Zdjęcie ilustracyjne. Na zbliżeniu widoczne są dwie uściśnięte dłonie mężczyzn.

Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – nabór od 4 września

4 września 2023 roku rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. To kolejna z interwencji realizowanych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

Pomoc skierowana jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 stycznia 2023 roku na podstawie ustawy z 15 września 2000 roku o grupach producentów rolnych i ich związkach. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 roku na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 roku o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Dofinansowanie nie dotyczy podmiotów zrzeszających producentów mięsa drobiowego i produktów pszczelich.

Wsparcie jest realizowane w formie rocznych płatności przez okres pierwszych pięciu lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość dofinansowania wynosi: w pierwszym roku – 10 procent przychodów netto, w drugim – 9,5 procenta, w trzecim – 9 procent, w czwartym – 8,5 procenta, w piątym – 8 procent. Limit dofinansowania w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy w przypadku grup producentów rolnych to 60 tysięcy euro (lecz nie więcej niż 6 tysięcy euro w przeliczeniu na jednego członka grupy), natomiast dla organizacji producentów maksymalna kwota to 100 tysięcy euro.

Wnioski o przyznanie wsparcia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 4 września do 3 października 2023 roku.

Tekst: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa