Biały dom z czerwonym dachem. Przed wejściem stoi huśtana ławka, obok na trawniku jest zaparkowany melex.

Chata Miłkowska – marzenie, które stało się rzeczywistością

Gospodarstwo agroturystyczne w Miłkowie powstało z serca i pasji, w otoczeniu leśnego krajobrazu Puszczy Noteckiej. Na terenie Chaty Miłkowskiej panuje swojski klimat, a to za sprawą wszelkiego rodzaju zwierząt. Goście mogą nie tylko obserwować życie tych domowników, ale też aktywnie pomagać przy codziennych pracach.

Miłkowo to mała miejscowość położona w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Lubasz. Właśnie to miejsce, w otoczeniu pól i lasów Puszczy Noteckiej zostało wybrane przez panią Paulinę Fedko do spełnienia swoich marzeń, która w 2009 roku zaczęła tu prowadzić gospodarstwo agroturystyczne pod nazwą „Chata Miłkowska”. Właścicielka pochodzi z Poznania, ale od zawsze marzyła o osiedleniu się na wsi. Pragnęła wówczas zostać weterynarzem, lecz jak sama mówi: „tak bardzo kocha zwierzęta, że nie mogłaby patrzeć na ich cierpienie”. Skończyła zatem studia na kierunku zootechnika ze specjalnością agroturystyka. Ma na koncie również kursy instruktorskie: hipoterapia i jazda konna. Już podczas studiów zaczęła szukać miejsca, w którym mogłaby się zadomowić i spełniać marzenia.

Gospodarstwo pani Pauliny to miejsce stworzone z pasją i miłością do zwierząt. Zwierzęta są stałym elementem krajobrazu gospodarstwa i pod żadnym pozorem nie mogłoby ich tu zabraknąć. Chata Miłkowska oferuje 30 miejsc noclegowych w tematycznych pokojach. Do wyboru znajdziemy tu pokój Babuni, pokój Niebieski, pokój Przytulny, pokój Niebiański, pokój Zielony, pokój Koniarza, Stryszek oraz domek wolnostojący z tarasem nazywany Drewutnią.

Wnętrze pokoju. Widać dwa pojedyncze łóżka, okrągły stół z krzesłami, fotel i telewizor. W oknie wiszą zasłony.

Wnętrze pomieszczenia. Znajdują się w nim stoły z krzesłami oraz kredens. W oknie wiszą zasłony, panuje sielski klimat.

Goście mogą skorzystać z przygotowywanych na miejscu posiłków. Oferowane śniadania, obiady i kolacje przygotowywane są w domowy sposób na bazie naturalnych produktów. Jest smacznie i bardzo zdrowo, a na tym szczególnie zależy właścicielce.

Pani Paulina zachęca gości do zwiedzania urokliwych zakątków Puszczy Noteckiej, ale też do aktywnego spędzania czasu. Zwierzęta zajmują ważne miejsce w sercu gospodyni, dlatego znajdziemy tu konie, kury, króliki, kozy, kaczki, psy i koty. Goście mogą brać udział we wszelkich pracach gospodarskich, czyli karmić zwierzęta, szukać jajek, doić kozy, a w nagrodę czeka ich przejażdżka na koniu, spacer z kozami lub wycieczka meleksem. Podczas pobytu można skorzystać też z nauki jazdy konnej. Osoby z zewnątrz, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu, również mogą zapisać się na kurs jazdy konnej.

Widok od góry na stadko królików, które wspólnie jedzą. Wszystkie są brązowe, tylko jeden ma białą sierść.

Po drodze biegną dwie kozy, czarna i brązowe. Widać je od przodu.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chata Miłkowska to miejsce szczególnie przyjazne rodzinom. Dzieci mogą skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji. Mają do dyspozycji kącik z klockami, kredkami, książeczkami i grami planszowymi. Teren gospodarstwa to również idealne miejsce do zabawy w podchody lub chowanego. Rodzice znajdą tu spokój i wytchnienie wśród otaczającej przyrody, a wieczorami mogą zrelaksować się przy blasku ogniska. To idealne miejsce do długich spacerów, podczas których można natknąć się na mieszkańców Puszczy Noteckiej. Jesienią pobliski las zaprasza do zbierania grzybów.

Okolica również oferuje wiele atrakcji. W odległości 5 kilometrów, w miejscowości Lubasz znajduje się jezioro z plażą oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Z kolei w miejscowości Goraj, oddalonej o 8 kilometrów znajduje się neorenesansowy zamek. W Czarnkowie natomiast, 13 kilometrów dalej, znajduje się przystań „Marina”, która oferuje rejsy statkiem po rzece Noteć.

Na podwórku stoi zjeżdżalnia i piaskownica. Widok zasłania gałąź z liśćmi.

Ogród za domem. Znajdują się tu drewniane figury zwierząt oraz wybieg dla koni. Widać też kury.

Jeśli ktoś szuka miejsca, w którym można zarazem odpocząć i aktywnie spędzić czas, Chata Miłkowska z pewnością spełni jego oczekiwania.

Magdalena Walkowiak