Na białym tle, od lewej widoczne są logotypy Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W sali przy prostokątnych stołach siedzą różne osoby. Na środku pod ścianą stoi kobieta, za nią jest ekran i wyświetlona prezentacja. Na stołach jest zastawa do kawy oraz ciastka i woda.

Sprawozdanie z drugiego warsztatu zrealizowanego w ramach operacji: „Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”

10 października 2022 roku odbył się drugi, ostatni z zaplanowanych na terenie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, warsztatów realizowanych w ramach operacji „Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”, organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA” wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Na początku warsztatu głos zabrała Alicja Stachowiak, drugi zastępca dyrektora WODR, która przywitała zaproszonych gości oraz dokonała podsumowania pierwszego z warsztatów. Następnie przemówiła lokalna koordynator projektu, Aldona Jankowska, która rozpoczęła dyskusję na temat wniosków z pierwszego spotkania, wizji przedstawicieli różnych reprezentowanych w operacji środowisk (rolnicy, doradcy, przedsiębiorcy rolni, przedstawiciele samorządu terytorialnego, instytucji wsparcia rolnictwa oraz nauki) dotyczących jej efektów oraz potencjalnych „lokomotyw wzrostu” w regionie.

Produkty zagraniczne i polskie

Podczas warsztatu panowała bardzo ożywiona atmosfera, a uczestnicy kreatywnie i krytycznie podchodzili do prezentowanej tematyki. Jeden z uczestników zachęcony tematyką pierwszego spotkania przeprowadził spontaniczną ankietę na temat rozpoznawalności omawianych znaków wysokiej jakości i zapoznał pozostałych z jej wynikami. Wyniki ankiety stanowiły podstawę do dalszej dyskusji i porównań sytuacji w Polsce z tą obserwowaną w krajach starej unii w tym we Włoszech.

Włoski przykład stanowił zarówno inspirację jakościową jak i ilościową w zakresie promocji żywności wysokiej jakości i jej sprzedaży na rynkach europejskich i trzecich. Dzięki konsekwentnej działalności w tym zakresie włoscy wytwórcy zdołali przekuć swoje wyroby w tak zwane „lokomotywy wzrostu”, czyli produkty rozpoznawalne na szczeblu ponad lokalnych oraz dystrybuowane w znacznie większej skali, dzięki dysponowaniu dużym zapleczem surowcowym.

Ponadto możemy także zaobserwować zróżnicowanie cen danego produktu certyfikowanego, tak aby móc dostarczyć go do różnych klientów dysponujących zróżnicowanym dochodem, poprzez różne kanały dystrybucji, co przekłada się na wzrost rozpoznawalności.

Kolejna część rozmowy ekspertów poruszała temat problemów, przed jakimi stoją wytwórcy. W większości problemy wynikają z niskiego poziomu wiedzy i kompetencji wśród rolników i wytwórców w prezentowanym zakresie oraz konieczności stowarzyszania się i współpracy, co jeszcze nie stanowi w naszym kraju standardu. Obecny na spotkaniu przedstawiciel Stowarzyszenia "Slow Food" podzielił się swoimi doświadczeniami w zakresie certyfikacji żywności. Podkreślił on wagę wskazania miejsca pochodzenia produktu jako istotnego wyróżnika wiążącego smak z miejscem wytwarzania.

Reprezentant przedsięwzięcia "Zielony Targ" nawiązał do bolesnych doświadczeń wynikających ze współdziałania z państwowymi instytucjami kontrolnymi, w tym weterynaryjnymi, które hamować mogą nierzadko działania stowarzyszenia serowarów.

Adam Patkowski omówił temat produkcji żywności wysokiej jakości i jej certyfikacji na świecie wskazując dobre praktyki w tym zakresie, a następnie wraz z Katarzyną Madras, zastępującą nieobecnego (z przyczyn niezależnych) Huberta Gonerę, przybliżyli zgromadzonym temat rozpoznawalnych na świecie produktów i marek żywności, strategie ich rozwoju i promocji oraz również dobre praktyki w tym zakresie.

W dalszym etapie trwania dyskusji rozmówcy podkreślili istotną wagę certyfikacji produktów wysokiej jakości jako ochrony przed fałszowaniem żywności. Pozawalają one zarówno ustalić jakość produkcji własnej jak i zabezpieczyć swój interes finansowo-prawny na rynku. Dodatkowo konieczne jest dotarcie z wiarygodnym przekazem do konsumenta, często otrzymującego zafałszowane informacje z mediów masowego przekazu.

Uczestnicy spotkania opisali zarówno proces certyfikacji jak i funkcjonowanie certyfikatu na przykładzie produktu typowego dla regionu Wielkopolski - Rogala Świętomarcińskiego. Rogal Świętomarciński, jako jeden z nielicznych polskich certyfikowanych wyrobów zdołał odnieść sukces rynkowy, jednakże zidentyfikowano spore problemy dotyczące dokonanego procesu certyfikacji.

Na zakończenie warsztatu, uczestnicy przeanalizowali produkty wielkopolskie znajdujące się na "Liście produktów tradycyjnych", pod względem ich poziomu potencjału rynkowego. W toku dyskusji zdołano wyodrębnić najważniejsze produkty dysponujące bardzo dużym potencjałem zarówno rynkowym, jak i certyfikacyjnym. Wskazywano między innymi na wielkopolskie szparagi, pieczarki, dynię, produkty rolnictwa ekologicznego, gęsinę surową i wyroby z mięsa gęsi, wieprzowinę i wołowinę. Oddzielną pozycję zajmują wyroby mleczarskie, w tym sery białe - twarogowe. Wskazane produkty mogę dzięki posiadanemu zapleczu surowcowemu i związkowi z miejscem pochodzenia stanowić fundament do rozpoczęcia procesów certyfikacji znakami unijnymi i krajowymi.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA”