Czy wiesz co to jest biowęgiel i ocet drzewny?

Pomóż projektowi PYRAGRAF i wypełnij krótką ankietę.

Zwracamy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej zrównoważonego rolnictwa. Chcemy lepiej zrozumieć, jak rolnicy postrzegają nowoczesne i przyjazne dla środowiska metody uprawy. Twoja opinia pomoże nam dostosować działania wspierające rolników i rozwój rolnictwa w Polsce.

Link do ankiety kliknij TUTAJ

Informacje o projekcie

Projekt badawczy PYRAGRAF koncentruje się na poszukiwaniu możliwości wykorzystania biomasy w rolnictwie. Te odpady są wykorzystywane jako surowiec w procesie pirolizy – czyli przetwarzania materiału w wysokiej temperaturze bez dostępu tlenu. Cały proces ma odbywać się z użyciem energii słonecznej na specjalnie zaprojektowanej, mobilnej instalacji pokazowej.

Projekt ten oferuje ciekawe i praktyczne rozwiązania, które pozwalają uzyskać produkty przyjazne środowisku, przydatne w rolnictwie i leśnictwie. Mogą one poprawiać jakość gleby, wspierać wzrost roślin, a także służyć jako lokalne źródła odnawialnej energii. Celem projektu jest również ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych oraz wspieranie rozwoju obszarów wiejskich.

Link do projektu kliknij TUTAJ

Współpraca

Jednym z partnerów w konsorcjum realizującym projekt jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Polscy naukowcy, we współpracy z ekspertami z innych krajów europejskich, pracują nad tym, aby odpady pochodzące z rolnictwa i leśnictwa zyskały nową wartość.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu od lat współpracuje z Siecią Badawczą Łukasiewicz -Poznańskim Instytutem Technologicznym. Wspólnie realizujemy różnego rodzaju inicjatywy – od udziału w projektach badawczych, po partnerstwa w grupach operacyjnych w ramach działania „Współpraca”.

Wyniki tych działań oraz zakończonych projektów przekazujemy rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich m.in. podczas szkoleń, które organizujemy w całym regionie.

Zależy nam na kontynuowaniu tej współpracy i czerpaniu wiedzy z najnowszych badań prowadzonych przez Instytut – szczególnie takich, które mogą być wykorzystane w codziennej praktyce rolniczej.

 

Tekst: Justyna Głowacka, Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich WODR

Zdjęcie: Freepik