Na stole stoi otwarty laptop widziany od boku. Obok niego znajdują się dokumenty.

Płatności bezpośrednie. Sposób korzystania z aplikacji eWniosekPlus

Od początku 2022 roku logowanie do aplikacji eWniosekPlus nie wygląda tak samo, jak w poprzedniej kampanii. Obecnie użytkownicy muszą logować się poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) lub profil zaufany.

W 2022 roku w ramach dopłat bezpośrednich, rolnicy otrzymają uzupełniającą płatność podstawową (UPP). Dopłatą zostanie objętych ponad milion rolników. Na ten cel jest przeznaczone 400 milionów złotych.

Mowa o projekcie nowelizacji ustawy z dnia 5 lutego 2015 roku o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Dopłata uzupełniająca będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych, w szczególności: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych oraz do gruntów ugorowanych. Szczegółowe warunki przyznawania tych dopłat, w tym rodzaje roślin objętych płatnością, zostaną określone w rozporządzeniu do ustawy.

W celu uzyskania dopłat, konieczne będzie złożenie wniosku za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Logowanie do eWniosekPlus – krok po kroku

Od początku 2022 roku zmienił się sposób logowania do aplikacji eWniosekPlus. Poniżej przedstawiamy aktualną procedurę.

  1. Wchodzimy na stronę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  2. Po prawej stronie znajduje się kafelek „eWniosekPlus. Złóż wniosek i dopłaty za 2022 przez Internet” – klikamy w niego.
  3. Zjeżdżamy w dół i znajdujemy na stronie ikonę z napisem „Przejdź do aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem PUE”. Klikamy w nią i pojawiają się dwie opcje logowania – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) lub profil zaufany.
  4. Logowanie przez PUE - wpisujemy nazwę użytkownika (login jest taki sam jak w ubiegłym roku do aplikacji eWniosekPlus oraz IRZPlus) i hasło. Docieramy na stronę wypełnienia wniosku o dopłaty bezpośrednie.
  5. Drugą opcją logowania jest profil zaufany, jeśli użytkownik taki posiada. Jeśli nie, rolnik ma możliwość przejścia do strony, na której może utworzyć profil zaufany, który w przyszłości będzie wykorzystywać do logowania się do wielu platform administracji rządowej (opcja „Załóż profil”).
  6. Wypełniamy wniosek (pomocna może okazać się Instrukcja wypełnienia wniosku).
Justyna Kowalska