Widok na tłum ludzi przechadzający się między namiotami.

Strefa Innowacji - Krajowe Dni Pola 2023

W dniach 3-4 odbyły się Krajowe Dni Pola w Sielinku w województwie wielkopolskim. Wydarzenie skupiło w jednym miejscu tysiące odwiedzających i setki wystawców. Bogaty program jaki został przygotowany przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu odbył się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”.

W Strefie Innowacji, jednej z sześciu gościły wybrane grupy operacyjne. Należy pamiętać, że ciekawe innowacje powstają przy współpracy wielu podmiotów. Żywym przykładem takiej współpracy są Grupy Operacyjne. Jedną z nich była grupa: „System nadzoru ula pszczelego”. Naukowcy i pszczelarze postawili sobie za cel opracowanie i przygotowanie urządzenia gotowego do zastosowania w skutecznej walce z „dręczem pszczelim”. Ciekawe rozwiązanie, które będzie pozwalało pasiecznikom zdobywać informacje o stanie zdrowia rodziny pszczelej a przede wszystkim możliwość zwalczania warrozy wewnątrz ula. To wszystko ma sprzyjać poprawie zdrowotności pszczół.

Kolejna grupa operacyjna Rodzime Konie zajęła się tematem koni wielkopolskich i małopolskich. Naukowcy z Instytutu Zootechniki w Balicach postanowili zadbać o „wzmocnienie ochrony zasobów genetycznych zagrożonych populacji polskich szlachetnych ras koni poprzez opracowanie i wdrożenie innowacyjnej metody przygotowania (odchowu, selekcji, treningu) i oceny rodzimych ras ogierów wielkopolskich i małopolskich w stacjonarnym zakładzie treningowym”. Swoim projektem mogła pochwalić się również grupa Nova Trawa. Celem ich projektu było wprowadzenie na rynek odmiany życicy trwałej odpornej na czynniki stresowe, takie jak stres suszy, a także opracowanie technologii produkcji odmian traw udoskonalonych symbiotycznie za pomocą endofitów.

Inną grupę operacyjną była grupa Pradawne Ziarno, która opracowała nowe technologie uprawy pierwotnych form pszenicy okrągło ziarnowej i perskiej w systemie niskonakładowym integrowanym i ekologicznym. Zostały wprowadzone innowacyjne produkty o podwyższonej wartości odżywczej. Odwiedzający mięli okazję spróbować produktów z takiego ziarna. Kolejna grupa Gardena opracowała m.in. technologię uprawy ekologicznej uprawy odmian „Gardena” z przeznaczeniem na cele jadalne, z uwzględnieniem sposobów łagodzenia skutków stresów oraz strategii utrzymania zdrowotności roślin w celu maksymalizacji wielkości i jakości plonu bulw.

Odwiedzający mogli porozmawiać z naukowcami, praktykami o poszczególnych rozwiązaniach innowacyjnych.

Różnorodność grup operacyjnych prezentujących swoje badania i rezultaty pokazuje, jak duże zainteresowanie jest działaniem „Współpraca” a przede wszystkim wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań do praktyki.