Grupa kobiet w fartuchach granatowych pozuje do zdjęcia, stojąc za stołem z potrawami.

Operacja "Lokalnie i tradycyjnie z Kołami Gospodyń Wiejskich" - czekamy na zgłoszenia Kół Gospodyń Wiejskich

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (WODR) realizuje operację pod nazwą Lokalnie i tradycyjnie z Kołami Gospodyń Wiejskich. W związku z powyższym Ośrodek poszukuje chętne Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z województwa wielkopolskiego, które 3 lub 4 czerwca 2023 roku chcą zaprezentować się w Sielinku podczas kompleksowego wydarzenia: IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023, XXIX Wielkopolskie Targi Rolnicze, IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oferuje bezpłatną powierzchnię dla KGW pod namiot 3m x 3m oraz 1 000,00 złotych brutto na przygotowanie wielkopolskiego lokalnego i tradycyjnego produktu żywnościowego (wybór produktu po zgłoszeniu KGW). Produkt powinien być przygotowany w formie degustacyjnej dla odwiedzających wydarzenie. Koło Gospodyń Wiejskich przyjeżdża do Sielinka w wybranym dniu na własny koszt, z własnym namiotem, wyposażeniem, jednorazowymi naczyniami i dekoracją.

KGW musi być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Osoby przygotowujące produkty żywnościowe i wydające je do degustacji w danym dniu na stoisku muszą posiadać orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych, które poświadcza brak przeciwwskazań do pracy z żywnością.

Z uwagi na ograniczoną liczbę KGW, które mogą wziąć udział w projekcie o udziale w nim decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmuje Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich (ROW) WODR w Poznaniu, tel. 61 8630418, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 26 maja 2023 roku do godz. 12.00. W zgłoszeniu należy podać pełną nazwę Koła, numer telefonu i adres e-mail do kontaktu. Dział ROW udziela również szczegółowych informacji o operacji.

 - WODR

Informacja o realizacji operacji pod nazwą „Lokalnie i tradycyjnie z Kołami Gospodyń Wiejskich”

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – Partner Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich informuje, że w dniu 20 kwietnia 2023 roku podpisana została umowa z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na realizację operacji pod nazwą „Lokalnie i tradycyjnie z Kołami Gospodyń Wiejskich”.

Kwota kosztów kwalifikowalnych operacji wynosi: 28 000,00 złotych.

Operacja będzie polegała na organizacji 28 stoisk wystawienniczych Kół Gospodyń Wiejskich promujących regionalne i tradycyjne produkty żywnościowe poprzez ich degustację podczas kompleksowego wydarzenia: 4. Krajowe Dni Pola Sielinko 2023, 29. Wielkopolskie Targi Rolnicze, 4. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w dniach 3-5 czerwca 2023 roku.

Celem operacji jest zwiększenie udziału producentów regionalnej i tradycyjnej żywności w organizacji krótkiego łańcucha dostaw, wymiana i upowszechnianie wiedzy oraz doświadczeń dotyczących produktów lokalnych pomiędzy podmiotami uczestniczącymi we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Celem operacji jest również przekazanie informacji uczestnikom wydarzenia w zakresie wielkopolskiej tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych.

Planuje się, iż w wyniku realizacji operacji nastąpi podniesienie wiedzy odwiedzających stoiska wystawiennicze podczas targów w zakresie zwiększenia udziału producentów regionalnej i tradycyjnej żywności w organizacji krótkiego łańcucha dostaw. Ponadto, zwiedzający zdobędą informacje dotyczące wielkopolskiej tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, ze szczególnym uwzględnieniem produktów lokalnych. Dodatkowym planowanym rezultatem projektu będzie podejmowanie i rozwijanie działalności przetwarzania i wprowadzania do obrotu przez wytwórców regionalnej i tradycyjnej żywności.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W związku z realizacją operacji Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa wielkopolskiego zapraszamy do udziału w projekcie. W tej sprawie należy kontaktować się z Działem Rozwoju Obszarów Wiejskich WODR w Poznaniu, tel. 61 8630418, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jednocześnie informujemy o możliwości zarejestrowana się jako Partner KSOW w bazie dostępnej na portalu internetowym www.ksow.pl.