Na białym tle znajdują się następujące logotypy: Polska Cyfrowa, flaga Polski, eDWIN, flaga Unii Europejskiej. Zdjęcie do artykułu  - WODR

Platforma doradcza eDWIN oficjalnie zaprezentowana na targach w Sielinku! Prapremiera za nami

Platforma doradcza eDWIN jest już dostępna dla wszystkich chętnych! Podczas targów w Sielinku, organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, platforma została oficjalnie zaprezentowana w ramach prapremiery. Od teraz rolnicy mogą korzystać już z Wirtualnego gospodarstwa, dzięki któremu będą otrzymywali powiadomienia o zagrożeniach na polu, występowaniu szkodników, ostrzeżenia przed załamaniem pogody oraz będą mieli uproszczony kontakt z doradcą rolniczym i dostęp do danych meteorologicznych.

- W dzisiejszym świecie, w którym nowoczesne technologie są obecne praktycznie w każdej dziedzinie życia, niezbędne jest także wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie. Chcąc rozwijać polskie rolnictwo oraz pomagać rolnikom w codziennej pracy, zachęcamy ich do odważnego wykorzystywania nowoczesnych technologii - przemawiał podczas targów w Sielinku Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, podczas uroczystości prapremiery platformy eDWIN.

I dodawał: - Cyfryzacja rolnictwa nie jest tematem przyszłości. Ten proces ma miejsce już teraz, na naszych oczach, o czym świadczy między innymi platforma eDWIN. Jestem przekonany, że możliwości eDWIN, takie jak wysyłanie ostrzeżeń przed złamaniem pogody, powiadomień o zagrożeniach na polu czy uproszczony kontakt z doradcą rolniczym, będą odczuwalnym wsparciem dla rolników.

Platforma i aplikacja eDWIN już dostępne!

Po ponad trzech latach prac platforma doradcza oraz aplikacja eDWIN są już dostępne. Można z nich korzystać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych. Platforma eDWIN jest całkowicie darmowa.

- Z radością oraz dumą oficjalnie informuję o udostępnieniu platformy doradczej eDWIN dla wszystkich chętnych rolników. Dzisiejsza prapremiera to niezwykle istotne wydarzenie dla dalszego rozwoju rolnictwa - mówił Jacek Sommerfeld.

Następnie Maciej Zacharczuk, kierownik projektu eDWIN, zaprezentował możliwości oraz funkcjonalności usługi Wirtualne gospodarstwo, która jest dostępna w ramach platformy eDWIN.

Platforma doradcza eDWIN to cztery elektroniczne usługi, z których najważniejsza to „Wirtualne gospodarstwo”. Umożliwia ona pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów.

Zdjęcie do artykułu  - WODR

W ramach tej usługi rolnicy mogą ewidencjonować swoją pracę oraz układać plany ochrony roślin. Ponadto, aplikacja dostarcza powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu oraz ułatwia kontakt z doradcą rolniczym.

– Wirtualne gospodarstwo jest również wsparciem dla rolników w zakresie podejmowania decyzji o ilości oraz terminie stosowania środków ochrony roślin. Co istotne, eDWIN wpisuje się w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i żywności nadmiernie stosowanymi środkami do zwalczania chorób i szkodników – tłumaczy Jacek Sommerfeld.

Zdjęcie do artykułu  - WODR
Zdjęcie do artykułu  - WODR

Żeby w pełni korzystać z możliwości e-usługi „Wirtualne gospodarstwo” rolnik musi się zarejestrować oraz dokonać wyboru swoich pól w usłudze.

Druga usługa, która jednocześnie jest ściśle powiązana z „Wirtualnym gospodarstwem” to „Udostępnianie danych meteorologicznych”. Dzięki niej rolnicy mają dostęp do danych z około 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce, które zbierają informacje o aktualnym stanie pogody. Każda stacja na bieżąco monitoruje między innymi temperaturę, wilgotność powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru.

Pozostałe dwie usługi, które będą dostępne w platformie eDWIN, to „Śledzenie pochodzenia produktów” oraz „Raportowanie zagrożeń”. Zostaną one udostępnione użytkownikom w sierpniu tego roku.

Współpraca partnerów z całej Polski

Platforma doradcza eDWIN powstała w ramach projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Prace nad platformą trwały od czerwca 2019 roku i uczestniczyło w nich 19 partnerów z całej Polski, w tym wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Pomysłodawcą utworzenia platformy jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Zdjęcie do artykułu  - WODR
Zdjęcie do artykułu  - WODR

- Chociaż pomysł utworzenia platformy eDWIN narodził się właśnie w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, to ostateczny sukces byłby niemożliwy bez współpracy z naszymi partnerami z całej Polski - mówił Jacek Sommerfeld.

I dodawał: - Wszystkim partnerom bardzo dziękuję za zaangażowanie i ich wysiłek. Cieszę się, że nasza współpraca zaowocowała utworzeniem narzędzia, które przyczyni się do unowocześnienia polskiego rolnictwa.

Całkowita wartość projektu wynosiła aż 20 902 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodziło 17 689 792,53 zł, zaś resztę stanowiły środki z budżetu państwa. eDWIN był pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa.

We wrześniu 2021 roku, podczas VI Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu, projekt eDWIN został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacyjna digitalizacja i udostępnianie danych”.