Zbliżenie na gęsto rosnące pokrzywy.

Domowe przygotowanie gnojówki z pokrzywy

Nawożenie roślin to podstawowy element pielęgnacji i profilaktyki. Każdy może przygotować tanią i ekologiczną gnojówkę z pokrzywy, która posłuży za naturalny nawóz stosowany w ogródkach warzywnych i kwiatowych. Co więcej, pomoże ona również w walce ze szkodnikami i chorobami.

Pokrzywa, choć nieprzyjemna w dotyku, zawiera bardzo dużo cennych pierwiastków i minerałów. Znajdują się w niej: witaminy C, K, B, kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histamina, acetylocholina, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy, a także składniki mineralne - żelazo, magnez, wapń ,mangan, krzem i cynk.

Wspomniane witaminy oraz flawonoidy mają również właściwości przeciwutleniające. Dlatego gnojówka przygotowana właśnie z pokrzywy, będzie dużym wzmocnieniem dla nawożonych roślin.

Sposób przygotowania

Do przygotowania gnojówki lub prostego zalewu z pokrzyw, należy ściąć wyłącznie młode pędy i liście pokrzywy, a następnie zalać je wodą. Pojemnik powinien być zakryty w taki sposób, aby umożliwić dostęp powietrza. Można to zrobić za pomocą przedziurawionej folii albo nierównym założeniem pokrywki. Należy pamiętać, że pojemnik do fermentacji gnojówki nie może być metalowy. Najlepiej skorzystać z plastikowego wiadra.

Po trzech dniach młode części rośliny rozłożą się na tyle, że będzie można odcedzić ciecz i wykonać z niej oprysk. Jednak cała fermentacja następuje po około 2-4 tygodniach i wymaga obecności tlenu. Dlatego codziennie należy mieszać wywar. Jeżeli na powierzchni gnojówki nie występuje już piana i bąbelki, wtedy proces jest ukończony.

Warto również wspomnieć, że przy tworzeniu gnojówki istotne jest zabezpieczenie jej siatką przed dostaniem się do niej zwierząt lub innych niepożądanych elementów, a także żeby ograniczyć zapach mielonego dolomitu.

Naturalny środek na szkodniki

Niefermentowana gnojówka staje się wyciągiem po 12 do 24 godzinach od zalania. Taki wyciąg, po rozcieńczeniu w proporcjach 1 część wyciągu na 5 części wody, można zastosować do pryskania i zwalczania szkodników, głównie mszyc.

Mszyce atakują drzewa owocowe i ozdobne, oszpecając je i pobierając wartościowe witalne soki. W efekcie rośliny słabiej rosną i często atakowane są dodatkowo przez grzyby. Istnieje jednak ekologiczny sposób walki z mszycami, który polega na opryskiwaniu roślin płynnym wyciągiem z pokrzywy. Odpowiednie proporcje przygotowania to 1 litr gnojówki z pokrzywy na 10 litrów wody.

Gdy ta metoda zawiedzie, warto spróbować oprysku wywarem z pokrzywy. Aby go przygotować, należy przez pół godziny gotować pół kilograma pokrzywy w 5 litrach wody. Gotowy i wystudzony wywar należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:5 i opryskać nim rośliny.

Nawożenie i pielęgnacja

Za pomocą gnojówki można walczyć ze szkodnikami, ale przede wszystkim służy ona do nawożenia warzyw, takich jak pomidory, ogórki, kapusta, kalafior, seler i dynia, a także roślin ozdobnych i drzew owocowych.

Zdecydowanie nie powinno się jednak stosować gnojówki do nawożenia cebuli, czosnku, fasoli, grochu, rododendronów, azalii oraz wrzosów.

Częstotliwość podlewania nawozem również ma duże znaczenie. Dla przykładu, pomidory i róże powinno się nawozić co 2 tygodnie, z kolei maliny wczesną wiosną, w połowie czerwca i na przełomie lipca oraz sierpnia. Jeszcze inaczej odbywa się to w przypadku truskawek, które nawozi się na początku maja.

Gnojówka z pokrzywy ma szczególnie pozytywny wpływ na pomidory, bo uodparnia je na zarazę ziemniaczaną.

Przechowywanie gnojówki

Kiedy gnojówka przefermentuje, można ją odcedzić i zamknąć w szczelnym pojemniku, aby zapach się nie rozchodził. W taki sposób może być długo przechowywana, aż do momentu całkowitego wykorzystania.

Gotowa gnojówka z pokrzywy jest dostępna również w sklepie. Jej walorem jest na pewno brak nieprzyjemnego zapachu, lecz warto poświęcić czas i przygotować taki preparat w domowy sposób.