Na białym tle widnieją cztery logotypy: Unii Europejskiej, Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. ​
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Pochmurny dzień. Zielony ciągnik rolniczy z przyczepioną do niego wielką niebieską maszyną do prac rolniczych stoi na polu.

Precyzyjne rolnictwo oraz uprawa rabarbaru i roślin ozdobnych

Rolnictwo precyzyjne, uprawa rabarbaru oraz uprawa roślin ozdobnych były głównymi tematami drugiego programu „Poza Miastem”, który powstał z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu we współpracy z telewizją TVP3 Poznań.

Na samym początku odwiedziliśmy gospodarstwo Piotra Łukaszewskiego, które należy do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR. Pan Piotr razem z synem wprowadza różnorodne innowacje przy pracy na polach, stosując rolnictwo precyzyjne. Ponadto, posiada także bogaty park maszyn, które wykorzystuje także poza pracami na swoim polu – oferując je jako usługi innym rolnikom.

Piotr Łukaszewski i jego ojciec stoją na polu przed maszyną rolniczą.

Pochmurny dzień. Ekipa telewizyjna nagrywa wypowiedź Piotra Łukaszewskiego na polu.

Słoneczny dzień. Piotr Łukaszewski pokazuje doradcom WODR kawałek gleby. Obok stoi kamerzysta TVP3 Poznań

Następnie zawitaliśmy do gospodarstwa Marcina Sołtysiaka, który opowiadał nam o uprawie rabarbaru. Pan Marcin na co dzień prowadzi gospodarstwo, w którym zajmuje się uprawą różnych warzyw. Uprawa rabarbaru była jego pomysłem, który ostatecznie się sprawdził.

Słoneczny dzień. Młody mężczyzna - Marcin Sołtysiak - jest nagrywany przez ekipę telewizyjną TVP3 Poznań

Młody mężczyzna - Marcin Sołtysiak - stoi na polu i trzyma w ręku liść rabarbaru pokazując go doradczyni WODR.

Na samym końcu odwiedziliśmy Karolinę Jańczak, która zajmuje się uprawą roślin ozdobnych takich jak trawy, byliny czy kwiaty. Jak mówi Pani Karolina, zainteresowanie roślinami ze strony kupców jest bardzo duże i nie przeszkodziła temu nawet pandemia koronawirusa.

Młoda kobieta - Karolina Jańczak - podlewa rośliny w swojej szklarni

Wnętrze szklarni. Na ziemi stoją doniczki z posadzonymi roślinami.

Audycje są realizowane jako operacja w Planie operacyjnym KSOW na lata 2020-2021 w zakresie SIR (Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich) pod nazwą „Poza miastem – doradztwo i praktyka rolnicza”.

Odcinek jest dostępny do obejrzenia na stronie internetowej TVP3 Poznań.