Bydło opasowe na słomie

Dodatkowe płatności przy ekoschemacie Dobrostan zwierząt, wystarczy certyfikat

Od 12 marca, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, system QMP (QUALITY MEAT PROGRAM) został włączony do dopłat za praktyki dobrostanowe dla rolników.

System ten gwarantuje konsumentowi wołowinę wysokiej jakości. Rolnik przystępując do systemu QMP stosuje się do zasad zrównoważonego rozwoju - określone metody utrzymania i żywienia inwentarza, jak również szczegółowy dobór zwierząt. Certyfikowany producent wołowiny dąży do najwyższych standardów w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt, a co za tym idzie jakości produkowanego mięsa. Przyczynia się również do ochrony środowiska i klimatu, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenione wśród konsumentów.

Obowiązkowy certyfikat QMP

Do uzyskania certyfikatu w systemie QMP należy złożyć wniosek do jednej z jednostek certyfikujących, które można znaleźć na stronie: www.qmpsystem.eu.

Po złożeniu wniosku akredytowani inspektorzy z jednostki certyfikującej przeprowadzą audyt (weryfikacja gospodarstwa według punktów z listy kontrolnej). Po pozytywnym wyniku kontroli hodowca uzyskuje certyfikat i może zgłosić swoje zwierzęta do ekoschematu Dobrostan zwierząt: utrzymanie krów mamek lub opasów zgodnie z wymogami systemu, do 15 maja bieżącego roku. Czas oczekiwania na wydanie certyfikatu wynosi około 2-3 tygodni. Rolnik może otrzymać dodatkową płatność w wysokości 250 złotych do krowy mamki (powyżej 24 miesiąca) i 130 złotych do opasa (poniżej 18 miesięcy).

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie: www.qmpsystem.euwww.qmpsystem.eu

Dane do kontaktu w sprawie Certyfikatu QMP

Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zadzwoń: +48 515 575 705