Wnętrze szklarni. Ekipa telewizyjna TVP3 Poznań stoi i nagrywa rozmowę z doradcą WODR - mężczyzną w średnim wieku. Za nimi są pnącza z uprawą pomidorów.

Poza miastem – doradztwo i praktyka rolnicza

Celem operacji „Poza miastem – doradztwo i praktyka rolnicza” była wymiana wiedzy na temat nowatorskich rozwiązań w rolnictwie oraz poszerzanie współpracy pomiędzy doradztwem a praktyką rolniczą w województwie wielkopolskim. Realizacja operacji przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich w celu tworzenia partnerstw oraz wspierania aktywnego tworzenia sieci kontaktów pomiędzy podmiotami zainteresowanymi oraz wspierającymi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i realizację wspólnych projektów w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich.

W ramach operacji zrealizowano cykl programów, których emisja odbyła się w telewizji TVP 3 Poznań.

W pierwszym odcinku udaliśmy się do gospodarstwa Państwa Kaźmierczaków, które jest zlokalizowane we wsi Kuchary. Państwo Kaźmierczakowie zajmują się uprawą pomidorów malinowych i gospodarują aż na 14 hektarach powierzchni. Ponadto, odwiedziliśmy także gospodarstwo Państwa Walczaków, którzy zajmują się uprawą pomidorów i truskawek. Oprócz tego Pan Andrzej Walczak wynalazł specjalne rury, które dzięki gwiaździstemu kształtowi efektywniej oddają ciepło przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody.

Odcinek jest dostępny na stronie internetowej TVP3 Poznań.

W drugim odcinku odwiedziliśmy gospodarstwo Piotra Łukaszewskiego, które należy do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR. Następnie zawitaliśmy do gospodarstwa Marcina Sołtysiaka, który opowiadał nam o uprawie rabarbaru. Pan Marcin na co dzień prowadzi gospodarstwo, w którym zajmuje się uprawą różnych warzyw. Na samym końcu odwiedziliśmy Karolinę Jańczak, która zajmuje się uprawą roślin ozdobnych takich jak trawy, byliny czy kwiaty.

Odcinek jest dostępny do obejrzenia na stronie internetowej TVP3 Poznań.

W trzecim odcinku udaliśmy się do gospodarstwa Karola Janasa, który na co dzień zajmuje się uprawą pomidorów, a do tego postanowił wybudować własną biogazownię. Oprócz tego zawitaliśmy również do biogazowni, która znajduje się na terenie Rolno-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Przybrodzie.

Odcinek jest dostępny na stronie internetowej TVP3 Poznań.

W czwartym odcinku udaliśmy się do dwóch gospodarstw, które od lat korzystają z odnawialnych źródeł energii. Pierwszym z nich było gospodarstwo Marcina Krawczyka, który oprócz paneli fotowoltaicznych, korzysta także z przydomowej turbiny wiatrowej. Następnie pojechaliśmy do gospodarstwa Bronisława Zybały, który zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, zaś sześć lat temu zamontował panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu, dzięki czemu jego opłaty za prąd zdecydowanie zmalały.

Odcinek jest dostępny na stronie internetowej TVP3 Poznań.

W piątym odcinku udaliśmy się do Rancza Kacperkowo we wsi Wychowaniec, które zostało założone przez Monikę i Przemysława Bileckich. Zagroda ze zwierzętami działa już kilkunastu miesięcy. Ponadto, udaliśmy się do gospodarstwa Romana Walkowskiego, który zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Oprócz tego Pan Roman posiada także biogazownię i opowiedział nam o zaletach takiego rozwiązania.

Odcinek jest dostępny na stronie internetowej TVP3 Poznań