Na białym tle widnieją cztery logotypy: Unii Europejskiej, Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. ​
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Słoneczny dzień. Widok na staw rybny w Iwnie.

Niezwykłe zwierzęta w Stadninie Koni Iwno

Stadnina Koni w Iwnie była miejscem, w którym we współpracy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i telewizji TVP3 Poznań był nagrywany kolejny odcinek programu „Poza Miastem”. Gospodarstwo od lat współpracuje z WODR i należy do Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych WODR.

Stadnina Koni Iwno to gospodarstwo z bardzo długą tradycją. - Konie są w Iwnie nieprzerwanie już od ponad 100 lat - mówi Robert Til, zastępca kierownika Stadniny Koni Iwno. Aktualnie stado liczy ponad 130 koni.

Wnętrze hali dla koni. Mężczyzna w średnim wieku, Robert Til, stoi przed brązowym koniem, który jest w kojcu.

- Konie trafaiają przede wszystkim na tory wyścigowe, ale chcemy, aby były też wykorzystywane w innych dyscyplinach, jak na przykład skoki. Są wzloty i upadki, ale obcowanie z takimi zwierzętami to coś wspaniałego - mówi Robert Til.

Co ciekawe, Stadnina Koni Iwno ma także swoją historię filmową. W latach 70. na jej terenie kręcono serial "Karino". - Rozmawiając ze starszymi pracownikami można usłyszeć wspomnienia z tamtych lat - mówi Robert Til.

Oprócz koni gospodarstwo zajmuje się także hodowlą bydła mlecznego, ryb oraz produkcją roślinną dostosowaną do potrzeb zwierząt.

- Produkcja roślinna zapewnia nam utrzymanie, ale także wyżywienie zwierząt, które są przez nas hodowane - Adam Sobański, kierownik Stadniny Koni Iwno.

 I dodaje: - Mamy w planach odtworzenie mleczarni. Dziennie uzyskujemy prawie 6 000 litrów mleka, a w planach mamy podwojenie tej produkcji. Halę udojową mamy przystosowaną do 12 000 litrów mleka.

Wnętrze obory. Mężczyzna w średnim wieku, Adam Sobański, stoi przed krowami.

Teren gospodarstwa zajmuje ponad 3000 hektarów. - Przez większość roku w stawach hodowlanych hodujemy karpie czy amury, czyli ryby, które z powodzeniem sprzedajemy w okresie świątecznym - móri Adam Sobański.

Odcinek jest dostępny do obejrzenia na stronie internetowej TVP3 Poznań.

Filmy są realizowane w ramach Operacji "Poza miastem - doradztwo i praktyka rolnicza" w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie SIR.

Celem operacji jest wymiana wiedzy na temat nowatorskich rozwiązań w rolnictwie oraz poszerzenie współpracy pomiędzy doradztwem a praktyką rolniczą w województwie Wielkopolski.