Tablica z logotypem Unii Europejskiej, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pod spodem jest napis: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.  Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020  – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkolenie pn. „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne”, organizowane przez  Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”  poddziałanie 1.1. „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W sali przy stołach siedzą ludzie. Na ścianie wisi ekran, na którym jest wyświetlona prezentacja. Obok stoi mężczyzna, który przemawia.

Podsumowanie 2022 roku oraz harmonogram szkoleń w pierwszym kwartale 2023 roku

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu przedstawia podsumowanie przeprowadzonych w 2022 roku szkoleń oraz harmonogram planowanych szkoleń w pierwszym kwartale 2023 roku pod nazwą „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne” ‒ na terenie województwa wielkopolskiego.

Operacja realizowana jest w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” poddziałania 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w maju 2022 roku przystąpił do realizacji operacji i rozpoczął organizację szkoleń „Obowiązki rolnika w świetle ustawy Prawo wodne” ‒ na terenie województwa wielkopolskiego. Operacja realizowana jest w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” poddziałania 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

Celem operacji jest odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów powiązanych z rolnictwem i leśnictwem, obejmujące następujące cele szczegółowe – poprawa gospodarki wodnej, w tym nawożenia i stosowania pestycydów.

Szkolenia zrealizowane w 2022 roku

Pierwsze szkolenia odbyły się wrześniu 2022 roku. Od tamtego czasu do końca roku odbyły się 63 szkolenia w 16 powiatach. W 2022 roku zostało przeszkolonych 1890 uczestników z 58 gmin. Uczestnikami bezpłatnego jednodniowego szkolenia byli: rolnicy, domownicy rolników, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, właściciele lasów, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego PROW 2014–2020.

Powiat i gminySuma szkoleń
 czarnkowsko-trzcianecki 5
 Czarnków  1
 Drawsko  1
 Lubasz  1
 Połajewo  1
 Wieleń  1
gnieźnieński9
 Czerniejewo  1
 Gniezno 3
 Kłecko  1
 Mieleszyn  1
 Niechanowo  1
 Trzemeszno  1
 Witkowo  1
gostyński2
 Pępowo  2
kaliski6
 Blizanów  1
 Ceków  1
 Godziesze  1
 Opatówek  1
 Szczytniki  1
 Żelazków  1
 koniński 1
 Kramsk  1
kościański1
 Czempiń  1
krotoszyński6
 Kobylin  1
 Koźmin Wielkopolski  1
 Krotoszyn  1
 Rozdrażew  1
 Sulmierzyce  1
 Zduny  1
leszczyński3
 Krzemieniewo  1
 Rydzyna  1
 Wijewo  1
międzychodzki2
 Chrzypsko Wielkie  1
 Międzychód  1
nowotomyski5
 Lwówek  1
 Miedzichowo  1
 Nowy Tomyśl  1
 Opalenica  2
ostrowski6
 Odolanów  1
 Ostrów Wielkopolski  2
 Przygodzice  1
 Raszków  1
 Sieroszewice  1
pilski4
 Łobżenica  1
 Miasteczko Krajeńskie  1
 Ujście  1
 Wysoka  1
pleszewski1
 Pleszew  1
poznański6
 Buk  1
 Dopiewo  1
 Kleszczewo  1
 Pobiedziska  1
 Poznań  1
 Stęszew  1
szamotulski2
 Kaźmierz  1
 Obrzycko  1
wągrowiecki4
 Damasławek  1
 Mieścisko  1
 Wapno  1
 Wągrowiec  1
Suma końcowa63

W ramach operacji do końca 2024 roku zaplanowano przeprowadzenie w sumie 200 szkoleń i przeszkolenie 6 000 osób z województwa wielkopolskiego. Do końca trwania operacji do przeprowadzenia pozostało jeszcze 137 szkoleń!

Harmonogram przyszłych szkoleń

Poniżej przedstawiamy harmonogram - listę powiatów, w których zaplanowane są szkolenia w pierwszym kwartale 2023 roku. Osoby chętne do wzięcia udziału w szkoleniu mogą kontaktować się w sprawie szczegółowych informacji z właściwymi Powiatowymi Zespołami Doradztwa Rolniczego.

Lista szkoleń w pierwszym kwartale 2023 rokuLiczba szkoleń
styczeń30
 grodziski  5
 kępiński  6
 kolski  4
 koniński  2
 międzychodzki  1
 obornicki  1
 pilski  1
 pleszewski  6
 poznański  2
 słupecki  1
 złotowski  1
luty44
 gostyński  4
 jarociński  5
 kolski  1
 koniński  3
 leszczyński  2
 międzychodzki  1
 obornicki  3
 ostrzeszowski  6
 rawicki  5
 słupecki  3
 szamotulski  4
 średzki  2
 wągrowiecki  1
 złotowski  4
marzec4
 chodzieski  2
 pilski  1
 poznański  1
Suma końcowa78

Zakres tematyczny realizowanych szkoleń obejmuje następujące zagadnienia:

  • znaczenie ustawy Prawo wodne dla rolnictwa,
  • korzystanie z wód i usług wodnych,
  • zasady wykonywania i utrzymywania urządzeń melioracji wodnych,
  • zgody wodnoprawne dla rolnictwa,
  • zarządzanie wodami i ryzykiem powodziowym,
  • przeciwdziałanie skutkom suszy,
  • zasady ochrony wód,
  • instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu wodami,
  • zabiegi agrotechniczne sprzyjające zatrzymywaniu wody,
  • ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom materiały edukacyjne i przybory szkoleniowe, wyżywienie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, poddziałanie 1.1 „Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.