Szerokie ujęcie na pastwisko ze ścieżką wytyczoną drewnianym płotem. Obok płotu są bawoły. Na końcu ścieżki jest drewniany domek, a dalej las.

Zagroda Szczęśliwych Zwierząt - najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Wielkopolsce w 2022 roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego ogłosiło w 2022 roku kolejną, 15. edycję konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne. Zwycięzcą w Wielkopolsce została Zagroda Szczęśliwych Zwierząt w Białęgach (powiat poznański).

Celem konkursu jest szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań w gospodarstwach rolnych oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego. Zgłoszenie gospodarstwa z Wielkopolski do etapu krajowego w 2022 roku odbyło się na zasadzie wyboru dokonanego przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu – bez przeprowadzenia Konkursu. Tym samym gospodarstwo zgłoszone do etapu krajowego zostało laureatem etapu wojewódzkiego. I tak wytypowano w bieżącym roku do konkursu Zagrodę Szczęśliwych Zwierząt w Białęgach.

Zwierzęta, las i natura

Dzięki inspiracji Pani Solange Olszewskiej, w Białęgach pod Murowaną Gośliną powstała Zagroda Szczęśliwych Zwierząt – certyfikowane gospodarstwo ekologiczne. Miejsce, gdzie nowoczesne rolnictwo spotyka się z prawdziwym poszanowaniem prawa przyrody i zwierząt. Do Zagrody prowadzi kamienista droga wśród pól. Warto zwolnić, dosłownie i w przenośni, bo już za chwilę przeniesiemy się w inny, znacznie spokojniejszy świat. To tu, obcując z naturą i zwierzętami, zapomina się o obowiązkach i zgiełku dnia codziennego. A miłośników slow life zachęcają komfortowe pokoje w czynnej cały rok agroturystyce. Zwiedzać Zagrodę można praktycznie codziennie i warto to zrobić niezależnie od pory roku, bo gospodarstwo i jego mieszkańcy zmieniają się zgodnie z cyklem natury, ale zawsze jest magicznie.

Gospodarstwo posiada 212,70 hektara gruntów rolnych, w tym 168,07 hektara gruntów ornych, 28,17 hektara trwałych użytków zielonych (TUZ), sady stanowią 1,29 hektara, a lasy 15,17 hektara. Grunty w gospodarstwie są od 3 do 6 klasy bonitacyjnej. Gospodarstwo prowadzone jest metodą ekologiczną od 2014 roku, a certyfikat rolnictwa ekologicznego gospodarstwo posiada od 2016 roku. Jednostką Certyfikującą jest AgroBioTest. Gospodarstwo jest beneficjentem działania Rolnictwo ekologiczne.

Zbliżenie na pysk czarnego bawoła. Stoi przodem, ale głowę ma skierowaną w prawo.

Widok od góry na skrzynkę z sałatą oraz pęczkami marchwi.

Zaskoczyć może ilość i różnorodność mieszkających tu zwierząt: lisy polarne uratowane z przemysłowej hodowli, alpaki, czarne bawoły, a także ptactwo domowe: gęsi i kaczki, perliczki i indyki. Kawałek dalej krowy, zebu indyjskie, konie i kuce. W innej części Zagrody kury, pawie, owce i kozy. Do tego jeszcze żółwie, świnie wietnamskie, świnie mangalice czy ośliczka. Nie brakuje także ryb, pszczół, kotów i psów. Gdzie nie spojrzeć – wita nas jakieś zwierzę niespiesznie przechadzające się po pastwisku. To właśnie zwierzęta są tutaj najważniejsze. Stworzono im najlepsze możliwe warunki do życia. Obcując z nimi w naturalnych warunkach dostrzega się piękno otaczającego świata i docenia każdą chwilę. Co ciekawe, w gospodarstwie zwierzęta (głównie kury i krowy) korzystają z muzykoterapii.

Wszystkie zwierzęta utrzymywane w gospodarstwie mają zapewniony dobrostan. Zgodnie z wymogami rolnictwa ekologicznego, każda grupa zwierząt ma odpowiednio duże wybiegi. Plony z pól uprawnych i TUZ oraz skala produkcji w odniesieniu do warunków glebowych, na jakich zlokalizowane jest gospodarstwo są wysokie. Jest to wynikiem bardzo dobrych umiejętności gospodarzy, dużego doświadczenia, odpowiedzialności i dbałości, prawidłowego płodozmianu i stosowania nawozów naturalnych. Zwierzęta żywione są głównie paszami objętościowymi i treściwymi wytwarzanymi w całości w swoim gospodarstwie. Gleby, mimo że słabe, są produktywne, gdyż utrzymane są w dobrej kulturze rolnej. Gospodarstwo wyposażone jest w zbiornik na gnojówkę.

Atrakcje z elementem historii

Zagroda kryje w sobie mnóstwo atrakcji - nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. To nieoceniona lekcja przyrody, jak również miejsce zabawy i relaksu. Jest plac zabaw (na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach), siłownia zewnętrzna, miejsce na ognisko, plaża, wypożyczalnia rowerów i sprzętu pływającego po zagrodowym stawie.

Przed laty mieściła się tu stacja zagłuszania Radia Wolna Europa. W miejscu obecnego placu zabaw stał maszt zagłuszający sygnał radiowy. W spadku pozostał sad ze starymi odmianami drzew owocowych oraz kilka budynków, które są sukcesywnie odnawiane. Wiele się od tego czasu zmieniło. Zagroda jest w ciągłym ruchu i nieustannie się rozwija. W odnowionych budynkach mieści się między innymi agroturystyka, gdzie można odpocząć. W nowoczesnej sali konferencyjnej odbywają się wykłady i warsztaty o tematyce ekologicznej, zdrowym odżywianiu i zrównoważonym rozwoju. Od 2022 roku w gospodarstwie prowadzone będą demonstracje ekologiczne w zakresie uprawy zbóż, ziemniaków, bobowatych, a także warzyw.

Na stoliku stoją trzy słoiczki z kompotem z mirabelek.

W ziemi na trawniku jest wmurowany kamień z wizerunkiem orła białego, symbolu godła Polski.

W zagrodowym sklepiku można nabyć świeżo zebrane owoce i warzywa. W ofercie znajdują się też przeróżne przetwory, jak i miód oraz ser: biały, wędzony, smażony. Na zamówienie dostaniemy jajka, mleko i serwatkę. Znajdziemy też szeroką gamę produktów włoskich, takich jak passaty, makarony, pesto. Wszystko opatrzone zielonym listkiem. Z możliwością zamówienia online, telefonicznie, z odbiorem osobistym bądź dowozem pod wskazany adres. Zagroda posiada fanpage na Facebooku i Instagramie, gdzie na bieżąco wrzucane są „Oferty Tygodnia” oraz nowe dostępne produkty. Natomiast na stronie internetowej można sprawdzić cały asortyment sklepu.

Zagrodzie życzymy dalszych sukcesów na niwie rolnictwa ekologicznego, a także życzymy powodzenia w rywalizacji na szczeblu ogólnokrajowym.

Magdalena Świątkowska