Na białym tle widnieją cztery logotypy: Unii Europejskiej, Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. ​
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wnętrze szklarni. Skrzynka z czerwonymi pomidorami malinowymi stoi pod pnączami, na których rosną pomidory.

Więcej ciepła w szklarni przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody? To możliwe!

W jaki sposób można zwiększyć efektywność cieplną szklarni przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody? Czy w październiku mogą być świeże i smaczne truskawki oraz jak uprawiać pomidory malinowe? Tego możecie dowiedzieć się z odcinka programu „Poza Miastem”, który powstał z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, we współpracy z telewizją TVP3 Poznań.

W ramach współpracy z nowoczesnymi gospodarstwami w Wielkopolsce udaliśmy się do gospodarstwa Państwa Kaźmierczaków, które jest zlokalizowane we wsi Kuchary. Państwo Kaźmierczakowie zajmują się uprawą pomidorów malinowych i gospodarują aż na 14 hektarach powierzchni.

Wnętrze szklarni. Młody mężczyzna, Ernest Kaźmierczak, stoi między pnączami, na których rosną pomidory.

Wnętrze szklarni. Młoda kobieta, Agnieszka Kaźmierczak, stoi z ekipą telewizyjną obok pnączy, na których rosną pomidory. Przeprowadzany jest wywiad.

Ponadto, odwiedziliśmy także gospodarstwo Państwa Walczaków, którzy zajmują się uprawą pomidorów i truskawek. Oprócz tego Pan Andrzej Walczak wynalazł specjalne rury, które dzięki gwiaździstemu kształtowi efektywniej oddają ciepło przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody.

Czerwone truskawki wypełniają kilka kobiałek, które ułożone są w kartonie.

Wnętrze pomieszczenia. Rura w kształcie gwiazdy wystaje z maszyny, która służy do jej produkcji i leży na blacie.

Audycje są realizowane jako operacja w Planie operacyjnym KSOW na lata 2020-2021 w zakresie SIR (Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich) pod nazwą „Poza miastem – doradztwo i praktyka rolnicza”.

Odcinek jest dostępny na stronie internetowej TVP3 Poznań.

Wnętrze szklarni. Mężczyzna w średnim wieku, Andrzej Walczak, stoi między podwieszonymi doniczkami, w których rosną truskawki.

Wnętrze szklarni. Doradca WODR, Stanisław Zabarski, rozmawia z ekipą telewizyjną obok pnączy, na których rosną pomidory.