Zbliżenie na brązowe cebulki kwiatowe ułożone w rzędzie. Wystają z nich zielone pędy.

Byliny cebulowe kwitnące wiosną. Poradnik nasadzeń

Nadejście wiosny zwiastują kwitnące byliny cebulowe, które są ozdobą prawie każdego ogrodu. Mimo swojego piękna, nie są one roślinami zbyt wymagającymi. Stosując się do prostych wskazówek będziecie mogli cieszyć się nimi od połowy lutego aż do czerwca.

Zatem, jakie wybrać gatunki? W jakim terminie je posadzić, a w jakim wykopywać? Jak należy je przechowywać? Poniżej znajdują się podpowiedzi, w jaki sposób przeprowadzić proces sadzenia.

Poradnik sadzenia cebulek kwiatowych

Wybierz zdrowe i duże cebule. Unikaj cebul zwiędłych, gąbczastych czy spleśniałych. Kupuj te większe, gdyż odwdzięczą się Tobie dorodniejszymi kwiatami lub większą ich ilością. Małe cebulki są zazwyczaj tańsze, ale zazwyczaj słabiej kwitną, lub zakwitną w następnych latach.

Wybierz odpowiednie miejsce do sadzenia. Prawie wszystkie rośliny cebulowe preferują stanowiska słoneczne. Większość cebul wiosennych kwitnie wcześnie, więc można je posadzić pod drzewami lub w pobliżu krzewów. Należy unikać sadzenia w pełnym cieniu po północnej stronie budynków czy płotów. Pamiętaj, że cebule leśne, takie jak zawilce leśne czy przebiśniegi rosną lepiej w miejscach zacienionych. Reasumując, warto sprawdzić potrzeby siedliskowe cebul przed ich posadzeniem, szczególnie tych które są dla nas nowością.

Zaprojektuj rabatę. Gdy planujesz nasadzenia, unikaj rozmieszczania cebul w rzędach czy okręgach, gdyż wygląda to nienaturalnie – kwiaty cebulowe najlepiej prezentują się w kompozycjach naturalistycznych. Dobrze wyglądają w grupach, wtedy posadź kilka cebul razem. Możesz również wyrzucić cebulki w górę i posadzić je tam, gdzie upadną.

Sadź o właściwej porze. Byliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić od końca sierpnia aż do października.

Na przełomie sierpnia i września posadź narcyzy, pustynniki i szachownice. Na przełomie września i października zasadź cebulice, czosnki, hiacynty, kosaćce, szafrany, przebiśniegi, ranniki, szafirki i tulipany. Terminy podane powyżej mają charakter orientacyjny i mogą się różnić w zależności od przebiegu pogody w danym roku (w latach ubiegłych sadzenie cebulek kwiatowych było możliwe nawet jeszcze w grudniu).

Przygotuj glebę. Posadź cebule w przepuszczalne i żyzne podłoże. Cebule nie lubią leżeć w mokrej glebie, może to powodować ich gnicie. Jest to szczególnie ważne, gdy latem są uśpione.

Dobrym pomysłem jest zmieszanie superfosfatu z glebą w czasie sadzenia, aby pobudzić silny wzrost korzeni. Możesz też wsypać nawozu dedykowanego cebulom na dno każdego dołka. W kolejnych latach każdej wiosny wymieszaj z glebą nawóz dla roślin cebulowych, natomiast w czasie wegetacji zastosuj uniwersalny nawóz rozpuszczony w wodzie.

Posadź według zasad. Generalnie cebulki powinny być sadzone na głębokość około trzykrotności ich wysokości. Co ciekawe, cebulki sadzone na głębokości mniejszej niż idealna często dostosowują się samoczynnie w ciągu roku lub dwóch, zmieniając głębokość w glebie. Na glebach piaszczystych cebule posadź głębiej, a na gliniastych płycej.

Odstępy między cebulami zależą od wysokości roślin. Silnie rosnące pustynniki, czosnki oraz szachownice powinny być sadzone co 30-40 centymetrów, a niskie gatunki, jak przebiśnieg oraz cebulica co 4-5 centymetrów.

Chroń cebule przed szkodnikami. Wiosenne cebule (zwłaszcza tulipany) są przysmakiem nornic. Posadź je w plastikowych lub metalowych koszyczkach, które ochronią je przed łakomymi szkodnikami. Koszyczki te również ułatwią pracę w ogrodzie. Przy wykopywaniu, zamiast szukać poszczególnych cebul, wydobędziesz koszyczek z całą ich kępą. Inną metodą jest wsypanie czerwonej papryki do dołka, co zniechęci gryzonie do podkradania cebul.

Zapamiętaj miejsce sadzenia. Plastikowym znacznikiem oznacz miejsce posadzenia i gatunek cebuli oraz odmianę. Najprostszym znacznikiem może być patyk. Możesz również sporządzić plan nasadzeń, na którym zaznaczysz każdą grupę cebulek.

Podlewaj oszczędnie. Podlanie cebulek zaraz po posadzeniu pomoże im przyjąć się i zamknąć kieszenie powietrzne w glebie. W okresie wegetacji podlewaj oszczędnie – nie częściej niż raz w tygodniu. Wiele wiosennych cebul pochodzi z suchych regionów, więc nadmiar wody nie jest dla nich wskazany. W okresie jesienno- zimowym podlewanie ogranicz do minimum.

Wykop cebule. Na przełomie czerwca i lipca cebule kwitnące wiosną kończą wegetację wchodząc w stan spoczynku. Pozostawiając je w glebie - w warunkach nadmiernej wilgotności i wysokiej temperatury, możesz spowodować powstanie zgnilizn. Wykopując usuń zainfekowane cebule i oddziel cebulki przybyszowe. Cebule roślin kwitnących na wiosnę wykop pod koniec lipca, kiedy liście są zaschnięte. W czerwcu wykop cebule przebiśniegów.

Zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopanie nie jest zalecane. Przeprowadź próbę: wykop kilka sztuk. Jeżeli łuski będą zabarwione na ciemnobrązowo - możesz wykopać resztę cebul. Nie wykopuj białych cebulek. Proces wykopywania przeprowadzaj ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Wykopane cebule pozostaw do obeschnięcia na okres 2 - 3 tygodni. Po tym czasie cebule oczyść z ziemi, resztek liści i korzeni. Narcyzy są wyjątkowe – nie usuwaj im korzeni. Co roku wykopuj tulipany, hiacynty co 1-2 lata a narcyzy co 2-4 lata. Pozostałe wykopuj, gdy nadmiernie zagęszczą się i zaczną gorzej kwitnąć.

Odpowiednio przechowuj cebule. Cebule roślin cebulowych kwitnących wiosną przechowuj w drewnianych pojemnikach wyłożonych papierem. Pomieszczenie powinno być przewiewne i suche. Najlepiej przechowuj cebule w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Nie przechowuj ich w zawilgoconych piwnicach. Nie susz cebul na słońcu, ponieważ brązowe łuski szybko odpadną, a białe mięsiste bardzo szybko się przypalają. Większość cebul przechowuje się bez przykrycia. Wyjątkowe pod tym względem są cebule przebiśniegów i szachownic. Przykryj je suchymi trocinami lub piaskiem.

Zabezpiecz na zimę. Rośliny cebulowe kwitnące wiosną zimują w gruncie. Większość z nich jest odporna na mróz. Niektóre, na przykład hiacynty, narcyzy lub irysy, zabezpiecz przed ujemnymi temperaturami około pięciocentymetrową warstwą torfu lub drobnej kory.

Opisz cebule. Opisz dokładnie cebule. Ułatwi to proces planowania przyszłorocznych nasadzeń.

Zaplanuj nasadzenia. Aby osiągnąć efekt kwitnienia cebul od bardzo wczesnej wiosny do początku lata, posadź odpowiednie gatunki. Najwcześniej, bo już w połowie lutego zaczynają kwitnąć przebiśniegi i ranniki. Na początku marca kwitną cebulice, szafrany i tulipany. Od początku kwietnia pojawiają się hiacynty, kosaćce, narcyzy i szafirki. Na przełomie kwietnia i maja kwitnienie rozpoczynają szachownice, od połowy kwietnia czosnki, a w czerwcu pustynniki. Przebieg pogody może zmienić nieznaczne te terminy.

Krzysztof Średziński