Dzik w lesie. Widać go od boku, przed nim znajduje się konar z mchem.

Afrykański pomór świń w powiecie poznańskim

W związku z informacją o stwierdzeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika na terenie miasta Poznania informujemy, że w powiecie poznańskim ustanowiono obowiązujące strefy - niebieską i różową.

W dniu 10.03.2022 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania ASF u dzików na terenie powiatu poznańskiego w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF u dzika na terenie miasta Poznania. Wkrótce po tym, Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/440 z dnia 16 marca 2022 roku zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Zgodnie z tym rozporządzeniem, na terenie powiatu poznańskiego wydzielono obszary objęte ograniczeniami strefy I oraz II.

Obszar objęty ograniczeniami I - strefa niebieska - obejmuje: gminy Buk, Dopiewo, Komorniki, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Tarnowo Podgórne, Stęszew, Pobiedziska, Mosina, miasto Luboń, miasto Puszczykowo, część gminy Rokietnica położona na południowy zachód od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy gminy w miejscowości Krzyszkowo do południowej granicy gminy w miejscowości Kiekrz oraz część gminy wiejskiej Murowana Goślina położona na południe od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy miasta Murowana Goślina do północno-wschodniej granicy gminy.

Obszar objęty ograniczeniami II - strefa różowa - obejmuje: powiat miejski Poznań, gminy Czerwonak, Swarzędz, Suchy Las, część gminy wiejskiej Murowana Goślina położona na północ od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy miasta Murowana Goślina do północno-wschodniej granicy gminy oraz część gminy Rokietnica położona na północ i na wschód od linii kolejowej biegnącej od północnej granicy gminy w miejscowości Krzyszkowo do południowej granicy gminy w miejscowości Kiekrz.

Bieżące ograniczenia oraz zasady bioasekuracji obowiązujące w strefach opisane zostały w artykule „Informacja dotycząca obszarów występowania afrykańskiego pomoru świń” w oparciu o rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Mapa Poznania oraz okolicznych gmin w powiecie poznańskim z zaznaczonymi strefami występowania afrykańskiego pomoru świń.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami na terenie powiatu poznańskiego jest dostępny na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Maria Bałwas