Zdjęcie ilustracyjne - zbliżenie na dwie dłonie dwóch różnych ludzi

Dopłaty bezpośrednie - termin składania wniosków wydłużony do 30 czerwca!

Do 30 czerwca został wydłużony termin, w którym rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach kolejnej kampanii dopłat bezpośrednich. Prezentujemy, harmonogram obsługi rolników przez pracowników WODR w zakresie sporządzania wniosków o płatności bezpośrednie w 2023 roku. Sprawdźcie, gdzie i kiedy można złożyć wniosek przy pomocy doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przypomnijmy, że doradcy Ośrodków Doradztwa Rolniczego za darmo pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków.

Poniżej, w pliku do pobrania, znajdziecie Państwo harmonogram obsługi rolników przez pracowników WODR w zakresie sporządzania wniosków o płatności bezpośrednie w 2023 roku.

Do pobrania:

Dopłaty bezpośrednie – nabór wniosków do 30 czerwca

Przedłużenie do 30 czerwca terminu składania wniosków dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej.

Zmiany do wniosków również można będzie składać dłużej – do 17 lipca 2023 roku.

Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 30 czerwca, czyli do 25 lipca 2023 roku.

W przypadku opóźnienia będzie jednak stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 procent należnej kwoty płatności.

Dopłaty bezpośrednie – zmiany w 2023 roku

Od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba między innymi stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, czyli cross-compliance i zazielenienia).

Czytaj też: Dopłaty bezpośrednie - jakie dopłaty w 2023 roku?

Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska.

Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6, i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie.

Czytaj też: Jakie ekoschematy są dostępne dla rolników?

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 hektary, a od tego roku został obniżony do 1 hektara. Istotne jest, że płatność taka przyznaje się do pierwszych 30 hektarów.

Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których można otrzymać dofinansowanie (dotychczas było to 50 hektarów).

Więcej informacji na stronie MRiRW
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wnioski-o-doplaty-bezposrednie-w-2023-r--terminy-i-zasady

Najczęściej zadawane pytania w zakresie Ekoschematów - strona CDR
https://www.cdr.gov.pl/75-pytania-i-odpowiedzi/4382-najczesciej-zadawane-pytania-w-zakresie-ekoschematow