Na białym tle, od lewej widoczne są logotypy Unii Europejskiej, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Grupa ludzi stoi na zewnątrz przed autokarem i pozuje do zdjęcia.

Sprawozdanie z pierwszego wyjazdu studyjnego w ramach projektu: „Poprawa pozycji konkurencyjnej rolników dzięki ograniczeniu roli pośredników w łańcuchu produkcji wołowiny”

W dniach od 20 do 22 września 2022 roku odbył się wyjazd studyjny do województwa wielkopolskiego dla 50 rolników z Warmii i Mazur oraz z Podlasia. Wyjazd był w ramach operacji realizowanej przez Federację Grup i Producentów Wołowina Polska wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Pierwszego dnia uczestnicy, koordynatorzy i eksperci po wielogodzinnej podróży autokarem dotarli na miejsce i zameldowali się w Hotelu Sułkowski w miejscowości Boszkowo Letnisko. W czasie podróży koordynatorzy regionalni z województw biorących udział w wyjeździe dokonali prezentacji potencjału poszczególnych województw ze szczególnym uwzględnieniem produkcji wołowiny i potencjału rynków wołowiny.

Po dokonaniu wszystkich formalności rozpoczęła się pierwsza sesja wykładowa. Eksperci przedstawili następujące zagadnienia: łańcuch produkcji wołowiny oraz rasy bydła i ich potencjał mięsny. Ponownie przedstawiony został potencjał poszczególnych województw, w tym również kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego, i tym samym zaprezentowane zostały wszystkie uczestniczące w operacji regiony. Następnie rozpoczęły się gorące dyskusje na temat projektu i oczekiwań z nim związanych. Dyskutowano o łańcuchu produkcji wołowiny, pozycji konkurencyjnej rolników i szansach na jej poprawę. Głównym tematem była rola odgrywana przez pośredników w obszarze transferu młodego bydła (cieląt i odsadów) pomiędzy gospodarstwami.

Nauka w praktyce

Drugiego dnia uczestnicy projektu wizytowali dwa gospodarstwa z województwa wielkopolskiego zajmujące się produkcją bydła.

Na początek odwiedzono gospodarstwo rolne pana Cezarego Lisowskiego, położone we wsi Olszewo niedaleko Śmigla w powiecie kościańskim. Gospodarstwo to utrzymuje około 340 sztuk bydła, z czego 96 sztuk stanowią krowy mleczne. Jest doskonałym przykładem funkcjonowania w jednej lokalizacji zarówno chowu bydła mlecznego, jak i mięsnego. W trakcie wizyty jeden z ekspertów przeprowadził wykład pod nazwą: „Łańcuch produkcji wołowiny - pozycja rolników w łańcuchu, wzajemne relacje i zaufanie”.

Obora. W boksie widać kilkanaście czarno-białych krów.

Jako drugie wizytowano gospodarstwo rolne pana Jana Pietrzaka, położone we wsi Księginki, również w okolicach Śmigla. Gospodarstwo liczy 80 hektarów, z czego większość stanowią łąki, i specjalizuje się w dziedzinie chowu bydła mięsnego (stado liczy 110 sztuk opasów). W takcie wizyty odwiedzający wysłuchali wygłoszonego przez innego eksperta wykładu: „Technologia produkcji bydła i jej optymalizacja”. Temat wykładu idealnie wpisał się w plany i działania właściciela gospodarstwa, który jest w trakcie budowy nowej obory na dodatkowe 100 sztuk opasów. W nowobudowanym obiekcie ma być wdrożony nowy, zoptymalizowany sposób żywienia bydła, znacznie tańszy i efektywniejszy w porównaniu do stosowanego obecnie.

Po zakończeniu wizyt w gospodarstwach i powrocie do hotelu, uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym poruszonych zagadnień z udziałem ekspertów oraz koordynatorów regionalnych. W trakcie dyskusji odnoszono się do tego co zaobserwowano w gospodarstwach, treści wykładów oraz wymieniano doświadczenia i opinie dotyczące szeroko pojętej produkcji oraz rynku wołowiny.

Zachmurzone niebo, pole. Z prawej strony widać grupę osób, która rozmawia ze sobą. Z lewej strony widać ciągnik z doczepioną maszyną rolniczą.

Słoneczny dzień. Cztery osoby stoją na zewnątrz i pozują do zdjęcia. W tle jest ceglasty budynek.

W trzecim, ostatnim dniu wyjazdu studyjnego, po wymeldowaniu z hotelu, uczestnicy odwiedzili ostatnie gospodarstwo. Było to położone niedaleko Gniezna Gospodarstwo Rolno – Hodowlane Żydowo, które jest spółką rolną Skarbu Państwa, gospodarującą na powierzchni 4565 hektarów. Jednym z filarów działalności jest hodowla bydła, zarówno mięsnego, jak i mlecznego. Odwiedzono wchodzące w skład gospodarstwa obiekty położone we wsi Grotkowo. Tam właśnie, w ramach GRH Żydowo, prowadzona jest produkcja zwierzęca. W takcie wizyty odwiedzający wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy dotyczył integracji poziomej rolnictwa, natomiast drugi kwestii dobrostanu zwierząt.

Po zakończeniu wizyty odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i koordynatorów regionalnych, będący podsumowaniem pierwszego z zaplanowanych w ramach operacji wyjazdów studyjnych.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Federacja Grup i Producentów Wołowina Polska