Słoneczny dzień. Grupa kilku osób pracuje na polu. W tle widoczne są drzewa.

AGROBANK, czyli rozwój nowoczesnego sektora rolno-spożywczego

Po raz drugi z rzędu Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu włączony został w realizację projektu „AGROBANK”. Celem projektu jest rozwój nowoczesnego sektora rolno-spożywczego w Polsce poprzez usprawnianie procesu transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej.

Wyżej wymienione doświadczenie prowadzone jest ponownie na poletkach doświadczalnych Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 2 z siedzibą w Sielinku. W ramach projektu 12 kwietnia 2022 roku wysiano ręcznie 34 stare odmiany różnych roślin użytkowych. Wśród gatunków zasianych znalazły się między innymi:

  • Facelia,  
  • Gorczyca,
  • Pszenica zwyczajna, 
  • Pszenica twarda, 
  • Pszenica płaskurka, 
  • Pszenica orkisz, 
  • Soja warzywna, 
  • Jęczmień jary.

Poletka zostały wytyczone w taki sposób, że na każdym z nich znalazło się 8 rzędów w rozstawie co 25 centymetrów (cm). Rozmiar każdego poletka wynosi 2 na 3 metry. Odległość roślin dla zbóż utrzymana została na poziomie: 3,5-4 cm dla pszenicy i 4-4,5 cm dla jęczmienia. Jednym z głównych elementów utrzymania poletek w odpowiedniej kondycji jest pielęgnacja polegająca między innymi na ręcznym odchwaszczaniu.

Do pobrania: Wykaz odmian zasianych na poletkach (plik docx - 14 kilobajtów)

Projekt skierowany jest do takich grup docelowych jak rolnicy, doradcy rolniczy, hodowcy, ośrodki naukowe, instytucje państwowe oraz wszystkie inne podmioty związane z gospodarką rolno-spożywczą w Polsce.

Słoneczny dzień. Na zdjęciu widoczne jest pole tuż po zasiewie.

W trakcie trwania doświadczenia prowadzone są również obserwacje polowe polegające na porównaniu rozwoju poszczególnych odmian, ich wigoru, podatności na działanie chorób i szkodników. W celu rozpowszechniania doświadczenia wykonywane są zdjęcia w istotnych fazach rozwojowych takich jak: wschody, krzewienie, strzelanie w źdźbło, kłoszenie, dojrzałość zbiorcza.

Wśród spodziewanych efektów społecznych i ekonomicznych projektu przewiduje się między innymi wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiego rolnictwa, transfer wiedzy i wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej oraz w szerszej perspektywie poprawę warunków ekonomiczno-społecznych na polskich wsiach.

Widok na ziemię. Na zbliżeniu widoczne są nasiona włożone do ziemi na polu.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Łysiak