Na białym tle, od lewej widoczne są logotypy Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Grupa ludzi przed budynkiem pozuje do zdjęcia.

Sprawozdanie z drugiego wyjazdu studyjnego w ramach projektu: „Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników dzięki ograniczeniu roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny”

W dniach od 11 do 13 października 2022 roku odbył się drugi wyjazd do województwa podlaskiego dla 50 rolników z Wielkopolski i Kujaw, w ramach operacji realizowanej przez Federację Grup i Producentów Wołowina Polska wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Pierwszego dnia uczestnicy oraz koordynatorzy i eksperci po wielogodzinnej podróży autokarem dotarli na miejsce i zameldowali się w Hotelu Odessa w miejscowości Wysokie Mazowieckie. W czasie podróży koordynatorzy regionalni z województw biorących udział w wyjeździe dokonali prezentacji potencjału poszczególnych województw ze szczególnym uwzględnieniem produkcji wołowiny i potencjału rynków wołowiny.

Po dokonaniu wszystkich formalności rozpoczęła się pierwsza sesja wykładowa. Eksperci przedstawili następujące zagadnienia: łańcuch produkcji wołowiny oraz rasy bydła i ich potencjał mięsny. Raz jeszcze przedstawiony został potencjał poszczególnych województw, w tym również warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego i tym samym zostały zaprezentowane wszystkie uczestniczące w operacji regiony. Następnie rozpoczęły się gorące dyskusje na temat projektu i oczekiwań z nim związanych. Dyskutowano o łańcuchu produkcji wołowiny, pozycji konkurencyjnej rolników i szansach na jej poprawę. Głównym tematem była rola odgrywana przez pośredników w obszarze transferu młodego bydła (cieląt i odsadów) pomiędzy gospodarstwami.

Wizyty w gospodarstwach

Drugiego dnia uczestnicy wizytowali dwa gospodarstwa z województwa podlaskiego zajmujące się chowem bydła. Jako pierwsze odwiedzono gospodarstwo rolne pana Jarosława Szmurło, położone we wsi Popławy, niedaleko Brańska. Jednym z filarów działalności tego kilkusethektarowego gospodarstwa jest chów bydła mlecznego. Stado liczy łącznie z cielętami 500 sztuk, z czego 220 sztuk stanowią krowy dojne, trzymane w większości w oborze wolnostanowiskowej z częścią legowiskowa pokryta głęboką ściółką, do której słoma pozyskiwana jest w większości spoza gospodarstwa. Aby na bieżąco monitorować parametry mleka i móc je przypisywać do konkretnej krowy, każda z nich posiada responder szyjny firmy GEA.

W trakcie wizyty jeden z ekspertów przeprowadził wykład pod nazwą: „Łańcuch produkcji wołowiny - pozycja rolników w łańcuchu, wzajemne relacje i zaufanie”.

Po odwiedzeniu pierwszego gospodarstwa, uczestnicy wyjazdu udali się z wizytą do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, położonej w Wysokiem Mazowieckim, gdzie wysłuchali wykładu prezesa zarządu Dariusza Sapińskiego na temat historii i działalności zakładu oraz sytuacji w rolnictwie i szeroko pojętej branży mleczarskiej.

Na zewnątrz przed budynkiem stoi grupa ludzi w kręgu i słucha osoby, która przemawia pośrodku.

Jako drugie wizytowano gospodarstwo rolne pana Marka Piętki, położone we wsi Piętki-Gręzki na terenie gminy Klukowo. Gospodarstwo to wyspecjalizowane jest w chowie bydła mięsnego rasy Limousine, które łącznie posiada 100 sztuk, w tym 43 mamki i jeden buhaj, wymieniany co 4 lata. Bydło to trzymane jest w większości na ogrodzonym, położonym obok siedliska, kilkuhektarowym wybiegu, gdzie przebywa praktycznie przez cały rok.

Podstawę diety, oczywiście oprócz trawy pastwiskowej, stanowią uzyskiwane z własnego gospodarstwa pasze objętościowe: kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka. W trakcie wizyty odwiedzający wysłuchali wygłoszonego przez innego eksperta wykładu: „Technologia produkcji bydła i jej optymalizacja”, podczas którego wielokrotnie następowało odwoływanie do technologii produkcji obecnej w odwiedzanym gospodarstwie.

Po zakończeniu wizyt w gospodarstwach i powrocie do hotelu, uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym poruszonych zagadnień z udziałem ekspertów oraz koordynatorów regionalnych. W trakcie dyskusji odnoszono się do tego, co zaobserwowano w gospodarstwach, treści wykładów oraz wymieniano doświadczenia i opinie dotyczące szeroko pojętej produkcji oraz rynku wołowiny.

Ujęcie na wnętrze obory, w boksach znajdują się krowy. Część obory wypełnia maszyna do pracy przy krowach.

Zewnętrzna zagroda z bydłem. Przy płocie stoją ludzie. W zagrodzie znajduje się brązowe bydło. Za zagrodą jest stos balotów przykryty plandeką.

W trzecim, ostatnim dniu wyjazdu studyjnego uczestnicy odwiedzili ostatnie gospodarstwo. Było to położone we wsi Jakać Borki gospodarstwo rolne należące do pana Krzysztofa Mieczkowskiego i wyspecjalizowane w produkcji mleka, dostarczanego do lokalnej spółdzielni mleczarskiej Piątnica. Na terenie siedliska znajduje się nowoczesna obora wolnostanowiskowa na rusztach ze zrobotyzowanym systemem usuwania nieczystości oraz wdrożonym systemem, umożliwiającym monitorowanie stada między innymi w zakresie pobierania paszy, wykrywania rui oraz potencjalnych chorób.

Na odwiedzających rolnikach ogromne wrażenie zrobiły doskonale odżywione krowy, co zostało osiągnięte w wyniku współpracy właściciela z zewnętrzną firmą, która opracowała dla niego 5 rodzajów odpowiednio zbilansowanej diety, dla każdej kategorii posiadanego przez niego bydła. W trakcie wizyty odwiedzający wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy dotyczył integracji poziomej rolnictwa, natomiast drugi kwestii dobrostanu zwierząt.

Po zakończeniu wizyty odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i koordynatorów regionalnych, będący podsumowaniem drugiego z zaplanowanych w ramach operacji wyjazdów studyjnych oraz jednocześnie stanowiący wstęp do konferencji podsumowującej oba wyjazdy.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska