Na stole leżą rozsypane główki żółtych mleczy. Obok nich jest żółty słoiczek.

Cenne właściwości miodu mniszkowego

Każdego roku wiosną, na łąkach, przydrożnych rowach, ugorach i trawnikach pojawiają się żółte kwiatki mniszka lekarskiego. Dla działkowców i ogrodników to uciążliwe chwasty, natomiast dla pasjonatów ziół - cenna roślina lecznicza.

Mniszek pospolity (Taraxacum officinale), zwany również lekarskim w zależności od regionu Polski, występuje pod różnymi nazwami zwyczajowymi. Mówi się na niego: mlecz, dmuchawiec, męska stałość, podróżnik mleczowaty lub wilczy ząb. Jest rośliną powszechnie występującą w całej Europie. Należy do rodziny astrowatych. W roślinie znajduje się sok mleczny, a jego korzenie zawierają związki gorzkie, trójterpeny, fitosterole, żywicę, cholinę, gumy roślinne, inulinę i wiele innych związków. Liście i kwiaty bogate są we flawonoidy, fenolokwasy i karotenoidy, sole mineralne, witaminę C i witaminy z grupy B.

Miód z mniszka

Mniszek jest cenną rośliną miododajną. Z jego kwiatów można przygotować samodzielnie pyszny miód. Główki kwiatów należy zrywać w miejscach oddalonych od spalin ruchu samochodowego w taki sposób, aby było jak najmniej gorzkich łodyg. Miód mniszkowy nie jest tak popularny jak bardziej znane rodzaje miodu, ale nie ustępuje im wcale pod względem wartości odżywczych.

Okazuje się, że przez wiele osób uważany jest za jeden z najzdrowszych miodów, ponieważ zawiera w swoim składzie duże zawartości witaminy C i B2. Znaleźć w nim można także związki mineralne, takie jak: fosfor, potas, mangan, żelazo oraz wiele cennych związków organicznych. Dzięki zawartości triterpenów oraz karotenoidów wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Cukry glukoza i fruktoza dodają energii, a białko wzmacnia organizm. W miodzie znajduje się cholina, odpowiedzialna za funkcję ochronną wątroby.

Warto go stosować przy dolegliwościach układu moczowego, schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, przy problemach żołądkowych, dolegliwościach reumatycznych, przeziębieniach oraz ogólnym osłabieniu fizycznym i psychicznym. Ma także działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, dlatego poleca się go w leczeniu problemów z gardłem oraz z kaszlem. W różnych publikacjach o ziołach i na stronach internetowych znajdują się przepisy na wykonanie miodu z tych żółtych kwiatków.

Przepis na miód z mniszka

  • 1 kilogram kwiatów mniszka (to około 500 sztuk)
  • 2 cytryny,
  • 1 litr wody,
  • 1 kilogram cukru.

Słoiki z miodem z mleczy widziane od góry. Na wiekach mają żółty papier przewiązany gumką.

Zebrane z miejsc wolnych od zanieczyszczeń kwiaty mniszka włożyć do garnka, pozbywając się wcześniej wszystkich organizmów żywych, zalać wodą i gotować na małym ogniu około 15 minut. Odstawić na 24 godziny, aby pozyskać najcenniejsze właściwości mniszka. Następnie odcedzić napar i dodać pokrojoną w plastry cytrynę i cukier. Gotować na małym ogniu, aż do uzyskania konsystencji syropu. Uzyskany syrop przelać do wyparzonych słoiczków. Wykorzystywać w celach zdrowotnych w ciągu kilku miesięcy od przygotowania.

Tekst i zdjęcia: Dorota Piękna-Paterczyk