Na białym tle znajdują się następujące logotypy: Polska Cyfrowa, flaga Polski, eDWIN, flaga Unii Europejskiej.

Wnętrze sali wykładowej. Dyrektor Jacek Sommerfeld przemawia na otwarcie konferencji. Przed nim siedzi kilkadziesiąt osób.

Platforma doradcza eDWIN - podsumowanie prac na konferencji w Poznaniu

Podsumowanie ponad trzyletnich prac nad platformą eDWIN, dyskusje nad dalszym rozwojem platformy oraz wykłady dotyczące między innymi ochrony roślin – tak wyglądała wtorkowa konferencja na temat projektu eDWIN, którą zorganizował Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. W konferencji uczestniczyły osoby zaangażowane w prace nad powstaniem platformy.

– Platforma eDWIN to bardzo ważny projekt zarówno dla rolników, jak i doradców rolniczych. Jednak równie istotne jest, aby ta platforma "żyła" i powinniśmy zachęcać jak najwięcej rolników do korzystania z tej platformy – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Konferencja była okazją do podsumowania prac nad projektem, ale jednocześnie szansą na wysłuchanie wykładów na temat roli danych meteorologicznych i sygnalizacji agrofagów w integrowanej ochronie roślin czy zapoznania się ze wszystkimi czterema usługami, które będą dostępne w ramach platformy.

– W ramach projektu już w czerwcu 2022 roku zostały uruchomione dwie usługi, czyli Wirtualne gospodarstwo oraz Udostępnianie danych meteorologicznych. Jeszcze w październiku zostaną uruchomione dwie kolejne usługi, czyli Raportowanie zagrożeń oraz Śledzenie pochodzenia produktów – mówił Maciej Zacharczuk, kierownik projektu eDWIN z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Platforma eDWIN powstała w ramach projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”, który jest dofinansowany Funduszy Europejskich w ramach programu Polska Cyfrowa.

Platforma jest całkowicie darmowa oraz dostępna zarówno na komputery, jak i na smartfony w postaci aplikacji. Po pobraniu aplikacji lub uruchomieniu strony internetowej www.edwin.gov.pl, należy się na niej zarejestrować. W razie potrzeby, doradcy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego pomagają rolnikom w założeniu konta.

Cała fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na facebooku na profilu Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Tekst i zdjęcia: Norbert Kowalski