laureatka trzyma puchar

Finał Agroligi 2023

Wśród laureatów znalazła się rolniczka ziemi konińskiej z gminy Rychwał.

Uroczysta gala odbyła się 7 czerwca 2024 roku w Pałacu Prezydenckim. – Polskie rolnictwo, polskie przetwórstwo rolne i spożywcze to obszar, który decyduje w ogromnym stopniu o jednym z sektorów naszego bezpieczeństwa, jakim jest bezpieczeństwo żywnościowe. Dziękuję za to, że się do tego przyczyniacie, ale też za to, że prowadzicie Państwo swoje gospodarstwa na najwyższym poziomie. Za wasze ogromne doświadczenie, ciężką pracę i wielkie serce wkładane na co dzień w prowadzoną działalność – tymi słowami prezydent RP Andrzej Duda podziękował laureatom konkursu AgroLiga 2023.

Wielkopolskich rolników reprezentowała Ilona Michalak, rolniczka ziemi konińskiej z gminy Rychwał, producentka mleka i przetworów mleczarskich z Serownii Kuchary Borowe. Otrzymała ona zaszczytny tytuł Wicemistrz Krajowy AgroLigi 2023, Nagroda Specjalna Prezesa ARiMR Wojciecha Legawca.

Ilona Michalak prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 68,10 hektarów UR. Kierunek produkcji: bydło mleczne, rasa holsztyńsko-fryzyjska w liczbie sto krów mlecznych. W gospodarstwie Pani Ilony postawiono przede wszystkim na dobrostan zwierząt. Cielęta pozostają przy krowie tydzień, później w cielętniku pojone mlekiem krowim przez trzy tygodnie, następnie są na preparacie mleko zastępczym. Wydajność w gospodarstwie osiąga ponad 10 tysięcy kilogramów mleka od krowy. Mleko ma zawartość 4,1- 4,2 procent tłuszczu i 3,5-3,6 procent białka. Obora jest pod kontrolą Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Ilona Michalak ukończyła szkolenia, kursy i uzyskała tytułu serowara na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W maju 2019 roku uruchomiła przyzagrodową produkcję serów wykorzystując surowiec – mleko z własnego gospodarstwa.

Laureatce gratulujemy, życzymy sukcesów produkcyjnych i kolejnych prestiżowych nagród.

 

Tekst: Elżbieta Dryjańska, PZDR nr 6 w Koninie

Zdjęcia z archiwum Ilony Michalak