Odwiedzający targi

Zapraszamy na targi w Marszewie

Wiosenny AGROMARSZ w nowym sezonie spotkań z rolnikami i mieszkańcami obszarów wiejskich.

Pierwsza niedziela kwietnia od wielu lat jest terminem zarezerwowanym dla Wiosennych Targów Rolno-Ogrodniczych AGROMARSZ. W tym roku zaprosiliśmy naszych sympatyków dwa tygodnie później niż zwykle. Kalendarzowy układ Świąt Wielkanocnych oraz ogłoszenie terminów wyborów samorządowych sprawiły, że był to jedyny dogodny termin. Mieliśmy jednak nadzieję, że prawie 35-letnia tradycja spotkań targowych w Marszewie i ciekawa oferta jak co roku przyciągną na targi liczne grono wystawców oraz zwiedzających. I tak się stało, gdyż swoją ofertę postanowiło przedstawić dziś ponad 120 wystawców. Dla porównania w ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło 114 podmiotów, a ekspozycję odwiedziło około 20 tysięcy osób.

Wiosenne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ zostały objęte patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Patronami medialnymi targów w Marszewie są: Głos Wielkopolski, Pleszew Nasze Miasto, Radio Poznań, TVP3 Poznań, Życie Pleszewa, Top Agrar, Agro Profil, Wieści Rolnicze, Poradnik Gospodarski.

Targi w Marszewie od 34 lat są okazją do zapoznania się z nowościami w branży rolniczej, uzyskania specjalistycznego doradztwa, wymiany poglądów oraz do spotkań ze specjalistami w różnych dziedzinach. Dają możliwość porównania wielu ofert i różnych rozwiązań. Prezentowane produkty i usługi mogą usprawnić pracę w gospodarstwie, pomóc zoptymalizować koszty, ułatwić dostosowanie gospodarstwa do stawianych przed nim wymogów czy wpłynąć na podniesienie osiąganych wyników produkcyjnych. Rozmowy z wystawcami mogą dostarczyć pomysłu na dodatkowy dochód albo ułatwić start nowego przedsięwzięcia.

Rolnictwo i innowacje

Wiosenny AGROMARSZ oferuje bogatą i zróżnicowaną gamę środków do produkcji jak pasze, środki plonotwórcze i pożyteczne mikroorganizmy. Zwiedzającym wystawcy zaproponują specjalistyczne usługi, ciągniki, ładowarki i ładowacze, maszyny rolnicze oraz samochody osobowe i dostawcze. Warto zainteresować się także prezentowanym osprzętem dla ciągników czy urządzeniami przeznaczonymi do pakowania oraz przygotowywania do przechowywania płodów rolnych. Liczną grupę tworzą na targach firmy oferujące urządzenia wykorzystujące energii słońca czy wiatru do produkcji energii elektrycznej. Przedstawią między innymi instalacje fotowoltaiczne, małe pionowe turbiny wiatrowe, magazyny energii i pompy ciepła. Prezentowane będzie także wyposażenie obiektów inwentarskich oraz urządzenia i preparaty ułatwiające dezynfekcję pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych. Dzięki patronom medialnym nie brak fachowej prasy rolniczej. Banki spółdzielcze działające na terenie południowej Wielkopolski proponują odwiedzającym ich stoiska produkty bankowe dla rolników. Stoiska promocyjne przygotowały dwie lokalne okręgowe spółdzielnie mleczarskie, które oferują swoje najlepsze, znane konsumentom wyroby. Do spożywania gęsiny będą namawiać jej producenci zrzeszeni w Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Będzie także możliwość zakupu produktów z gospodarstw prowadzących rolniczy handel detaliczny czyli bezpośrednio od rolnika z pominięciem pośredników.

Wspólnie z partnerem organizacyjnym targów, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i rolnikami działającymi w tej formie Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu promuje polską żywność poprzez kampanię #KupujŚwiadomie PRODUKT POLSKI. W tym celu KOWR zaprosił 11 producentów lokalnej i certyfikowanej żywności, których można znaleźć w hali wystawowej przy kiermaszu ogrodniczym. Na stoiskach można znaleźć i kupić: chleb wiejski, oleje tłoczone na zimno, sery kozie, różnorodne przetwory owocowo-warzywne takie jak powidła, konfitury, soki, octy owocowe. Będą też przetwory z mięsa wieprzowego i gęsiny, miody i produkty pszczele. Kampania ma na celu zwiększenie wiedzy konsumentów w zakresie dokonywania świadomych decyzji zakupowych i wsparcie rodzimych producentów żywności. Jednocześnie można uzyskać informacje dotyczące prowadzenia RHD lub innych form sprzedaży bezpośredniej od rolników posiadających doświadczenie.

Porady, informacje i konsultacje

Do bloku informacyjno-konsultacyjnego Wiosennych Targów Rolno-Ogrodniczych AGROMARSZ zaprosiliśmy współpracujące z nami instytucje rolnicze. Dzięki temu wspólnie zapewniamy odwiedzającym możliwość skorzystania z konsultacji u specjalistów z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a także Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Specjaliści Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oferują dziś przede wszystkim doradztwo na temat warunkowości oraz dobrowolnych działań dla środowiska i klimatu, czyli ekoschematów. Razem z doradcami można skalkulować koszt zabiegu biologicznej ochrony zasiewów kukurydzy przed omacnicą prosowianką i zamówić wykonanie usługi Poldrony realizowanej z użyciem drona.

Na stoisku WODR będzie można porozmawiać o nowoczesnych narzędziach cyfrowych dla rolnictwa, a w szczególności o platformie doradczej eDWIN oferującej między innymi usługi Wirtualne Gospodarstwo oraz Dane agrometeorologiczne. Obie mogą wspierać rolnika w codziennej pracy, dostarczając przydatnych informacji oraz gromadząc dane o prowadzonych uprawach i zabiegach agrotechnicznych.

Aktywna wieś

Po raz drugi WODR zaprosił na targi osoby trudniące się rękodziełem. Rozgościły się w hali wystawowej przy kiermaszu ogrodniczym, gdzie przedstawiają owoce swojej pracy pod hasłem przewodnim, które brzmi: „Rękodzielnictwo – tradycja, relaks, dodatkowy dochód”. Zainteresowani będą mieli niepowtarzalną okazję zmierzenia się z tą profesją artystyczną w twórczy sposób. Twórcy ludowi zaprezentują wyroby wykonane na szydełku, drutach, ikony, rzeźby, drewniane fujarki, gwizdki, flety, wabiki, własnoręcznie szyte torebki, obrazy, biżuterię, makramę, ozdoby dekoracyjne z akrylu i żywicy epoksydowej.

Pokaz tematyczny – Dłubanki i malowanki Tadeusza Smala

Tadeusz Smal to twórca ludowy z miejscowości Wygoda niedaleko Buku w powiecie nowotomyskim. Na swoim stoisku "Dłubanki i malowanki" zaprezentuje różnego rodzaju własnoręcznie wykonane prace w drewnie. Zwiedzających zaciekawi zapewne duża kolekcja instrumentów muzycznych w postaci fujarek, fletów, gwizdków i wabików oraz obrazy i różnego rodzaju ptaki. Jak zapewnia sam twórca ludowy zadba o to, aby odwiedzający jego stoisko podczas Wiosennych Targów Rolno-Ogrodniczych Agromarsz zatrzymywali się i podziwiali. Ma być ciekawie, muzycznie i niezwykle kreatywnie.

Wydarzenia towarzyszące

Kolejny raz wiosennemu AGROMARSZ-owi towarzyszy Dzień Otwarty w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie zapraszają do odwiedzenia stoiska promocyjnego na terenie targów oraz obiektów szkolnych. Szkoła należy do Sieci Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W samo południe przedstawi na targach próbkę talentów swoich uczniów w formie krótkiego koncertu zespołu „Happy Marszew Band”.

Program targów w Marszewie:

  • 9.00 – Rozpoczęcie targów
  • 11.00 – 12.00 – Uroczyste otwarcie, przywitanie uczestników i wystąpienia zaproszonych gości – plac otwarcia, główny teren targów.
  • 12.00 – 12.30 – Koncert zespołu „Happy Marszew Band” z ZS CKR w Marszewie – dyryguje Andrzej Łaski – plac otwarcia, główny teren targów.
  • 13.00 – 14.00 – Pokaz tematyczny „Rękodzieło – tradycja, relaks, dodatkowy dochód” – Tadeusz Smal „Dłubanki i malowanki” - plac otwarcia, główny teren targów.
  • 9.00 – 16.00 – Prezentacja oferty nowoczesnych środków do produkcji, ciągników i sprzętu rolniczego, materiałów budowlanych oraz urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.
  • 9.00 – 16.00 – Kiermasz ogrodniczy.
  • 16.00 – Zakończenie targów
Miejsce: Marszew koło Pleszewa w siedzibie Wielkopolskiego Ośrodka doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 7; Marszew 25, 63-300 Pleszew.
Na czas targów w miejscowości Marszew obowiązuje zmieniona organizacja ruchu drogowego. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do oznakowania.
Tekst: Wiesława Witaszak, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego nr 7 z siedzibą w Marszewie; Zdjęcia: Jacek Strykowaski