Na białym tle widnieją cztery logotypy: Unii Europejskiej, Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. ​
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja realizowana przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinasowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Mężczyzna w średnik wieku - Marcin Krawczyk - wypowiada się przed ekipą telewizyjną. W tle widoczny jest budynek, na którym zamontowano panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika i przydomowa turbina wiatrowa – czy są opłacalne i warto z nich korzystać?

Dlaczego warto korzystać z paneli fotowoltaicznych oraz przydomowych turbin wiatrowych? Czy takie rozwiązania są opłacalne? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w kolejnym odcinku programu „Poza Miastem”, który powstał z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, we współpracy z telewizją TVP3 Poznań.

Żeby poznać tajniki fotowoltaiki udaliśmy się do dwóch gospodarstw, które od lat korzystają z tego rozwiązania. Pierwszym z nich było gospodarstwo Marcina Krawczyka, który oprócz paneli fotowoltaicznych, korzysta także z przydomowej turbiny wiatrowej. Co więcej, pan Marcin na co dzień prowadzi firmę zajmującą się montażem fotowoltaiki.

Pochmurny dzień. Na ścianie budynku z cegły, nad drzwiami i oknami, zamontowane są panele fotowoltaiczne.

Dwaj mężczyźni w średnim wieku, Janusz Michałowicz i Marcin Krawczyk, stoją wewnątrz pomieszczenia przed urządzeniami energetycznymi, które wiszą na ścianie.

Pochmurny dzień. Przydomowa turbina wiatrowa, o wysokości kilku metrów, stoi na trawie.

Następnie pojechaliśmy do gospodarstwa Bronisława Zybały, który zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, zaś sześć lat temu zamontował panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu, dzięki czemu jego opłaty za prąd zdecydowanie zmalały.

Mężczyzna w podeszłym wieku (Bronisław Zybała) stoi przed ciągnikiem rolniczym na brukowej kostce.

Pochmurny dzień. Na dachu domu położone są panele fotowoltaiczne. W tle widać inne domy.

Audycje są realizowane jako operacja w Planie operacyjnym KSOW na lata 2020-2021 w zakresie SIR (Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich) pod nazwą „Poza miastem – doradztwo i praktyka rolnicza”.

Odcinek jest dostępny na stronie internetowej TVP3 Poznań.

Doradca WODR wypowiada się do mikrofonu trzymanego przez mężczyznę w średnim wieku. Przed nimi stoi lampa.

Małgorzata Król stoi na kostce brukowej i udziela wywiadu ekipie telewizyjnej.