Na pniu stoi szklanka z wodą.

Dobroczynny wpływ wodoru na organizm człowieka

Natura stworzyła ludzi w dużej mierze z wody, ponieważ wodór to najsilniejszy antyoksydant zapobiegający zniszczeniom powodowanym przez wolne rodniki i dodatkowo poprawia funkcję poszczególnych komórek. Dzięki temu usprawnia funkcjonowanie całego organizmu, chroniąc go przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.

Natura stworzyła ludzi w dużej mierze z wody, ponieważ wodór to najsilniejszy antyoksydant zapobiegający zniszczeniom powodowanym przez wolne rodniki i dodatkowo poprawia funkcję poszczególnych komórek. Dzięki temu usprawnia funkcjonowanie całego organizmu, chroniąc go przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.

Cząsteczka wodoru wynosi 0,24 milimetrów i jest 1000 razy mniejsza od bakterii i komórek naszego ciała, lecz mimo swoich niewielkich rozmiarów, wodór jest niezwykle ważny. Posiada zdolności przenikania wszystkich barier ludzkiego organizmu, na przykład krew - mózg. Niezwykle łatwo penetruje wszystkie obszary w ciele człowieka, co jest jego ogromną zaletą. Żadna błona komórkowa nie stanowi dla niego przeszkody. Ma to istotne znaczenie dla produkcji energii w mitochondriach. Mitochondria natomiast to struktury błonowe wewnątrz komórek, które mają własne DNA i są swoistymi elektrowniami. Służą jako baterie do zasilania różnych funkcji w ciele człowieka.

Kluczową cechą wodoru jest łatwa przenikalność do wszystkich miejsc w organizmie i neutralizowanie wolnych rodników, które go uszkadzają. Dzięki swoim małym rozmiarom i dużej selektywnej aktywności jest bardziej skuteczny niż powszechnie znane antyoksydanty, jak witaminy czy koenzym Q. Wspomniane wcześniej mitochondria są w organizmie człowieka również źródłem rodników tlenowych, z którymi organizm nie zawsze sobie radzi, a gdy jest dużo rodników to powstaje stres oksydacyjny. Powoduje on uszkodzenie tkanek i jest jedną z przyczyn wielu chorób i procesu starzenia. I tutaj pojawia się wodór, który wychwytuje wolne rodniki tlenowe, w wyniku czego powstaje cząsteczka wody. Tak więc wodór nie dość, że nie dopuszcza do zniszczeń, to również nawadnia organizm.

Jego wybiórcze działanie chroni przed poważnymi schorzeniami i przywraca homeostazę w ciele. Nadmierna ilość wolnych rodników hydroksylowych powoduje uszkodzenie tkanki łącznej, w tym skóry, a także przyśpiesza proces starzenia się. Powstały stres oksydacyjny jest przyczyną zmęczenia i dyskomfortu, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym. Selektywne wychwytywanie wolnych rodników przez wodór powoduje łagodzenie stanów zapalnych i regenerację komórek i tkanek. Wodór wpływa również korzystnie na układ nerwowy, chroni neurony mózgowe.

Komu może pomóc wodór?

Badania pokazują, że ma on terapeutyczny wpływ na ponad 150 różnych dolegliwości, między innymi cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny, choroby zapalne, mitochondrialną miopatię czy zawał pnia mózgu. Wodór zmniejsza martwicę pozawałową, chroni mózg, pozwala opóźnić rozwój choroby Parkinsona, poprawia pamięć przy chorobie Alzheimera. Działa terapeutycznie na układ sercowo-naczyniowy, ma właściwości przeciwnowotworowe, łagodzi skutki uboczne chemioterapii.

Skąd wziąć wodór? Rozwiązaniem jest inhalacja lub picie wody bogatej w ten składnik, tak zwanej wody wodorowej. Można ją uzyskać w procesie elektrolizy, jednak najskuteczniejszą metodą jej otrzymywania jest produkcja na bieżąco w warunkach domowych za pomocą jonizatora wody. Wytworzona w nim woda alkaliczna, z aktywnym wodorem, dostarcza wolnym rodnikom brakujące elektrony, dzięki czemu te nie zabierają ich z naszych komórek.

Nie trzeba daleko szukać sposobu na poprawę samopoczucia i zdrowia. Wodór jest łatwo dostępny i doskonale przyswajalny: woda alkaliczna z aktywnym wodorem, to prosty i bezpieczny sposób na uzupełnienie jego niedoboru i skorzystanie z terapeutycznych właściwości.

Anna Rusek