Zbliżenie na kwiaty alstremerii o kolorze czerwono-żółtym.

Uprawa alstremerii ogrodowej

Nadchodzi wiosna, a więc nasze ogrody ponownie będą obfitowały w pachnące rośliny o kolorowych płatkach. Jednym z kwiatów, który doskonale prezentuje się na działkach i tarasach jest alstremeria, występująca w kilkudziesięciu odmianach.

Alstremeria krasnolica naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, dlatego też potocznie jest nazywana lilią Inków. Znanych jest ponad 60 gatunków alstremerii oraz wiele jej odmian o przepięknych kwiatach. Ta efektowna bylina trafiła do Europy w XVII wieku. Łacińską nazwę nadał jej Karol Linneusz na cześć swojego studenta Alstroemera. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, osłoniętych od wiatrów. Wymaga żyznej, próchnicznej, wilgotnej i jednocześnie przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym (5,5- 6,5 pH). Przez swoją łacińską nazwę często nazywana jest alstromerią, ale poprawna nazwa po polsku brzmi alstremeria.

Sadzenie i pielęgnacja

Roślinę należy sadzić w dole o wymiarach 30 x 30 x 30 centymetrów. Na dno wysypuje się 10-centymetrową warstwę dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej. Jeśli mamy w ogrodzie podłoże gliniaste, zamiast obornika należy ułożyć na dnie warstwę grubego żwiru, zapewniającą szybkie odprowadzanie nadmiaru wody.

Po wyjęciu bryły z doniczki należy umieścić ją w dole, od 3 do 5 centymetrów poniżej poziomu gleby, a następnie uzupełnić wolną przestrzeń żyzną ziemią i udeptać. Powierzchnię wokół nowo posadzonej rośliny warto ściółkować na przykład korą, aby ograniczyć parowanie wody oraz utrudnić rozrost chwastów.

W czasie suszy należy regularnie podlewać rośliny, zwłaszcza te rosnące na glebach lekkich. Wiosną należy zasilić je nawozem wieloskładnikowym o spowolnionym działaniu. Nie należy przesadzać z nawożeniem, ponieważ rośliny są wrażliwe na zasolenie podłoża i nadmiar składników mineralnych może spowodować zahamowanie wzrostu.

Jesienią należy wyciąć wszystkie pędy 5 centymetrów nad ziemią i obsypać roślinę w promieniu 1 metra grubą warstwą kory (10-15 centymetrów) w celu zabezpieczenia przed mrozem. Rośliny uprawiane w pojemnikach należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze około 0 stopni Celsjusza (może to być na przykład nieogrzewana piwnica lub garaż). Kłącza alstremerii są delikatne i kruche, dlatego nie jest zalecane przesadzanie.

W krajach o łagodnych zimach alstremeria uprawiana jest jako bylina zimująca w gruncie. W naszym klimacie do tej pory mogła być uprawiana jedynie w donicach (na tarasach i balkonach), chowanych na zimę do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem.

Alstremerie z serii Summer Paradise mają wyższą mrozoodporność niż wcześniej uprawiane gatunki i odmiany. Właśnie odmiany z tej serii są uprawiane z sukcesem w naszych ogrodach. Jedną z najbardziej polecanych odmian jest odmiana Indian Summer. Ma trójbarwne, czerwono-pomarańczowo-żółte nakrapiane kwiaty i czekoladowo-bordowe liście.

Katarzyna Kowalska