Można już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie

Zapraszamy do biur Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Pomoc w złożeniu wniosku jest bezpłatna.

Nabór wniosków w ramach dopłat bezpośrednich rozpoczął się 15 marca 2024 roku. Składać je można wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych.

Ostateczny termin przesyłania dokumentów wyznaczono na dzień 15 maja 2024 roku, przy czym należy pamiętać, że w razie przeoczenia daty, kwota dofinansowania będzie pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Po raz drugi rolnicy będą mogli starać się o płatności bezpośrednie i obszarowe w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Stosowane będą te same rodzaje płatności bezpośrednich, poza płatnościami dla małych gospodarstw, ponieważ płatność ta była jednoroczna.

W 2024 roku w ramach płatności bezpośrednich będą obowiązywały:

  • podstawowe wsparcie dochodów;
  • płatność redystrybucyjna;
  • płatność dla młodych rolników;
  • wsparcie dochodów związane z produkcją do zwierząt (o płatność do krów; o płatność do bydła; o płatność do owiec; o płatność do kóz);
  • wsparcie dochodów związane z produkcją do roślin (o płatność do buraków cukrowych; o płatność do chmielu; o płatność do lnu; o płatność do konopi włóknistych; o płatność do pomidorów; o płatność do truskawek; o płatność do ziemniaków skrobiowych; o płatność do roślin pastewnych; o płatność do roślin strączkowych na nasiona);
  • schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (ekoschematy): o obszary z roślinami miododajnymi, o prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, o biologiczną ochronę upraw, o retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych, o rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi: ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt: *międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe; *opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia; *zróżnicowana struktura upraw; *wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji; *stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo; *uproszczone systemy upraw; *wymieszanie słomy z glebą; o dobrostan zwierząt.

Planowane są następujące zmiany w zasadach przyznawania płatności w stosunku do ubiegłego roku:

  • warunkowość GAEC 8 w celu spełnienia wymogu 4 procent obszarów nieprodukcyjnych rolnik może zadeklarować międzyplony lub uprawy wiążące azot, ale bez stosowania środków ochrony roślin. Odstępstwo dotyczy tylko i wyłącznie 2024 r. Wystarczy zastosować tylko 1 gatunek roślin w międzyplonie;
  • rolnictwo węglowe, ekoschematy obszarowe – utrzymanie możliwości weryfikacji realizacji dwóch praktyk to jest: „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji” oraz „Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo”, na podstawie złożonego oświadczenia o wykonaniu wyżej wymienionych praktyk również, w sytuacji gdy rolnik nie będzie mógł wykonać zdjęcia geotagowanego.
  • Ekoschemat Dobrostan zwierząt – wprowadzenie od 2024 roku nowej płatności dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (obecnie są to: system QMP dla bydła rzeźnego i system QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków.
  • Ekoschemat Dobrostan zwierząt – zobowiązanie rolników do odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.
Tekst: Magdalena Podobińska-Wyrwantowicz