktu lokalnego i zaprosić do udziału wystawców Polska Smakuje. W strefie będzie można posmakować i zakupić produkty certyfikowane oraz pochodzące prosto od rolnika – opisuje Bogdan Fleming.

Fachowe porady na stanowisku Agencji

Natomiast przy stoisku informacyjnym ARiMR będzie możliwość uzyskania indywidualnego, fachowego doradztwa o wsparciu będącym w ofercie Agencji.

– Rolnikom należy się rzetelna informacja z pierwszej ręki. Wielokrotnie uczestniczymy w wydarzeniach, gdzie informujemy o działalności agencji. Przedstawiamy wachlarz rozwiązań skierowany do producentów rolnych oraz zachęcamy do skorzystania z funduszy krajowych i unijnych – mówi Mateusz Bukowski.

ARiMR przygotowała się również na trzeci dzień Krajowych Dni Pola. – Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzony konkurs, którego partnerem jest Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR. Współzawodnictwo obejmie tematykę rolniczą z wykorzystaniem kodów QR – mówi Mateusz Bukowski.

I dodaje: – Zapraszam do udziału w Krajowych Dniach Pola, które choć dedykowane rolnikom, pozwoli miło spędzić czas rodzinom z dziećmi, dla których przewidziano liczne atrakcje na świeżym powietrzu.

Plakat promujący Krajowe Dni Pola Sielinko 2023

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 - patroni i partnerzy

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale Nasze Miasto pl, Wieści Rolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska, Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer pl, portal Gospodarz pl.

Sponsorzy Generalni: Anwil S.A., POLREGIO S.A.

Sponsor Strategiczny: KUHN Polska

Sponsorzy Główni Branżowi: Bank PKO BP, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nordzucker Polska, Somatik, Pfeifer&Langen

Partner Główny Branżowy: Krajowa Grupa Spożywcza

Główny Darczyńca: Fundacja Enea